Mleko po treningu
Mleko jest źródłem dobrej jakości białka (serwatkowego i kazeiny), cukru zwanego laktozą, zemulgowanego i łatwo przyswajalnego tłuszczu oraz elektrolitów. Wiele wskazuje na to, że o ile nie masz problemów z tolerancją pokarmową cukru mlecznego, to porcja tego napoju stanowić może znakomity sposób nie tylko na szybkie uzupełnienie płynów, ale również na nasilenie procesów regeneracyjnych zachodzących w obrębie tkanki mięśniowej.
Grupa brytyjskich naukowców (Shirreffs i wsp. oraz Watson i wsp.) postanowiła porównać efektywność dwóch zabiegów, polegających w pierwszym wypadku na spożyciu po wysiłku fizycznym porcji napoju zawierającego mieszaninę węglowodanów i elektrolitów; w drugim na wypiciu porcji mleka. Okazało się, że mleko uzupełnia płyny przynajmniej równie skutecznie jak napój węglowodanowo-elektrolitowy, czyli taki jakie polecane są w celu szybkiego nawodnienia organizmu.
Wilkinson (i wsp.) z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie postanowili porównać wpływ spożywania po wysiłku napoju zawierającego białko sojowe oraz mleka krowiego na proces syntezy białek. Oba napoje charakteryzowały się taką samą wartością energetyczną i ilością białka, węglowodanów i tłuszczu. Okazało się, że spożycie mleka wywołuje lepszą odpowiedź anaboliczną niż spożycie preparatu sojowego - synteza białek była o 34% wyższa. Jeszcze ciekawsze są badania przeprowadzone przez amerykańskich badaczy (Elliot i wsp.). Porównali oni wpływ spożywania mleka odtłuszczonego, pełnotłustego na proces syntezy białek. Okazało się, że mleko tłuste prezentuje się na tej płaszczyźnie zdecydowanie lepiej niż mleko odtłuszczone.