U człowieka największe stężenia karnozyny występują w mięśniach, sporo znajduje się również w mózgu. Być może ma jakieś znaczenie w chorobie Alzheimera (gdyż zmniejsza toksyczne oddziaływanie beta-amyloidu). W 454 g mięsa znajduje się ok. 1.5 g karnozyny, a blisko 2 g w podobnej ilości wieprzowiny lub kurczaka. Celem naukowców było ustalenie wpływu zmiany diety gdzie zjada się wszystko na dietę wegetariańską, pod względem wpływu na kreatynę, karnitynę i karnozynę.
Przez sześć miesięcy panie zostały przydzielone do grup:
- diety gdzie je się wszystko, w tym mięso (grupa kontrolna),
- diety wegetariańskiej (bez suplementacji); zamiast kreatyny i β-alaniny podawano placebo,
- diety wegetariańskiej połączonej z codzienną suplementacją β-alaniną (0.8 – 0.4 g dziennie) oraz kreatyną (1 g monohydratu kreatyny dziennie),
Przed (0 miesięcy; 0M), po 3 miesiącach (3M) i 6 miesiącach (6M) pobierano próbkę krwi żylnej na czczo i prowadzono 24-godzinną zbiórkę moczu, a zawartość karnozyny mięśniowej określano za pomocą protonowej spektroskopii rezonansu magnetycznego. Próbki mięśni pobierano na początku i po 3 miesiącach.
Wyniki:
zawartość kreatyny w osoczu i mięśniach zmniejszyła się w grupie diety wegetariańskiej (bez suplementacji), podczas gdy stwierdzono zwiększenie ilości kreatyny we krwi w grupie suplementacji (pomimo stosowania diety wegetariańskiej),
- nie stwierdzono zmian w stężeniach karnityny, w żadnej z grup,
- zawartość karnozyny nie zmieniła się w grupie wszystkożernej oraz diety wegetariańskiej (bez suplementacji),
- zawartość karnozyny wzrosła w mięśniu płaszczkowatym w grupie suplementacji,
Podsumowując, pula kreatyny w organizmie zmniejszyła się w trakcie stosowania przez 3-miesięce diety wegetariańskiej u kobiet wszystkożernych. Efekty takiej diety zostały złagodzone suplementacją kreatyną. Dieta wegetariańska nie wpłynęła na homeostazę karnityny oraz karnozyny.
Wnioski: osoby na diecie wegetariańskiej mogą odnosić duże korzyści ze stosownia kreatyny.