Sprzężony kwas linolowy zwany też w skrócie CLA to popularny składnik suplementów wspomagających odchudzanie. Preparaty zawierające ten związek może nie sa tak popularne jak termogeniki czy środki oparte na l-karnitynie, niemniej jednak cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem wśród osób chcących pozbyć się nadwagi. Warto wiec zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest CLA, jak działa oraz przede wszystkim - jakich efektów można się spodziewać w trakcie jego przyjmowania?
CLA – co to takiego?
CLA, czyli sprzężony kwas linolowy (a dokładnie - kwas cis-9, trans-11 oktadekadienowy), to związek chemiczny pochodzenia naturalnego, który należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 6. Jest izomerem trans kwasu linolowego posiadającym dwa sprzężone ze sobą wiązania podwójne. CLA występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w tłuszczu mlecznym, tłustym nabiale oraz mięsie wołowym.
CLA w teorii
Opierając się nadanych obiegowych łatwo dojść do wniosku, iż CLA jest środkiem w sposób korzystny wpływającym na sylwetkę. Sporo mówi się i pisze o jego unikalnych walorach zmniejszających poziom zatłuszczenia organizmu. Dodatkowo wskazuje się też na działanie przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalnie, a także na korzystny wpływa na gospodarkę lipidową. Suplementy diety CLA rekomendowane są więc zazwyczaj osobom odchudzającym się, aktywnym jak i tym o mniejszej aktywności fizycznej, w czasie realizowania założeń programów redukcji tkanki tłuszczowej. Czy jednak wyniki badań wspierają przypisywane temu tłuszczowi właściwości?
CLA w praktyce
Do tej pory przeprowadzono stosunkowo dużo badań z zastosowaniem preparatów zawierających sprzężone dieny kwasu linolowego. Niestety, pomimo iż istnieją takie, w których zaobserwowano, że pod wpływem stosowania CLA zwiększa się metabolizm tłuszczu, to w przypadku z 17 z 21 prób nie udało się poprzez suplementację doprowadzić do istotnego statystycznie spadku masy ciała. W pozostałych czterech eksperymentach pewne efekty zanotowano, trzeba być jednak niepoprawnym optymistom, by w świetle tak wielu nieudanych podejść uznać ten fakt, za znaczący. Trochę lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o wpływ na sam poziom tkanki tłuszczowej. Tutaj połowa z przeprowadzonych badań wskazuje, że suplementacja może nieść za sobą pewne korzyści, druga połowa niestety nie podważa taką możliwość. Niezwykle ciekawy okazuje się potencjalny wpływ stosowania suplementów zawierających CLA na poziom tkanki mięśniowej. Otóż pozytywny wpływ na ten parametr zanotowano w większości wykonanych badań. Innymi słowy – sprzężony kwas linolowy może wspomagać przyrost muskulatury. Przynajmniej takie wnioski płyną ze źródeł fachowych!
Podsumowanie
Pomimo istotnych przesłanek teoretycznych by wierzyć iż suplementacja preparatami zawierającymi CLA może przyspieszać spalanie tłuszczu zapasowego i wspomagać redukcje nadmiernej masy ciała, to niestety brakuje przekonujących dowodów, że efektów takich można byłoby się spodziewać w praktyce. Niemniej jednak intrygujące jest to, że istnieje spora ilość badań wskazujących, że sprzężony kwas linolowy przyjmowany regularnie korzystnie wpływa na rozwój masy mięśniowej. Być może więc włączenie go do suplementacji w okresie rozwoju muskulatury okaże się opcją korzystniejszą niż stosowanie w trakcie kuracji odchudzającej?
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.