Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

EAA, czyli aminokwasy egzogenne – czym są i kto powinien po nie sięgnąć?

O ile suplementy zawierające aminokwasy rozgałęzione (BCAA) od kilku lat biją rekordy popularności i są szeroko opisywane i omawiane w prasie branżowej, na blogach czy forach internetowych, o tyle o preparatach zawierających aminokwasy egzogenne mówi i pisze się niewiele. Tymczasem to właśnie EAA stanowią pakiet niezbędnych cegiełek, bez których nasz organizm nie byłby w stanie funkcjonować, to właśnie obecność wszystkich EAA jest konieczna by zainicjować syntezę białek mięśniowych. Może więc warto się nimi zainteresować?

Czym dokładnie są EAA?

Zarówno białka ustrojowe (w tym białka mięśniowe) składają się z unikalnych cegiełek zwanych aminokwasami. Część nich nasz organizm jest w stanie otrzymać w procesie endogennej syntezy i nazywamy je endogennymi, a części syntetyzować nie potrafi i muszą być one dostarczane z zewnątrz. Aminokwasy ten nazywamy egzogennymi (EAA – Essentials amino acids), ponieważ są one konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a odpowiednio wysoka ich podaż jest niezbędna dla wywołania hipertrofii mięśniowej, a deficyt choćby jednego doprowadza do zahamowania procesów wzrostowych. Do aminokwasów egzogennych należą: leucyna, izoleucyna, walina, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, fenyloalanina.

Co daje suplementacja EAA?

Dostarczenie pełnego pakietu aminokwasów egzogennych po wysiłku fizycznym jest niezbędne dla zainicjowania procesów anabolicznych. Wiele osób stosuje w tym okresie jedynie aminokwasy rozgałęzione BCAA, jednak by regeneracja zachodziła sprawnie potrzebne są także pozostałe EAA. Aminokwasy egzogenne wchodzą co prawda w skład produktów białkowych takich jak mięso, jaja, ryby, nabiał, a także odżywek proteinowych, jednak przyjęcie ich w wolnej formie, zapewnia maksymalnie szybkie ich wchłonięcie ze światła przewodu pokarmowego i zapewnia natychmiastową dostępność dla tkanki mięśniowej. Zastosowanie preparatu zawierającego komplet EAA jest więc zasadne w kontekście optymalizacji przebiegu procesów związanych z odnową powysiłkową.

Komu przydadzą się EAA?

Z zastosowania preparatu zawierającego wolne formy aminokwasów egzogennych skorzystać mogą osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza osoby bazujące na pokarmach pochodzenia roślinnego (weganie, wegetarianie) czy też nie pokrywające zwiększonego zapotrzebowania na białko (głównie w okolicy wysiłku) przy pomocy konwencjonalnych produktów żywnościowych i koncentratów proteinowych. Preparaty zawierające EAA stanowić mogą znakomite rozwiązanie dla osób źle tolerujących odżywki białkowe lub niewłaściwie reagujących na stały pokarm w okresie potreningowym. Preparaty tego typu przydatne mogą być także osobom trenującym na czczo, a także mającym dwie sesje wysiłkowe w ciągu dnia w krótkim odstępie czasowym. EAA można przyjmować zarówno w okresie budowania masy mięśniowej, jak i w trakcie redukcji lub rozwijania zdolności wysiłkowych takich jak siła, wytrzymałość siłowa, wydolność tlenowa.

Jak przyjmować EAA?

Preparaty zawierające aminokwasy egzogenne zaleca się przyjmować przede wszystkim po wysiłku w ilości około 7 – 15 g, korzystnie z porcją węglowodanów. Dawkę EAA można przyjąć także przed treningiem lub w trakcie trwania wysiłku. Preparaty tego typu nadają się znakomicie do stałej suplementacji. Na rynku dostępne są zarówno formy proszkowe jak i kapsułkowe tego typu suplementów, wybór formy ma charakter indywidualny.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.