Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kreatyna i efekt chwilowej masy

Kreatyna i efekt chwilowej masy
Nie ulega wątpliwości, że na tle wielu innych suplementów mających zwiększać przyrost beztłuszczowej masy i rozwój siły mięśniowej kreatyna jest substancją o działaniu wręcz spektakularnym. Niestety wiele osób skarży się, że uzyskane dzięki niej efekty mają jedynie doraźny charakter i znikają po zakończeniu cyklu. Warto więc zastanowić się jaka jest istota tego zjawiska i spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie efekty wypracowane podczas cyklu muszą znikać po jego zakończeniu?

Zrozumieć kreatynę

Warto zdać sobie sprawę z tego, że przyjmowanie kreatyny wywołuje zwiększone magazynowanie wody w komórkach mięśniowych. Związane jest to między innymi z tym, że poprzez stosowanie tej substancji doprowadzamy do zwiększenia jej wewnątrzkomórkowych zasobów, co „wyrównywane jest” przez organizm wzrostem poziomu płynów. Mało tego, suplementacja kreatyną zwiększa także zdolność tkanki mięśniowej do magazynowania glikogenu – polimeru glukozy stanowiącego lokalne, zapasowe źródło energii. Przyjmuje się tymczasem, że 1g glikogenu mięśniowego „wiąże” około 2 – 4g wody. Tak więc w trakcie stosowania kreatyny dochodzi do wyraźnego zwiększenia obwodów mięśniowych, co często mylnie utożsamiane jest z przyrostem tkanki mięśniowej, a co w rzeczywistości – ma charakter nietrwały.

Czy to jednak oznacza, że kreatyna jest substancją, która pozwala wypracować tylko doraźne efekty?

Odpowiedź brzmi – nie! Zwiększone uwodnienie komórek mięśniowych z jednej strony oraz poprawa dostępności ATP z drugiej - pociąga za sobą szereg reakcji biochemicznych, które doprowadzają do zwiększenia aktywności enzymów odpowiedzialnych za syntezę białek mięśniowych, hamując zarazem aktywność enzymów katabolicznych. Dzięki temu mięśnie mogą rosnąć szybciej i efektywniej. Tyle, że naiwnym byłoby sądzić, że dzięki kreatynie zbudujemy 4kg czystej masy mięśniowej w 4 tygodnie… Jeśli uda się zbudować kilogram – w tak krótkim czasie to będzie to niebywały sukces.

Doraźne i trwałe efekty kreatyny

W zasadzie działanie kreatyny możemy w pewnym sensie przyrównać do działania kawy, a raczej zawartej w niej kofeiny. Przyjęcie tej substancji sprawia, że jesteśmy mniej zmęczeniu i możemy zrobić więcej - np. odpowiednio przygotować się do sprawdzianu lub egzaminu. Pod wpływem działania kofeiny nasz umysł funkcjonuje lepiej, dzięki czemu jesteśmy w stanie przyswoić więcej wiedzy w krótszym czasie. Po kilku godzinach działanie kofeiny się kończy, co jednak nie oznacza, że to czego nauczyliśmy się pod jej wpływem po prostu się ulotni. Wiedza zostanie w naszej głowie. Zniknie natomiast efekt pobudzenia i lepszej koncentracji i naiwnym byłoby sądzić, że owy stan kofeinowy uda się utrzymać na dni, tygodnie czy lata.

Z kreatyną jest podobnie. W praktyce działanie tej substancji polega na stworzeniu lepszego środowiska wewnątrzkomórkowego do budowy masy mięśniowej i rozwoju siły (podobnie jak wypicie kawy pomaga stworzyć lepsze warunki do nauki, zwłaszcza gdy jesteśmy już zmęczeni). Ten efekt ma bez wątpienia charakter doraźny – jak skończymy przyjmowanie preparatów keratynowych, to poziom fosfokreatyny w mięśniach obniży się i wspomniany powyżej bonus zniknie… To jednak ile uda się w czasie działania tej substancji zbudować czystej tkanki mięśniowej – zostanie również po cyklu. Chodzi jednak o to by mieć świadomość, że stosując kreatynę mięśnie powiększają swoje obwody nie tylko ze względu na nasiloną syntezę białek, ale także ze względu na zwiększenie rezerw fosfokreatyny, glikogenu i przede wszystkim wody….

Podsumowanie

Stosowanie kreatyny może nieść za sobą zarówno doraźne jak i trwałe efekty. Ważne jest by umieć je rozróżnić. Należy też pamiętać, że im bardziej przyłożymy się do diety i treningu – tym więcej korzyści wyciągniemy z suplementacji tą substancją.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.