Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementacja w sportach walki – wprowadzenie do tematu

Zawodnicy sportów walki muszą charakteryzować się wszechstronnym przygotowaniem do treningów i startów w zawodach. W tego typu dyscyplinach znaczenie ma nie tylko technika i wydolność tlenowa, ale także siła, szybkość, wytrzymałość siłowa oraz to co w skrócie nazywa się „psychiką zawodnika”. Dla maksymalizacji postępów konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków dla prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych i odpowiedniej adaptacji układu nerwowego. Istotne znaczenie ma w tym zakresie poziom odżywienia organizmu i zaopatrzenia w ergogeniczne i inne pozytywnie wpływające na formę substancje, który uzależniony jest nie tylko od stosowanej diety, ale także – suplementacji. W niniejszym poradniku uwagę poświęcę kwestii doboru suplementów pod sporty walki.

Czy suplementy są konieczne?

Zanim przejdę do szczegółowego omówienia poszczególnych suplementów diety, które warto stosować w ramach wspomagania rozwoju formy sportowej w przypadku sportów walki chciałbym odnieść się do dość często stawianego pytania dotyczącego konieczności stosowania tego typu środków. Otóż dość często spotykam się z wątpliwościami w tej materii. Wielu zawodników i trenerów zastanawia się, czy suplementy są niezbędne czy też można się bez nich obejść. Jako dietetyk uważam, że taki sposób rozważania jest błędny. Tak naprawdę nie jest ważne czy suplementy są konieczne czy też nie. Najistotniejsze jest to, że dzięki odpowiednio dobranym suplementom można przyspieszyć rozwój formy sportowej. I tak też należy na omawiane zagadnienie spojrzeć, bez filozoficznych rozważać czy da się „bez” czy trzeba „z”, ale przez pryzmat pragmatycznie rozumianych korzyści.

Co daje dobra suplementacja w sportach walki?

Ilość korzyści jakie nieść za sobą może odpowiednio dobrany zestaw suplementów jest naprawdę spora. Dzięki rozsądnie dobranym strategiom suplementacyjnym można chociażby:

  • zapobiegać i niwelować niedobory żywieniowe,
  • przyspieszyć proces adaptacji wysiłkowej,
  • wspomóc rozwój masy mięśniowej,
  • usprawnić regenerację,
  • ułatwić redukcję tłuszczu zapasowego,
  • poprawić odporność immunologiczną,
  • wspomóc prace układu nerwowego,
  • przyspieszyć rehabilitację w przypadku kontuzji sportowych.

Wszystkie powyższe aspekty mają istotne znaczenie dla rozwoju formy zawodnikach. Stąd też warto z pewnym (odpowiednio wyważonym) entuzjazmem podejść do kwestii suplementacji w sportach walki. Każdemu z wspomnianych zagadnień poświęcę odpowiednią ilość miejsca i uwagi w osobnych opracowaniach tematycznych.

Byleby nie przecenić

Pomimo, iż odpowiednio dobrany zestaw suplementów może wyraźnie przyspieszyć progres w rozwoju formy zawodniczej, to należy pamiętać, iż preparaty tego typu to jedynie dodatek, a nie podstawa w poprawie wyników sportowych. Kluczowe znaczenie mają oczywiście:

  • odpowiednio ukierunkowany trening,
  • właściwy sposób odżywiania,.
  • zapewnienie wymaganej ilości odpoczynku, w tym również snu.

Odżywki i suplementy, to na tle wspomnianych powyżej aspektów elementarnych przysłowiowa „wisienka w torcie”, które choć drobna to dla finalnego efektu oczywiście ma pewne znaczenie.

Złe suple – złe efekty

Oczywiście niewłaściwie dobrana suplementacja nie przynosi oczekiwanych korzyści, a niekiedy niesie za sobą ryzyko wystąpienia efektów odmiennych od oczekiwanych – i o tym bezwzględnie trzeba pamiętać. Suplementów diety i odzywek nie wolno stosować rutynowo, zawsze dobrze jest poradzić się osoby obeznanej w temacie, albo tez – samemu posiąść należyty zasób informacji praktycznych pozwalających w pełni wykorzystywać potencjał tego typu środków. W realiach dnia codziennego nierzadko zdarza się, że sportowcy przyjmują bądź to środki o wątpliwej skuteczności (np. HCA czy L-karnitynę podczas odchudzania), bądź też takie, które nie nadają się pod treningi sportów walki (przesadnie naładowane pomperami przedtreningówki), bądź też środki z niepewnych źródeł, które mogą być zanieczyszczone substancjami niedozwolonymi.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrana suplementacja wpływać może korzystnie na proces rozwoju formy sportowej i ogólnie pojęte zdrowie zawodników trenujących sporty walki. Warto mieć ten fakt na uwadze i jednocześnie w sposób rozsądny dobierać środki uzupełniające dietę, pamiętając że niewłaściwe ich użycie może przynieść efekty inne od oczekiwanych. Należy też pamiętać, ze suplementy diety to nie magiczne pigułki, a ich stosowanie nie niesie za sobą spektakularnych korzyści. Są to jedynie dodatki do treningu i diety.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.