Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bierz kreatynę i spalaj tłuszcz

Suplementy kreatynowe rekomendowane są zazwyczaj osobom, które chcą zwiększyć masę mięśniową lub maja zamiar poprawić wyniki siłowe. Rzadko preparaty tego typu poleca się osobom w trakcie redukcji. Tymczasem w praktyce umiejętnie przeprowadzona suplementacja kreatyną może w sposób wyraźny wspomóc proces odchudzania. Chcesz wiedzieć jak to możliwe? Zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

Wyzbądź się stereotypowego myślenia

Jak coś jest „na masę” to przecież nie może być „na redukcję”, a skoro stosowanie kreatyny powoduje przyrost na wadze, to stosowanie jej w trakcie odchudzania wydaje się być utrudnianiem sobie życia… Tak sformowany pogląd wydaje się być całkiem sensowny, kiedy głębiej się nad nim zastanowimy, okaże się, że obarczony jest poważnym błędem. Żeby zobrazować jak złudnymi są opisane powyżej wyobrażenia posłużymy się przykładem białka.

Każdy kto ćwiczy już trochę czasu na siłowni wie, że mięśnie żeby rosnąć potrzebują białka. Stąd też osobom chcącym zbudować więcej muskulatury poleca się zwiększenie podaży protein. Co ciekawe jednak, diety wysokobiałkowe uznaje się za szczególnie skuteczne w redukcji tkanki tłuszczowej. Jak wiec to możliwe, że wysokie spożycie białka może być zasadne zarówno w okresie budowy masy mięśniowej jak i redukcji tkanki tłuszczowej?

Odpowiedź jest prosta: zarówno w okresie budowy masy, jak i w czasie redukcji mięśnie potrzebują białka. W pierwszym wypadku – żeby rosnąć, w drugim – żeby nie ulec degradacji. Czynnikiem determinującym finalny efekt jest dzienny bilans kaloryczny. Kiedy kalorii dostarczamy więcej niż wynoszą potrzeby naszego organizmu - tyjemy, kiedy mniej – masa ciała ulega obniżeniu. Warto sobie uświadomić, że prawidłowość ta zachodzi również w przypadku suplementacji kreatyną!

Wyjątkowe właściwości kreatyny

Odczuwalnym skutkiem stosowania kreatyny jest nie jest przyrost tłuszczu czy zahamowanie jego spalania, a zwiększenie masy mięśniowej oraz przyrost siły. Tymczasem w czasie odchudzania często doświadczamy efektów odwrotnych, które działają wybitnie deprymująco: wraz z ubytkiem tkanki tłuszczowej tracimy także ciężko wypracowane mięśnie, a z treningu na trening sztanga robi się coraz cięższa. Kiedy zestawimy wspomniane powyżej walory kreatyny z niechcianymi skutkami praktyk odchudzających, okaże się, że substancja ta jest wręcz wymarzonym dodatkiem do diety redukcyjnej.

Co prawda trudno liczyć na spektakularne przyrosty masy mięśniowej w stanie deficytu energetycznego wywołanego dietą i treningiem, ale podkreślić trzeba że delikatny „efekt hipertroficzny” jest możliwy do zauważenia, zwłaszcza jeśli wspomożemy się substancjami o działaniu anabolicznym, do których bez wątpienia kreatyna należy. Nawet jednak jeśli nie doświadczymy przyrostów muskulatury, to i tak zauważalnym efektem przyjmowania kreatyny będzie spowolnienie katabolizmu mięśniowego i utrzymanie zadowalających wyników siłowych. Mówiąc wprost, pomimo restrykcji kalorycznych nie stracimy ciężko wypracowanych mięśni i nie staniemy się słabsi.

A co z „zatrzymywaniem wody”?

Wiele pisze i mówi się o tym, że stosowanie kreatyny wiąże się ze zwiększoną „retencją wody”. Zjawisko to przedstawiane jest niekiedy jako rodzaj patologii, która odbija się niekorzystnie na estetyce sylwetki. W rzeczywistości jest to mylenie pojęć. Kreatyna zwiększa bowiem uwodnienie komórek mięśniowych, co nie tylko skutkuje zmniejszeniem aktywności enzymów proteolitycznych (katabolicznych), ale sprawia także, że mięśnie staja się optycznie pełniejsze, większe. Nie ma w tym „estetycznej patologii”, jest natomiast zauważalna poprawa kompozycji sylwetki.

Jak stosować kreatynę w trakcie redukcji

Wiemy już, ze warto włączyć preparat kreatynowy do zestawu suplementów przyjmowanych w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Pozostaje pytanie dotyczące optymalnego sposobu dawkowania: czy faktycznie korzystnie jest przyjmować preparaty keratynowe w taki sam sposób jak podczas budowania siły i masy? Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań by tak właśnie zrobić. Wielu praktyków poleca jednak zastosowanie mniejszej dawki (ok. 4 – 6 g na dobę) w dłuższej perspektywie czasowej przyjmując porcję preparatu po wysiłku lub razem z wybranym posiłkiem (najlepiej tym, który zawiera i białko i węglowodany).

Podsumowanie

Zastosowanie kreatyny w trakcie kuracji odchudzające może przynieść wiele korzystnych efektów. Za szczególnie cenne uznać należy zmniejszenie katabolizmu mięśniowego, a nawet – przyrost masy mięśniowej oraz utrzymanie zadowalających wyników siłowych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.