IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kobiety powinny bać się suplementów?

Czy kobiety powinny bać się suplementów?
Kobiety podchodzą do suplementów i odżywek dla osób aktywnych z dużą rezerwą i obawą. Odżywki kojarzone są z umięśnionymi mężczyznami, ciężko trenującymi na siłowni. W rezultacie preparaty takie budzą w kobietach, które chcą cieszyć się zgrabną, damską sylwetką, obawy przed nadmiernym przyrostem masy mięśniowej. Czy słusznie?

Na przyrost masy mięśniowej składa się wiele zmiennych, takich jak: odpowiednie treningi, dieta, sen czy specyfika układu hormonalnego. Wielką rolę odgrywa tutaj płeć. Kobiety posiadają bardzo mało testosteronu- hormonu, który wpływa na budowę tkanki mięśniowej. Nie będą one w stanie budować swoich mięśni w takim tempie i do takich rozmiarów, co mężczyźni.

Czy odżywki są magicznym środkiem, który sprawi, że nagle twoje mięśnie zaczną rosnąć? Oczywiście nie. Mimo tego, bardzo często wśród kobiet można spotkać się ze stwierdzeniem: „Odżywka białkowa to na masę? Ja nie chcę masy, ja chcę schudnąć”. Innym częstym zdaniem wypowiadanym przez kobiety niemające pojęcia na temat suplementacji jest: „Jeśli chcę zbudować masę mięśniową, to muszę jeść odżywki białkowe”. Te mylne stwierdzenia wynikają jedynie z niewiedzy. Przyjrzyjmy się dwóm „męskim” suplementom i sprawdźmy dlaczego warto, by stosowały je kobiety trenujące.

Dlaczego warto sięgnąć po suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, nawet zróżnicowana dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Dzieje się tak, ponieważ często gleba ma niedobory składników mineralnych przez uprawę nastawioną na szybki wzrost. Jest nierzadko zakwaszona, przez co rośliny nie mogą pobierać z niej niektórych minerałów. Ponadto żywność, którą spożywamy jest w dużym stopniu przetworzona i bardzo często pozbawiona składników mineralnych.

Dodatkowo warto pamiętać, że gdy jesteśmy aktywni fizycznie i trenujemy, potrzeby naszego organizmu są znacznie większe. Wraz z potem tracimy sporo minerałów, a mięśnie potrzebują więcej budulca. Ciężko jest wówczas sprostać potrzebom organizmu za pomocą pożywienia i wody. Zasadne może być w tej sytuacji korzystanie z preparatów witaminowych.

Do najpopularniejszych preparatów stosowanych w suplementacji sportowej należą białka serwatkowe. Możemy tutaj wymienić koncentraty, izolaty oraz hydrolizaty. Stanowią one cenne źródło białka, które jest zarówno lekkostrawne jak i smaczne. Odżywki białkowe należy traktować, jako część diety. Uzupełniają one dietę w aminokwasy i białka oraz wspomagają regenerację tkanek mięśniowych.

Kiedy warto sięgnąć po odżywkę białkową?

Odżywki białkowe sprawdzają się wówczas, gdy ciężko nam dostarczyć odpowiednią ilość białka z konwencjonalnej żywności: mięsa, ryb, jaj, strączków. Bywają pomocne w potreningowym czasie, ponieważ są łatwo przyswajalne i nie obciążają układu trawiennego. Są również idealną alternatywą dla osób, którym ciężko rozstać się ze słodkim smakiem. Wprowadzenie ich do diety daje namiastkę słodkości i urozmaica jadłospis.

Dlaczego kobiety miałyby z nich nie skorzystać? To zazwyczaj panie mają problem ze spożywaniem dużej ilości mięsa, a także odczuwają potrzebę wprowadzenia do diety słodkich, lekkostrawnych posiłków.

Czy kreatyna jest dobra dla kobiet?

Kontrowersyjnym suplementem, który przywarł tylko i wyłącznie do panów jest kreatyna. Kreatyna jest naturalną substancją produkowaną w organizmie. Powstaje ona z trzech aminokwasów: glicyny, argininy oraz metioniny i jest nośnikiem energii. Poprzez opóźnianie procesu zmęczenia pozwala trenować nieco dłużej i mocniej. Zwiększa uwodnienie komórek, sprzyja wzrostowi siły i masy mięśniowej. W tym momencie większość osób odrzuca ją jako suplement godny polecenia kobiecie. Dlaczego? Z obawy przed wzrostem masy mięśniowej. Prawda jest taka, że samo przyjmowanie kreatyny nie przyczyni się do magicznego wzrostu masy mięśniowej. Może mieć znaczący wpływ (do około 15%) na wzrost siły. To bardzo dobra informacja również dla pań. Dlaczego? Więcej siły to w efekcie lepsze treningi. Lepsze treningi to lepsze efekty naszej pracy. Właśnie na tym powinno zależeć każdej kobiecie.

Sformułowanie większa masa mięśniowa brzmi zazwyczaj dla kobiet odstraszająco. Jeśli jednak przełożymy to na damski język i powiemy, że wpływa na większą jędrność ciała i kształtowanie sylwetki, może zabrzmieć dużo bardziej zachęcająco.

Kreatyna może wpływać na zatrzymanie wody w organizmie, a tym samym wzrost wagi. Jest to jeden z argumentów, dla których kobiety unikają kreatyny. Czy słusznie? Wzrost wagi zazwyczaj występuje na początku suplementacji, z czasem ustępuje i wszystko wraca do normy. W wielu przypadkach nie odnotowuje się zatrzymania wody. Bezpieczniejszą opcją może być przyjmowanie kreatyny w formie jabłczanu, a nie monohydratu kreatyny. Należy pamiętać, że transport kreatyny jest insulinozależny. Z tego powodu najlepiej przyjmować ją w towarzystwie węglowodanów.

Kreatynę możemy dostarczać w pożywieniu. Jednak, aby uzyskać 4 g kreatyny musielibyśmy zjeść około 1 kg wołowiny. To całkiem sporo. Zjedzenie takiej porcji mięsa byłoby raczej trudne. Suplementacja kreatyną może być szczególnie pomocna u kobiet trenujących, które mają awersję do mięsa i nie jedzą go wcale lub bardzo mało. Kreatyna działa przy bardzo intensywnych sportach siłowych czy sprinterskich.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że żadne suplementy nie zastąpią nam zbilansowanej diety. Są one jedynie jej uzupełnieniem. Zawsze powinniśmy zaczynać od przypilnowania diety, dopiero w następnej kolejności sięgać po suplementy.

Kobiety nie powinny obawiać się, że od treningu siłowego, a tym bardziej od samego spożywania odżywek, cokolwiek im urośnie. Wiele suplementów niesłusznie uznanych zostało za „męskie”. Zarówno białka serwatkowe jak i kreatyna, mogą być z powodzeniem stosowane przez kobiety. Suplementy stanowią jedynie dodatek do zbilansowanej diety.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.