Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy potrzebujesz kilku rodzajów białka?

Czy potrzebujesz kilku rodzajów białka?
W dzisiejszych czasach na rynku odżywek i suplementów znaleźć można niezliczoną ilość preparatów białkowych różniących się nie tylko ceną, firmą i pochodzeniem surowcowym, ale także – zastosowaniem. Tak oto możemy wyróżnić środki zawierające proteiny zalecane do przyjmowania przed snem bądź też po treningu lub – o innych porach dnia, jako dodatek do posiłków. Czy jednak chcąc odpowiednio odżywić obciążone dużym wysiłkiem mięśnie faktycznie potrzeba stosować różne rodzaje białka?

Białko – to warto wiedzieć

Białko to podstawowy składnik odżywczy naszej diety, terminem tym nazywamy grupę zawierających azot, wielkocząsteczkowych związków organicznych, zbudowanych z aminokwasów połączonych ze sobą łańcuchami peptydowymi. Aminokwasy, czyli cząstki elementarne tworzące białka podzielić można na niezbędne (egzogenne), czyli takich których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować oraz na endogenne czyli te, które mogą być wytwarzane w ustroju przy odpowiedniej dostępności aminokwasów egzogennych. Białko stanowi składnik budulcowy tkanek i związków biologicznie aktywnych takich jak enzymy i niektóre hormony. Jego źródłem są tak produkty pochodzenia zwierzęce jak i roślinne, przy czym te pierwsze zawierają proteiny lepiej trawione i charakteryzujące się wyższą wartością biologiczną.

Zapotrzebowanie na białko

Ustalenie dokładnego zapotrzebowania na białko jest sprawą trochę kłopotliwą, punktami odniesienia mogą tutaj być: rodzaj i czas aktywności fizycznej, masa i skład ciała, a także dobowe spożycie energii. Przyjęło się, że w przypadku osób o przeciętnej aktywności fizycznej, spożycie protein winno mieścić się w przedziale od 0,8 do 1 g na kg masy ciała, co w praktyce daje średnio około 15% dziennej podaży energii. W przypadku jednostek o wyższej aktywności zapotrzebowanie jest istotnie większe i u osób trenujących siłowo przekraczać może 2 g na kg masy ciała, przy czym większość źródeł fachowych zaleca zakres od 1,5 do 2 g na kg masy ciała. Czy to naprawdę wiele? Cóż, trzeba przyznać że jest to dawka, którą śmiało można dostarczyć przy zastosowaniu konwencjonalnej żywności. Nie umniejsza to jednak walorów odżywek proteinowych, które są smaczne i wygodne oraz – wartościowe.

Różne rodzaje odżywek białkowych

W dzisiejszych czasach można spotkać się z różnymi rodzajami odżywek białkowych, opartych na zróżnicowanych komponentach. Odmienne receptury mają zdaniem producentów wpływać na finalne zastosowanie oferowanych preparatów. I tak oto odżywki zawierające białka kazeinowe i jajeczne przedstawiane są jako takie, które należy przyjmować przed snem – a argumentem świadczącym na rzecz takiego rozwiązania jest rozłożony w czasie proces trawienia i wchłaniania. Preparaty oparte na białkach serwatkowych natomiast polecane są okołotreningowo – tutaj argumentem jest natomiast lekkostrawność i błyskawiczna absorpcja. Na rynku dostępne są też multiskładnikowe kompleksy białkowe zawierające w składzie wiele różnych komponentów. Te polecane są jako bądź to „uniwersalne” (czyli łączące w sobie zalety wcześniej wymienionych), bądź też jako rozwiązania pośrednie, nadające się jako dodatki do codziennych posiłków.

Czy są Ci naprawdę potrzebne?

Warto zdać sobie sprawę, że tak naprawdę założenia na jakich opierają się zalecenia nakazujące różnicować źródła białka ze względu na porę spożycia mają bardzo powierzchowne uzasadnienie. Tak naprawdę bowiem nikt nie udowodnił, że tego typu praktyki niosą za sobą jakieś korzyści. W rzeczywistości nie ma co liczyć na namacalne korzyści wynikające z wypicia preparatu kazeinowego zamiast zjedzenia porcji mięsa przed snem. Podobnie też nie gorszą opcją byłoby wypicie porcji koncentratu białka serwatki. W przypadku okresu potreningowego także trudno mówić o niezbitych faktach świadczących na rzecz wyboru właśnie izolatu serwatkowego zamiast albuminy jajecznej. Istnieje niezliczona ilość dużo ważniejszych czynników niż to jakiej użyjemy odżywki białkowej o określonej porze. Jedyne o co warto dbać to to by spożywane preparaty zawierały proteiny wysokowartościowe, pochodzenia zwierzęcego.

Podsumowanie

Odżywki proteinowe stanowią dość przydatne rozwiązanie w przypadku sportowców, osób aktywnych fizycznie i wszystkich borykających się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko. Tyle, że nie ma potrzeby różnicowania preparatów ze względu na to o jakiej porze będą spożywane. Dość uniwersalnym rozwiązaniem są po prostu białka serwatkowe, które nie obciążają przewodu pokarmowego i charakteryzują się bardzo wysoką wartością odżywczą.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.