Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

6 ciekawostek na temat magnezu

6 ciekawostek na temat magnezu
Magnez jest niezbędnym składnikiem naszej diety - to nie ulega żadnej wątpliwości. Już nawet niewielkie niedobory tego pierwiastka mogą niekorzystnie odbić się na funkcjonowaniu naszego organizmu, upośledzając formę psychofizyczną i zwiększając ryzyko występowania różnych zaburzeń i chorób. Warto więc przyjrzeć się roli jaką magnez pełni w naszym organizmie, a przede wszystkim poznać skuteczne sposoby na to by pokryć zwiększone zapotrzebowanie oraz w pełni wykorzystać jego potencjał.

Zapotrzebowanie na magnez można łatwo pokryć

Chociaż w rozmaitych opracowaniach marketingowych często kryje się sugestia, że w dzisiejszych czasach pokrycie zapotrzebowania na magnez jest niemal niemożliwe bez suplementów, to sytuacja w rzeczywistości wygląda inaczej. Tak naprawdę bazując jedynie na konwencjonalnej, nisko przetworzonej żywności można śmiało dostarczyć nawet 200% rekomendowanej dziennej dawki tego pierwiastka, które mieszczą się w przedziale od 310 do 420 mg w przypadku osób dorosłych.

Najlepsze źródła magnezu

Cennym źródłem magnezu są:

  • migdały – 270 mg w 100 g,
  • pestki dyni – 168 mg w 100 g,
  • orzechy włoskie – 100 mg w 100 g,
  • kasza gryczana – 218 mg w 100 g,
  • ryż brązowy i kasza jaglana – 110 i 100 mg w 100 g,
  • kakao – 420 mg w 100 g,
  • siemię lniane – 291 mg w 100 g,
  • sezam – 377 mg w 100 g.

Sporych ilości tego pierwiastka dostarczają również owoce i warzywa oraz wysoko zmineralizowane wody pitne.

Niedobory magnezu dotyczą najczęściej…

Niedobory magnezu mogą stanowić istotny problem w przypadku niewłaściwie prowadzonej cukrzycy, w chorobach którym towarzyszą wymioty i/lub biegunki, a także przy stosowaniu leków diuretycznych. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez dotyczyć może osoby stosujące silne substancje pobudzające, a także aktywnych fizycznie sportowców obciążonych dużym wysiłkiem.

Umiarkowane picie kawy nie zwiększa strat magnezu

Regularne, umiarkowane spożycie kawy (1 – 3 filiżanki w ciągu dnia) i innych napojów kofeinowych nie musi wiązać się ze zwiększoną utratą magnezu, tak przynajmniej sugerują wyniki badań. Nadmierna konsumpcja kofeiny może jednak okazać się w tym względzie niekorzystna, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek.

Magnez poprawia jakość snu

Jeśli masz problemy z zasypianiem, często budzisz się w nocy, a rano wstajesz niewyspany, możesz spróbować przyjąć dodatkową porcję magnezu przed snem w ilości 200 – 300 mg. Nie tylko relacje praktyków, ale również badania naukowe wskazują, że taki zabieg może być korzystny, a pozytywny efekt nierzadko obserwowany już po pierwszej dawce.

Formy nieorganiczne a chelaty

Dzięki intensywnym zabiegom marketingowym wiele osób uwierzyło, że jedynymi przyswajalnymi formami magnezu są związki chelatowane. W rzeczywistości również inne sole organiczne tego pierwiastka, jak i nawet nieorganiczne jego formy mogą wchłaniać się całkiem przyzwoicie, co z resztą pokazują niezależne badania. Tak więc śmiało można sięgać po tańsze preparaty magnezowe. Jedyna formą magnezu niewartą uwagi jest tlenek, którego przyswajalność wg niektórych źródeł może wynosić zaledwie 4%.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.