Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kreatyna a zdrowie psychiczne i kondycja mózgu

Kreatyna a zdrowie psychiczne i kondycja mózgu
Kreatyna znana jest powszechnie ze swoich anabolicznych i ergogenicznych właściwości. Warto jednak wiedzieć, iż kreatyna oprócz swojego pozytywnego wpływu na budowanie formy sportowej, posiada także szereg innych ciekawych właściwości, do których z pewnością należy wpływ na kondycję psychiczną. Oto ciekawostki ze świata nauki, poruszające to intrygujące zagadnienie.

Kreatyna a stres

Stres ciągle bywa niedocenianym źródłem wielu problemów zdrowotnych. Chroniczny stres doprowadza do zaburzeń w przemianach metabolicznych i energetycznych organizmu, zwiększa także podatność komórek nerwowych na uszkodzenia na skutek stresu oksydacyjnego. Warto również wiedzieć, iż zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, chroniczny stres jest jednym z najważniejszych czynników poprzedzających rozwój wielu zaburzeń psychiatrycznych. Jak się okazuje, w tym kontekście, suplementacja kreatyną może przynosić pewne pozytywne skutki. Jak pokazują badania naukowe, pomaga ona niwelować zaburzenia mitochondrialne będące konsekwencją działania stresu, a także działa ochronnie na komórki nerwowe, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne.

Kreatyna a zaburzenia depresyjne

W kwestii zaburzeń depresyjnych, zwłaszcza tych trudnych do wyleczenia konwencjonalnymi metodami, odnotowano pewne korzyści terapeutyczne związane z suplementacją kreatyny. W jednym z eksperymentów, osobom chorym podawano dodatkowo 3-5g kreatyny. Po czterech tygodniach odnotowano wyraźną poprawę w samopoczuciu i nastroju. W innym z kolei eksperymencie, podobne korzystne skutki obserwowano u młodzieży – objawy depresji uległy istotnemu zmniejszeniu.

Kreatyna a funkcje poznawcze

Okazuje się, iż suplementacja kreatyną może wpływać korzystnie nie tylko na wybrane aspekty zdrowia psychicznego, ale także na funkcje kognitywne mózgu. Pozytywny wpływ suplementacji kreatyną obserwuje się u ludzi w rozmaitych grupach wiekowych, szczególnymi beneficjentami są osoby w podeszłym wieku. Wykonując różnorodne testy, naukowcy zauważyli między innymi poprawę pamięci długo- i krótkotrwałej oraz zdolności do abstrakcyjnego myślenia. Kreatyna to także substancja, która pomaga utrzymać umysł w dobrej formie u osób starszych i w podeszłym wieku – co ciekawe, pozytywne skutki obserwowane były już zaledwie po tygodniu suplementacji.

Podsumowanie

Suplementacja kreatyną może przynosić wiele pozytywnych skutków, wykraczających poza budowanie muskulatury i rozwijanie formy sportowej. Korzyści z przyjmowania tej substancji mogą dotyczyć także zdrowia psychicznego oraz funkcji kognitywnych mózgu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.