Pytanie o bezpieczeństwo stosowania suplementów diety i odżywek powraca jak bumerang nie tylko w forumowych pytaniach, ale także w rozmaitych artykułach, pojawiających się w prasie czy na różnych portalach internetowych. Specyficzny marketing, nazwy i opakowania kojarzące się z dopingiem, a także rozmaite opowieści na temat niepożądanych skutków będących następstwem stosowanie suplementów i odżywek sprawiły, że istnieje spora grupa osób, która po prostu się ich obawia. Tymczasem – za pewnymi wyjątkami, które omówię na końcu tego artykuły - są to obawy nieuzasadnione
Składniki suplementów i odżywek
Chociaż zdarza się czasem, że producenci suplementów, żeby zaintrygować potencjalnego klienta produktem podają na etykiecie chemiczne wzory zawartych substancji i zapisy, które zmyliłyby niejednego farmaceutę, to podkreślić trzeba, że składniki tych preparatów to po prostu związki, naturalnie występujące w żywności. Obawy przed zdrowotnymi następstwami stosowania odżywki białkowej są równie zasadne jak obawy przed zjadaniem chudego mięsa. Co prawda istnieją preparaty zawierające substancje, których większe niż zalecane spożycie może powodować efekty uboczne, jak na przykład: kofeina, to i tutaj ewentualne niebezpieczeństwo podobne jest do potencjalnych skutków ubocznych picia kawy.
Suplementy dla sportowców = anaboliki?
Na preparatach przeznaczonych dla osób aktywnych, zwłaszcza tych mających przyspieszać przyrost tkanki mięśniowej, często napisane jest, że wykazują działanie anaboliczne. Choć bez wątpienia potencjał anaboliczny jest zaletą w okresie budowania mięśni, to kwestia bezpieczeństwa stosowania poniekąd - „anabolików” – wydaje się tutaj aspektem kluczowym. W tym miejscu chciałbym podkreślić, że fakt, iż jakaś substancja posiada potencjał anaboliczny nie oznacza, że jest niezdrowa. Anabolizm i katabolizm to dwa procesy bezustannie zachodzące w ustroju. Ich „suma” nazywana jest metabolizmem. Przykładowo, anabolicznie działać będzie porcja jogurty owocowego wypita po treningu. Czy to jednak oznacza, że mamy się go obawiać? Składniki zawarte w odżywkach i suplementach z dostarczać mogą substratów energetycznych, regulatorowych i budulcowych, które umożliwiają bądź intensyfikują przebieg procesów anabolicznych.
Wyjątki od reguły
Niestety przyznać trzeba, że choć regułą jest, iż suplementy i odżywki generalnie są bezpieczne dla zdrowia, to zdarzają się nieraz wyjątki. Przykładowo, na serwisach aukcyjnych można zakupić środki, które są w zasadzie sterydami, a opisywane są jak suplementy.
Szerzej zagadnienie to opisane zostało w artykule dostępnym pod linkiem:
Osobnym tematem są też preparaty zawierające tzw. wyciąg z bodziszka, czyli w istocie – 1,3 dimetlyloamyloaminę, zwaną także gerenaminą. Substancja ta wpływa na układ nerwowy i zwłaszcza przyjmowana w dużych dawkach z kofeiną może być źródłem nieprzyjemnych następstw.
Zainteresowanym działaniem tej substancji polecam artykuł:
Rozpatrywanie kwestii bezpieczeństwa stosowania odżywek i suplementów przypomina analizę zagadnień związanych z bezpieczeństwem współczesnej żywności. Generalna bowiem zarówno żywność konwencjonalna, środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego (do których zaliczamy odżywki dla sportowców), jak i suplementy diety są bezpieczne dla zdrowia. Istnieją jednak od tej reguły pewne wyjątki. Dlatego preparaty warto nabywać w renomowanych sklepach, a ich zakup poprzedzać konsultacją na forum.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.