Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

„Hormon snu” przed treningiem?

Melatonina jest naturalnym hormonem produkowanym w ośrodkowym układzie nerwowym przez komórki szyszynki. Jej biologiczna rola polega przede wszystkim na regulacji rytmu dobowego snu i czuwania. Melatonina w postaci syntetycznej dostępna jest także w formie leków wydawanych bez recepty i stosowana jest zazwyczaj w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych czy też uwarunkowanych innymi czynnikami.

Sportowcy chętnie sięgają po melatoninę nie tylko ze względu na jej korzystny wpływ na jakość snu, ale także za sprawą odkrytych niedawno niezwykle interesujących właściwości. Otóż na podstawie wstępnych badań można przypuszczać, że dodatkowa suplementacja melatoniną zwiększa sekrecję hormonu wzrostu, a co istotne, wpływ ten jest szczególnie wyraźny kiedy stosuje się ją… przed wysiłkiem fizycznym.

Działanie potwierdzone w badaniach.

W randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym badaniu przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców (Meeking i wsp.) wzięło udział siedmiu zdrowych mężczyzn. W przebiegu eksperymentu uczestnicy otrzymywali 5mg melatoniny, bądź placebo na 60 minut przed testem, w ramach którego poddawani byli krótkiemu treningowi na ergometrze wioślarskim (70% VO2max). Okazało się, że suplementacja melatoniną spowodowała wzrost poziomu hormonu. Niestety jednak w grupie otrzymującej melatoninę zanotowano również zwiększenie poziomu białka wiążącego IGF-1 - IGFBP-1 (GF-binding protein-1). Co to w praktyce oznacza?

Hormon wzrostu może w sposób bezpośredni nasilać spalanie tkanki tłuszczowej, jednak jego anaboliczne właściwości wynikają głównie z aktywności IGF-1. Tak więc suplementacja melatoniną przed wysiłkiem fizycznym może potencjalnie nasilić proces spalania tkanki tłuszczowej poprzez zwiększenie poziomu GH, jednocześnie jednak ta sama melatonina hamuje anaboliczne właściwości tego hormonu. Czy więc jest sens stosować melatoninę przed wysiłkiem? Wydaje się że tak, ale raczej wtedy kiedy priorytetem jest dla nas redukcja tkanki tłuszczowej.

Jak więc widać preparaty zawierające melatoninę mogą okazać się nie tylko znakomitym rozwiązaniem dla osób pracujących w trybie zmianowym czy też przekraczających rozmaite strefy czasowe, ale także w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie, którym zależy na redukcji tłuszczu. W takiej sytuacji melatoninę należy stosować mniej więcej godzinę przed wysiłkiem w dawce oscylującej w przedziale 5 – 6mg na porcję.

Źródła: Meeking DR, Wallace JD, Cuneo RC, Forsling M, Russell-Jones DL .Exercise-induced GH secretion is enhanced by the oral ingestion of melatonin in healthy adult male subjects. Eur J Endocrinol. 1999 Jul;141(1):22-6

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.