IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mleko jako napój potreningowy

Na skróty:
  1. Mleko po treningu
W dobie rozmaitych suplementów i odżywek dla sportowców, zabieg polegający na wypijaniu szklanki mleka po zakończeniu wysiłku zalatuje totalną „amatorszczyzną”. Cóż, możliwe, że mleko nie jest tak cudownym napojem jak chcieliby tego niektórzy, ale w takim razie również koncentraty przeznaczone do stosowania w celu przyspieszenia odnowy powysiłkowej nie są ideałem. Badania naukowe wykazują bowiem, iż mleko niczym nie ustępuje wielu popularnym preparatom.

Mleko po treningu

Mleko jest źródłem dobrej jakości białka (serwatkowego i kazeiny), cukru zwanego laktozą, zemulgowanego i łatwo przyswajalnego tłuszczu oraz elektrolitów. Wiele wskazuje na to, że o ile nie masz problemów z tolerancją pokarmową cukru mlecznego, to porcja tego napoju stanowić może znakomity sposób nie tylko na szybkie uzupełnienie płynów, ale również na nasilenie procesów regeneracyjnych zachodzących w obrębie tkanki mięśniowej.

Grupa brytyjskich naukowców (Shirreffs i wsp. oraz Watson i wsp.) postanowiła porównać efektywność dwóch zabiegów, polegających w pierwszym wypadku na spożyciu po wysiłku fizycznym porcji napoju zawierającego mieszaninę węglowodanów i elektrolitów; w drugim na wypiciu porcji mleka. Okazało się, że mleko uzupełnia płyny przynajmniej równie skutecznie, jak napój węglowodanowo-elektrolitowy, czyli taki jakie polecane są w celu szybkiego nawodnienia organizmu.

Wilkinson (i wsp.) z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie postanowili porównać wpływ spożywania po wysiłku napoju zawierającego białko sojowe oraz mleka krowiego na proces syntezy białek. Oba napoje charakteryzowały się taką samą wartością energetyczną i ilością białka, węglowodanów i tłuszczu.

Okazało się, że spożycie mleka wywołuje lepszą odpowiedź anaboliczną niż spożycie preparatu sojowego - synteza białek była o 34% wyższa. Jeszcze ciekawsze są badania przeprowadzone przez amerykańskich badaczy (Elliot i wsp.). Porównali oni wpływ spożywania mleka odtłuszczonego, pełnotłustego na proces syntezy białek. Okazało się, że mleko tłuste prezentuje się na tej płaszczyźnie zdecydowanie lepiej niż mleko odtłuszczone.

Podsumowanie

Mleko stanowi dobry i gotowy do spożycia napój uzupełniający płyny i elektrolity oraz sprzyjający regeneracji powysiłkowej. Przy czym mleko pełnotłuste w wypadku wysiłku o charakterze siłowym może być opcją najkorzystniejszą. Oczywiście z grupy potencjalnych beneficjentów należy tutaj wykluczyć osoby z nietolerancją laktozy.

Źródła: Milk as an effective post-exercise rehydration drink. Shirreffs SM, Watson P, Maughan RJ. Source: School of Sport and Exercise Sciences, Loughborough University, Loughborough, UK. s.shirreffs@lboro.ac.uk A comparison of the effects of milk and a carbohydrate-electrolyte drink on the restoration of fluid balance and exercise capacity in a hot, humid environment. Watson P, Love TD, Maughan RJ, Shirreffs SM. Milk ingestion stimulates net muscle protein synthesis following resistance exercise. Elliot TA, Cree MG, Sanford AP, Wolfe RR, Tipton KD. Consumption of fluid skim milk promotes greater muscle protein accretion after resistance exercise than does consumption of an isonitrogenous and isoenergetic soy-protein beverage. Wilkinson SB, Tarnopolsky MA, Macdonald MJ, Macdonald JR, Armstrong D, Phillips SM.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.