IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niagen – cudowna witamina

W obecnych czasach, kiedy to żyjemy w świecie przetworzonej żywności i otaczają nas różnego rodzaju ksenobiotyki, nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować jakości pokarmu, jaki spożywamy, wody, którą pijemy czy zanieczyszczonego powietrza, które wdychamy. Wielu z nas zastanawia się nad suplementacją, która by w znacznym stopniu zregenerowała nasz organizm i poprawiła jego funkcjonowanie. Jednym z nielicznych związków, które w dobie wstępnych badań dają bardzo optymistyczne wyniki, jest pochodna witaminy B3.

Charakterystyka

Rybozyd nikotynamidu, występujący pod nazwą niagen, jest pochodną witaminy B3. Ma on istotne znaczenie w przemianie do NAD+, organicznego związku chemicznego odgrywającego istotną rolę w procesach biochemicznych organizmu.

Wśród licznych jego funkcji, wyróżnić można: 

  • regulację metabolizmu energetycznego,
  • wpływ na procesy starzenia się komórek,
  • pracę układu nerwowego,
  • pracę mitochondriów,
  • utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia,
  • sprawność umysłową.

Rybozyd nikotynamidu ulegając przemianie do NAD+ wpływa pośrednio na zwiększenie jego poziomu w organizmie. To z kolei przekłada się na zwiększenie aktywacji szczególnych białek – sirtuin (SIR, SIR2).

Wyjątkowość tych białek polega na odgrywaniu przez nie ważnych procesów enzymatycznych:

  • naprawa DNA,
  • regulacja transkrypcji,
  • utrzymanie stabilności chromosomów.

Prostym językiem stwierdzić można, że białka te decydują o tym, jak nasz organizm reaguje na dietę, aktywność fizyczną, stres i różne czynniki środowiskowe. Dlatego też określone zostały przez naukowców jako najważniejsze białka w organizmie człowieka.

Wydaje się więc, że skoro niagen wpływa na poziom NAD+ i pośrednio aktywację białek SIR, jest związkiem, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Czy jednak przekłada się to na praktykę? Badania w tym kierunku są obiecujące.

Właściwości

Jedną z głównych zalet, jakie teoretycznie niesie za sobą NAD+ na w poziomie homeostazy, jest utrzymanie witalności organizmu i spowolnienie procesów starzenia. Szwajcarscy naukowcy wykazali, iż suplementacja rybozydem nikotynaminu wpływa w znaczny sposób na przywrócenie procesów regeneracji organizmu u podstarzałych myszy. Poprawa regeneracji to zmniejszenie degradacji komórek i tkanek, czyli spowolnienie procesów starzenia się organizmu. Po przeanalizowaniu wyników badań okazało się, że u myszy nastąpił wzrost aktywności mitochondriów, które pobudziły tkanki do regeneracji. Przełożyło się to na wzrost masy mięśniowej, jakości skóry i sprawności umysłowej, a w konsekwencji żywotność myszy.

Według naukowców wyniki tych badań dają bardzo szerokie pole do walki z:

  • chorobami degeneracyjnymi mózgu, między innymi Alzheimerem,
  • zmarszczkami i chorobami skórnymi,
  • chorobami wątroby, nerek, mięśni,
  • regeneracją organizmu po zastosowaniu leczenia radioterapią. 

W kolejnym badaniu, przeprowadzonym przez naukowców z USA, zaobserwowano pozytywny wpływ rybozydu nikotynamidu na zmniejszenie neuropatii i insulinooporności u gryzoni z cukrzycą.

Podsumowanie

Rybozyd nikotynamidu niewątpliwie jest bardzo ciekawym i perspektywicznym związkiem. Wciąż jednak jest na etapie badań i więcej na jego temat będziemy mogli dowiedzieć się w niedalekiej przyszłości. Jest z nim jednak związanych kilka problemów. Suplement niagen opatentowany został przez jedną firmę, co w znacznym stopniu utrudnia prace nad nim i wypuszczanie na rynek. To z kolei przekłada się na dość wysoką cenę.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.