Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie suplementy brać na czystą masę mięśniową?

Jakie suplementy brać na czystą masę mięśniową?
Czysta masa mięśniowa jest pewnego rodzaju białym krukiem. Każdy pragnie ją posiadać, ale bardzo mało komu będzie to dane… Po części jest za to odpowiedzialna genetyka, po części niezwykle ciężka praca, którą należy włożyć w to, aby udało się zbudować “czystą masę mięśniową”.

Pamiętajmy, że budowanie czystej masy mięśniowej najczęściej oznacza bardzo dokładne pilnowanie zarówno diety, jak i tego, w jakim tempie przyrasta tkanka tłuszczowa. Sam wzrost masy mięśniowej nie jest wyznacznikiem, ale raczej mile oczekiwanym gościem.

Wymagania dotyczące budowania czystej masy mięśniowej pod wieloma względami, są bardzo zbliżone do tych wymaganych podczas rekompozycji, czyli jednoczesnego budowania masy mięśniowej i utraty tkanki tłuszczowej. Rozważania dotyczące suplementacji w okresie budowania czystej masy mięśniowej muszą być powiązane ściśle z idealnie dobraną dietą.

Podstawa = dieta i suplementy ją uzupełniające

Do tego, aby optymalnie budować mięśnie bardzo przydatna będzie nadwyżka kaloryczna, czyli spożywanych kalorii powinno być więcej niż tych wydatkowanych, a w wydatkowaniu należy uwzględnić każdą aktywność ruchową. Jednak ze względu na to, że chyba nikomu nie udaje się budować w 100% samych mięśni - część z przyrostów zawsze stanowić będzie tkanka tłuszczowa - optymalizując środowisko anaboliczne warto, aby naddatek kaloryczny był bardzo niewielki i najlepiej, aby pochodził głównie ze zwiększenia spożycia białka.

Ten makroskładnik jest ostatnim, który może znaleźć swoje końcowe przeznaczenie w tkance tłuszczowej. Pamiętajmy, że głównym “rezerwuarem” białka w organizmie są nasze mięśnie. Musimy tak operować ilością i czasem spożycia makroskładników, aby organizm na cele energetyczne życia codziennego wykorzystywał tłuszcze, aby węglowodany służyły mu jako paliwo do treningów o wysokiej intensywności, a białka do odbudowy i nadbudowy ciała w tym tkanki mięśniowej.

Jakie suplementy brać na czystą masę mięśniową?

Białko

Wspomniałem już o przydatności większego spożycia białka w tym czasie, więc pierwszym suplementem, w który warto się zaopatrzyć może być odżywka wysokobiałkowa.

Węglowodany

Dla czystej wygody, pamiętając o tym, że węglowodany są najlepszym paliwem dla mięśni podczas intensywnych treningów, w okresie okołotreningowym można pomyśleć o odżywce typu carbo lub gainerze.

Przedtreningówka

To mój numer 3 w tej klasyfikacji. Czysta masa mięśniowa wymaga pełnej optymalizacji środowiska anabolicznego. Zatem treningi powinny być niezwykle efektywne. Często zmęczeni trudami dnia codziennego, możemy nie mieć wystarczającej ilości energii, aby treningi były w pełni owocne. Dobra przedtreningówka może je wspomóc.

Kreatyna

Najbardziej przebadany i niezwykle wszechstronny suplement stosowany przez sportowców. Zdecydowanie powinien znaleźć się w szafce osoby budującej czystą masę mięśniową.

Beta alanina

Ponownie uderzamy w bardziej efektywne treningi. Jeśli Twoja przedtreningówka zawiera już porcję beta-alaniny, można zmniejszyć dzienną jej dawkę, ale warto stosować beta alaninę codziennie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.