Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kreatyna zmniejsza niekorzystne skutki braku snu na kondycje umysłową

Kreatyna zmniejsza niekorzystne skutki braku snu na kondycje umysłową
Nie ulega wątpliwości, że kreatyna należy do substancji niezwykle przydatnych we wspomaganiu wysiłku i w rozwijaniu ogólnie pojętej formy sportowej. Zarówno badania naukowe jak i codzienne obserwacje niepodważalnie potwierdzają jej właściwości anaboliczne, ergogeniczne i antykataboliczne. Okazuje się jednak, że pozytywne skutki wynikające z przyjmowania kreatyny mogą wykraczać daleko poza wyżej wspomniane aspekty. Substancja ta bowiem wpływa także kondycję umysłową, a jej walory ujawniają się w niesprzyjających okolicznościach związanych z niedoborem snu.

Kreatyna – suplement o wszechstronnych właściwościach

W ciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiło się sporo danych wskazujących, iż pozytywne następstwa wynikające z suplementacji kreatyną są niezwykle szerokie i obejmują nie tylko wpływ na ciało, ale także na umysł. Przykładowo oprócz dowodów świadczących, iż jej przyjmowania wspomaga rozwój beztłuszczowej masy ciała i siły, istnieją też takie, które wskazują na jej działanie antyoksydacyjne i przeciwdepresyjnie (to ostatnie obserwuje się, póki co tylko u kobiet). Pojawiły się też wyniki badan, które sugerują, że kreatyna poprawia funkcje poznawcze i psychomotoryczne u osób narażonych na niedobór snu. Biorąc pod uwagę jak powszechnym problemem, jest niedosypianie i jak negatywnie odbija się ono na funkcjach umysłowych, łatwo dojść do wniosku, że wspomniane właściwości kreatyny przysporzyć jej mogą w szybkim tempie szerokie grono entuzjastów.

Niedobór snu a kondycja umysłowa

O tym, że niedobór snu negatywnie wpływa na kondycję umysłową, chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Przekonał się o tym chyba każdy, kto zarwał kilka nocy przed ważnym egzaminem czy sprawdzianem wiedzy na studiach, czy w szkole. Zależność tę z resztą potwierdzają badania naukowe, w których wielokroć wykazano, iż niedospanie w sposób dalece niekorzystny odbija się na zdolności kojarzenia, zapamiętywania i skupiania uwagi. W eksperymentach z udziałem zdrowych ochotników wykazano, że już jedna nieprzespana noc powoduje, iż banalne zadania logiczne stają się problemem trudnym do rozwiązania.

Osobną kwestią jest wpływ niedoboru snu na naszą odporność na działanie czynników stresowych. W stanie niewyspania łatwiej się denerwujemy, gorzej radzimy sobie z negatywnymi emocjami i trudniej jest nam osiągnąć stan pełnego relaksu. Ten aspekt także w sposób negatywny wpływa na zdolności poznawcze i psychomotoryczne. W przypadku przedłużającego się stresu przyswajanie i przetwarzanie wiedzy jest problematyczne, podobnie jak praktyczne wykorzystanie posiadanych informacji. I w tym właśnie momencie z pomocą przychodzi nam kreatyna.

Kreatyna a niedobór snu

Kreatyna okazuje się być „wybawieniem” dla osób, które śpią niewiele, a które chcą zachować dobra kondycję umysłową. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, iż suplementacja tą substancją powoduje, iż pomimo drastycznego zmniejszenia czasu poświęcanego na sen (jak i w przypadku całkowitego pozbawienia snu) parametry takie jak zdolność uczenia się, zapamiętywania i co najważniejsze – kojarzenia faktów i prawidłowego ich wykorzystywania są zachowane. Efekt ten zaskoczył samych badaczy!

Podobnie tez w badaniach naukowych kreatyna potwierdziła, iż posiada zdolność do niwelowania pewnej części konsekwencji wynikających z ekspozycji na działanie czynników stresogennych. Po przyjęciu kreatyny zarówno subiektywnie postrzegane natężenie stresu było niższe, jak i również zaobserwowano, iż obiektywnie weryfikowalne jego konsekwencje okazały się mniej dotkliwe. Wszystko to razem czyni z kreatyny substancję stworzoną wręcz dla studentów (zwłaszcza w czasie sesji), zestresowanych managerów, a także innych, obciążonych dużym wysiłkiem i niedosypiających wiecznie pracowników umysłowych.

Jak stosować kreatynę, by poprawić funkcje umysłowe?

O ile w kwestii tego, jak przyjmować kreatynę by zwiększyć masę i siłę oraz poprawić ogólnie pojętą formę sportową informacji znaleźć można sporo, o tyle w kwestii wykorzystania jej pozytywnego wpływu na kondycję umysłową danych brakuje. W badaniach naukowych, w których zaobserwowano pozytywny wpływ tej substancji na funkcje poznawcze i psychomotoryczne, u osób pozbawionych snu stosowano dawki mieszczące się w przedziale od 0,05 do 0,1 g na kg masy ciała. Dla osób o przeciętnej posturze daje to mniej więcej około 3 do 9 g na dobę. Są więc to ilości podobne do tych stosowanych we wspomaganiu wysiłku.

Podsumowanie

Suplementacja kreatyną niesie za sobą wiele korzyści. Co ciekawe znaczna część z nich wykracza poza konwencjonalne zastosowanie sportowe. Substancja ta nadaje się znakomicie nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale także wszystkich „niewyspanych”, chcących poprawić swoje funkcje umysłowe. Z drugiej strony stosując kreatynę w tym właśnie celu, warto wziąć pod uwagę jej wpływ na ciało i po prostu… zacząć ćwiczyć lub też trenować jeszcze intensywniej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.