Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czym jest i jak działa agmatyna?

Agmatyna, a dokładnie siarczan agmatyny to coraz częstszy składnik suplementów przeznaczonych dla osób aktywnych fizycznie. Związek ten zazwyczaj wchodzi w skład preparatów przedtreningowych o działaniu pobudzającym i nasilających zjawisko tzw. pompy mięśniowej. O tym jak dokładnie działa pisze i mówi się jednak stosunkowo niewiele. Warto więc bliżej przyjrzeć się właściwościom agmatyny i spróbować odpowiedzieć na pytanie, jakie konkretnie korzyści niesie za sobą jej stosowanie w ramach wspomagania wysiłku.

Czym dokładnie jest agmatyna?

Agmatyna jest metabolitem argininy, związkiem zaliczanym do amin biogennych (organicznych pochodnych amoniaku powstałych w wyniku dekarboksylacji aminokwasów). Przez wiele lat sądzono, że agmatyna nie wystepuje naturalnie w organizmach ssaków, dopiero w roku 1994 odkryto, że powstaje w przemianach wspomnianej przed chwilą argininy w mózgu, wątrobie, nerkach, nadnerczach i jelicie cienkim, gdzie bierze udział w wielu reakcjach metabolicznych. Dokładna rola jaką pełni w organizmie człowieka  nie jest jeszcze do końca poznana, niemniej jednak wiedza jaką posiadamy na jej temat wskazuje, że związek ten ma dość szerokie spektrum działania.

Co wiemy na temat agmatyny?

Przeprowadzone do tej pory wstępne badania wskazują, że agmatyna uczestniczy w pracy układu nerwowego, gdzie pełni funkcje neuromodulatora. W eksperymentach przeprowadzonych na zwierzętach zaobserwowano, że podanie agmatyny do mózgu wywołuje efekt przeciwdrgawkowy, przeciwdepresyjny i przeciwlękowy oraz ochronny przed negatywnym wpływem związków o właściwościach neurotoksycznych. To jednak nie wszystko, agmatyna wpływa również na funkcję śródbłonka zwiększając produkcję tlenku azotu. Doprowadza to m.in. do zmniejszenia oporu naczyniowego, zmniejszenia ciśnienia tętniczego oraz… zwiększenia efektu tzw. pompy mięśniowej.

Uważa się także, że agmatyna aktywuje szlak PI3K/Akt (badania przeprowadzone na hodowlach komórkowych), stanowiący podstawowy wewnątrzkomórkowy mechanizm sygnalizacyjny odpowiadający za inicjację procesu syntezy białek mięśniowych. Agmatyna tym samym może w pewnym stopniu przyczyniać się do rozwoju muskulatury, na ile jednak efekt ten jest znaczący póki co niestety nie wiadomo. Podobnie brak danych na temat tego, czy wpływ agmatyny na szlak  PI3K/Akt nie jest uzależniony od innych czynników. Niemniej jednak wstępne doniesienia naukowe dotyczące właściwości tej substancji uznać należy za  obiecujące.

Badania naukowe sugerują także możliwy pobudzający wpływ agmatyny na receptory adrenergiczne i będący jego skutkiem wzrost aktywności cyklazy adenylowej, czyli enzymu odpowiedzialnego za zwiększenie wewnątrzkomórkowego poziomu cyklicznego AMP (cAMP). Efektem tego jest nasilenie procesu lipolizy. W ten sposób agmatyna może okazać się również związkiem wspomagającym w pewnym stopniu odchudzanie. Również i ta jej właściwość musi zostać potwierdzona w kolejnych, bardziej dokładnych badaniach. Póki co obracamy się bowiem niestety w kręgu przypuszczeń i spekulacji.

Agmatyna: stosować czy nie?

Argmatyna bez wątpienia jest niezwykle obiecującą substancją o szerokim możliwym wpływie na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Jej walory mogą być istotne również dla osób aktywnych, dbających o zdrowie, wydolność fizyczną i estetykę sylwetki, co przemawia na rzecz eksperymentowania z zastosowaniem agmatyny we wspomaganiu wysiłku. Niestety w kwestii kierunkowego wpływu agmatyny na masę i skład ciała oraz na wydolność ciągle obracamy się w kręgu przypuszczeń i domysłów raczej niż faktów. To również warto jest mieć  na uwadze.

Źródła: Agmatine (CHEBI:17431)". Chemical Entities of Biological Interest. UK: European Bioinformatics Institute. 15 August 2008. Main. Retrieved 11 January 2012. Jump up · Kim, J. H.; Yenari, M. A.; Giffard, R. G.; Cho, S. W.; Park, K. A.; Lee, J. E. (2004). "Agmatine reduces infarct area in a mouse model of transient focal cerebral ischemia and protects cultured neurons from ischemia-like injury". Experimental Neurology 189 (1): 122–130. · Morrissey JJ, Klahr S. Agmatine activation of nitric oxide synthase in endothelial cells. Proc Assoc Am Physicians. 1997 Jan;109(1):51-7 · Halaris A, Plietz J. Agmatine : metabolic pathway and spectrum of activity in brain. CNS Drugs. 2007;21(11):885-900.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.