Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kreatyna – kiedy i dla kogo?

Kreatyna – kiedy i dla kogo?
Na temat tego dla kogo adresowane są preparaty kreatynowe krąży wiele teorii i dziwnych przekonań. Niektóre legendy głoszą, że kreatyna jest suplementem tylko „na masę” i nie powinna być stosowana przez osoby odchudzające się. Z drugiej strony coraz częściej można spotkać się z relacjami, które dotyczą korzyści wynikających z przyjmowania preparatów kreatynowych w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Podobnie też można spotkać się z różnymi teoriami na temat tego, po jakim okresie regularnych treningów włączyć można kreatynę do suplementacji. W tym szumie informacyjnym trudno się odnaleźć, myślę więc, że warto usystematyzować pewne informacje na temat tego kto i kiedy powinien stosować preparaty kreatynowe.

Kreatyna a staż na siłowni

Przyjęło się uważać, że kreatyna nie nadaje się dla osób początkujących. Przyznać trzeba, że coś jest w tym przekonaniu, co przemawia na jego korzyść. W początkowej fazie treningów kluczowym jest przyswojenie sobie i wdrożenie w życie pewnych podstaw dotyczących choćby doboru ćwiczeń czy komponowania jadłospisu. Kreatyna ze względu na siłę działania jest w stanie „zamaskować” wiele błędów i sprawić, że nawet zupełnie bezmyślnie prowadzone treningi przyniosą pewne (ale chwilowe) efekty. Innymi słowy zastosowanie kreatyny w początkowym okresie ćwiczeń może przyczynić się do utrwalenia złych nawyków treningowych i żywieniowych.

Poza tym szybki progres siły rejestrowany w czasie przyjmowania preparatów kreatynowych może doprowadzić do sytuacji, w której elementy tkanki chrzęstnej i łącznej nie zdążą się zaadaptować do zwiększających się obciążeń, co zwiększa ryzyko kontuzji, zwłaszcza w przypadku braku odpowiedniej techniki i wykonywaniu ciągle tych samych ćwiczeń (jak wyciskania na ławie). Kreatynę warto więc włączyć najwcześniej po kilku czy nawet kilkunastu tygodniach treningów.

Kreatyna a redukcja tkanki tłuszczowej

Kreatyna usprawnia proces „odtwarzania” związków energetycznych w mięśniach oraz przyspiesza wzrost beztłuszczowej masy ciała. Bez wątpienia substancja ta stanowi genialne uzupełnienie zabiegów żywieniowych i treningowych ukierunkowanych na wzrost masy i siły mięśniowej oraz wytrzymałości siłowej. Wydaje się jednak, że zalety te średnio potrzebne są w czasie redukcji, a zwłaszcza zwiększone uwodnienie komórek będące skutkiem suplementacji kreatyną wielu osobom wydaje się czymś niepożądanym. Czy jednak są to przekonania słuszne?

Zwiększenie uwodnienia komórek mięśniowych zmniejsza aktywność enzymów proteolitycznych, czyli rozkładających białka mięśniowe na cząstki elementarne – czyli które następnie zużywane są w celach energetycznych. Innymi słowy kreatyna działa antykatabolicznie, co w czasie restrykcyjnych diet jest wręcz bezcenne. Dodatkowo substancja ta pozwala utrzymać wysoką intensywność treningów, co nierzadko jest istotnym problemem w przypadku stosowania diet ubogoenergetycznych. Jak więc łatwo stwierdzić, kreatyna stanowić może cenny element wspomagania treningu i diety ukierunkowanych na redukcję tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie

Preparaty kreatynowe stosowane mogą być z powodzeniem, zarówno w okresie pracy nad zwiększeniem siły i wytrzymałości siłowej oraz w czasie okresów budowania masy mięśniowej, jak i również w czasie redukcji. Preparaty kreatynowe powinny być jednak przyjmowane przez osoby z minimalnym chociaż doświadczeniem treningowym.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.