Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ostropest plamisty – nie tylko na wątrobę

Owoce ostropestu plamistego używane są tradycyjnie od wieków we wspomaganiu leczenia dysfunkcji przewodu pokarmowego. Preparaty zawierające ekstrakt z tej rośliny zalecane są współcześnie w przypadku problemów z wątrobą. Okazuje się jednak, że substancje aktywne zawarte w ostropeście posiadają niezwykle szerokie spektrum działania i w sposób wielokierunkowy wpływać mogą na nasz organizm.

Ostropest plamisty a wątroba

Ostropest plamisty (z łac. Silybum marianum) jest rośliną należącą do rodziny astrowanych, której owoce zawierają unikalny pakiet substancji aktywnych zwany sylimaryną. Sylimaryna składa się  w 50% silibininy, w 25%silydianiny i w 25% silychrystyny. Substancje te posiadają silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i ochronne względem komórek wątroby, stąd też ekstrakty z ostropestu wchodzą w skład suplementów diety wspomagających pracę układu pokarmowego i chroniących wspomniany narząd przed wpływem szkodliwych czynników, a także – przyspieszających jego regenerację.

Sylimaryna zawarta w  ostropeście plamistym hamuje peroksydację lipidów w komórkach wątroby wywołaną nadmierną aktywnością wolnych rodnika mów. Dodatkowo także wspiera regeneracją wątroby, korzystnie wpływając na poziom glutationu, a także wywiera hamujący wpływ na produkcję  i  uwalnianie leukotrienów i prostaglandyn oraz histaminy, co również ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tego narządu i efektywnej jego regeneracji – w przypadku istniejących już uszkodzeń.  

Ostropest plamisty a układ krążenia

Substancje zawarte w ostropeście plamistym wykazują także pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, zmniejszając ryzyko rozwoju nadciśnienie tętniczego i przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca. Jest to również związane z wcześniej wspomnianymi właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi. Sylimaryna także oddziaływać może na gospodarkę lipidową. Badania naukowe wskazują, że jej przyjmowanie obniża poziom lipoprotein o niskiej gęstości w krwiobiegu (zwanych złym cholesterolem), który jest traktowany jako jeden z markerów ryzyka rozwoju miażdżycy.

Ostropest a trądzik

Wg niektórych źródeł sylimaryna może być także pomocna w leczeniu zmian skórnych, takich jak trądzik młodzieńczy. Mechanizm działania polega na obniżaniu wrażliwości receptorów androgenowych obecnych w skórze na działanie męskich hormonów płciowych. Efektem tego może być mniejsza tendencja do powstawania pryszczy, których duże i ostre zagęszczenie ma właśnie postać trądziku.  W celu wspomagania leczenia tej przypadłości ostropest winien być przyjmowany w przez co najmniej kilkanaście tygodni.

Ostropest pomaga w kontroli glikemii

Niezwykle ciekawy jest fakt, że substancje zawarte w ostropeście plamistym mogą pomagać w kontroli poziomu glukozy we krwi. Efekt ten został zaobserwowany w badaniach przeprowadzonych z udziałem osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 2. Połowa uczestników przez cztery miesiące otrzymywała 600 miligramów sylimaryny, a druga połowa  placebo. Pod koniec eksperymentu u osób przyjmujących sylimarynę zaonotowano istotny spadek poziomu glukozy we krwi. Mechanizm tej zależności nie został jeszcze poznany, ale bez wątpienia jest ona bardzo obiecująca i ciekawa.

Jak przyjmować?

Trudno o precyzyjne zakresy dawkowania preparatów zawierających ekstrakty z ostropestu plamistego, gdyż brakuje jednoznacznych danych, na których można byłoby wyciągnąć liczbowe wnioski. Zazwyczaj poleca się stosować 200 – 400mg w przeliczeniu na samą sylimarynę. W przypadku zmielonych owoców stosuje się dawki liczone w gramach (około 5 – 10 g na dobę lub więcej w uzasadnionych przypadkach).

Podsumowanie

Ostropest plamisty i suplementy zawierające ekstrakty z tej rośliny zawierają pakiet bioaktywnych substancji, które wywierają wszechstronny wpływ na organizm. Ich stosowanie może okazać się pomocne nie tylko w profilaktyce i leczeniu zaburzeń pracy wątroby, ale także w przypadku przypadłości takich jak trądzik i cukrzyca.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.