Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ostropest plamisty – nie tylko na wątrobę

Ostropest plamisty – nie tylko na wątrobę
Owoce ostropestu plamistego używane są tradycyjnie od wieków we wspomaganiu leczenia dysfunkcji przewodu pokarmowego. Preparaty zawierające ekstrakt z tej rośliny zalecane są współcześnie w przypadku problemów z wątrobą. Okazuje się jednak, że substancje aktywne zawarte w ostropeście posiadają niezwykle szerokie spektrum działania i w sposób wielokierunkowy wpływać mogą na nasz organizm.

Ostropest plamisty a wątroba

Ostropest plamisty (z łac. Silybum marianum) jest rośliną należącą do rodziny astrowanych, której owoce zawierają unikalny pakiet substancji aktywnych zwany sylimaryną. Sylimaryna składa się  w 50% silibininy, w 25%silydianiny i w 25% silychrystyny. Substancje te posiadają silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i ochronne względem komórek wątroby, stąd też ekstrakty z ostropestu wchodzą w skład suplementów diety wspomagających pracę układu pokarmowego i chroniących wspomniany narząd przed wpływem szkodliwych czynników, a także – przyspieszających jego regenerację.

Sylimaryna zawarta w  ostropeście plamistym hamuje peroksydację lipidów w komórkach wątroby wywołaną nadmierną aktywnością wolnych rodnika mów. Dodatkowo także wspiera regeneracją wątroby, korzystnie wpływając na poziom glutationu, a także wywiera hamujący wpływ na produkcję  i  uwalnianie leukotrienów i prostaglandyn oraz histaminy, co również ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tego narządu i efektywnej jego regeneracji – w przypadku istniejących już uszkodzeń.  

Ostropest plamisty a układ krążenia

Substancje zawarte w ostropeście plamistym wykazują także pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, zmniejszając ryzyko rozwoju nadciśnienie tętniczego i przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca. Jest to również związane z wcześniej wspomnianymi właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi. Sylimaryna także oddziaływać może na gospodarkę lipidową. Badania naukowe wskazują, że jej przyjmowanie obniża poziom lipoprotein o niskiej gęstości w krwiobiegu (zwanych złym cholesterolem), który jest traktowany jako jeden z markerów ryzyka rozwoju miażdżycy.

Ostropest a trądzik

Wg niektórych źródeł sylimaryna może być także pomocna w leczeniu zmian skórnych, takich jak trądzik młodzieńczy. Mechanizm działania polega na obniżaniu wrażliwości receptorów androgenowych obecnych w skórze na działanie męskich hormonów płciowych. Efektem tego może być mniejsza tendencja do powstawania pryszczy, których duże i ostre zagęszczenie ma właśnie postać trądziku.  W celu wspomagania leczenia tej przypadłości ostropest winien być przyjmowany w przez co najmniej kilkanaście tygodni.

Ostropest pomaga w kontroli glikemii

Niezwykle ciekawy jest fakt, że substancje zawarte w ostropeście plamistym mogą pomagać w kontroli poziomu glukozy we krwi. Efekt ten został zaobserwowany w badaniach przeprowadzonych z udziałem osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 2. Połowa uczestników przez cztery miesiące otrzymywała 600 miligramów sylimaryny, a druga połowa  placebo. Pod koniec eksperymentu u osób przyjmujących sylimarynę zaonotowano istotny spadek poziomu glukozy we krwi. Mechanizm tej zależności nie został jeszcze poznany, ale bez wątpienia jest ona bardzo obiecująca i ciekawa.

Jak przyjmować?

Trudno o precyzyjne zakresy dawkowania preparatów zawierających ekstrakty z ostropestu plamistego, gdyż brakuje jednoznacznych danych, na których można byłoby wyciągnąć liczbowe wnioski. Zazwyczaj poleca się stosować 200 – 400mg w przeliczeniu na samą sylimarynę. W przypadku zmielonych owoców stosuje się dawki liczone w gramach (około 5 – 10 g na dobę lub więcej w uzasadnionych przypadkach).

Podsumowanie

Ostropest plamisty i suplementy zawierające ekstrakty z tej rośliny zawierają pakiet bioaktywnych substancji, które wywierają wszechstronny wpływ na organizm. Ich stosowanie może okazać się pomocne nie tylko w profilaktyce i leczeniu zaburzeń pracy wątroby, ale także w przypadku przypadłości takich jak trądzik i cukrzyca.