Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Sześć ciekawostek na temat magnezu

Sześć ciekawostek na temat magnezu
Magnez jest niezbędnym składnikiem naszej diety - to nie ulega żadnej wątpliwości. Już nawet niewielkie niedobory tego pierwiastka mogą niekorzystnie odbić się na funkcjonowaniu naszego organizmu, upośledzając formę psychofizyczną i zwiększając ryzyko występowania różnych zaburzeń i chorób. Warto więc przyjrzeć się roli jaką magnez pełni w naszym organizmie, a przede wszystkim poznać skuteczne sposoby na to by pokryć zwiększone zapotrzebowanie oraz w pełni wykorzystać jego potencjał.

Zapotrzebowanie na magnez można łatwo pokryć

Chociaż w rozmaitych opracowaniach marketingowych często kryje się sugestia, że w dzisiejszych czasach pokrycie zapotrzebowania na magnez jest niemal niemożliwe bez suplementów, to sytuacja w rzeczywistości wygląda inaczej. Tak naprawdę bazując jedynie na konwencjonalnej, nisko przetworzonej żywności można śmiało dostarczyć nawet 200% rekomendowanej dziennej dawki tego pierwiastka, które mieszczą się w przedziale od 310 do 420mg w przypadku osób dorosłych.

Najlepsze źródła magnezu to…

Cennym źródłem magnezu są m.in. migdały (270mg w 100g), pestki dyni (168mg w 100g), orzechy włoskie (100mg w 100g), pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak kasza gryczana (218mg w 100g), ryż brązowy  i kasza jaglana (110 i 100mg w 100g), a także kakao (420mg w 100g), siemię lniane (291mg w 100g), sezam 377mg w 100g). Sporych ilości tego pierwiastka dostarczają również owoce i warzywa oraz wysoko zmineralizowane wody pitne.

Niedobory magnezu dotyczą najczęściej…

Niedobory magnezu mogą stanowić istotny problem w przypadku niewłaściwie prowadzonej cukrzycy, w chorobach którym towarzyszą wymioty i/lub biegunki, a także przy stosowaniu leków diuretycznych. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez dotyczyć może osoby stosujące silne substancje pobudzające, a także aktywnych fizycznie sportowców obciążonych dużym wysiłkiem.

Umiarkowane picie kawy nie zwiększa strat magnezu

Regularne, umiarkowane spożycie kawy (1 – 3 filiżanki w ciągu dnia) i innych napojów kofeinowych nie musi wiązać się ze zwiększoną utratą magnezu, tak przynajmniej sugerują wyniki badań. Nadmierna konsumpcja kofeiny może jednak okazać się w tym względzie niekorzystna, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek.

Magnez poprawia jakość snu

Jeśli masz problemy z zasypianiem, często budzisz się w nocy, a rano wstajesz niewyspany, możesz spróbować przyjąć dodatkową porcję magnezu przed snem w ilości 200 – 300mg. Nie tylko relacje praktyków, ale również badania naukowe wskazują, że taki zabieg może być korzystny, a pozytywny efekt nierzadko obserwowany już po pierwszej dawce.

Formy nieorganiczne a chelaty

Dzięki intensywnym zabiegom marketingowym wiele osób uwierzyło, że jedynymi przyswajalnymi formami magnezu są związki chelatowane. W rzeczywistości również inne sole organiczne tego pierwiastka, jak i nawet nieorganiczne jego formy mogą wchłaniać się całkiem przyzwoicie, co z resztą pokazują niezależne badania. Tak więc śmiało można sięgać po tańsze preparaty magnezowe. Jedyna formą magnezu niewartą uwagi jest tlenek, którego przyswajalność wg niektórych źródeł może wynosić zaledwie 4%.