Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Choroba, kiedy trenować a kiedy odpuścić?

Choroba, kiedy trenować a kiedy odpuścić?
Jesteś zakatarzony, masz alergię, a może boli cię żołądek? Najczęściej sensowna będzie przerwa w treningach, ale nie zawsze jest to konieczne. Dowiedz się, kiedy bezwzględnie zaniechać wysiłku, a kiedy nie musisz odpuszczać treningu.

Katar

Może być za słabym powodem dla wymigania się od treningu. Zazwyczaj mówi się o "sprawdzaniu szyi” w momencie, w którym podejmujemy decyzję o wybraniu się lub rezygnacji z treningu. Tak twierdzi James Johnson, lekarz z centrum medycznego Elite Sports Medicine & Orthopedic w Nashville.

,,Jeśli odczuwasz objawy, które zlokalizowane są powyżej szyi – katar, lekki ból głowy czy gardła, ale nie masz gorączki – nie musisz opuszczać treningu.”

Należy jednak pamiętać, że o ile w tym przypadku nie musisz unikać przegrzania i pocenia się na sali to eksperci mimo wszystko zalecają odrobinę zmniejszyć intensywność treningu. Efekty bardzo intensywnego, wykańczającego treningu mogą spowodować spadek poziomu odporności naszego organizmu” - twierdzi Clifford Stark, który pracuje w centrum medycyny sportowej w Chelsea.

,,Kiedy jesteśmy zmęczeni o wiele łatwiej możemy złapać infekcję, a co za tym idzie – czuć się gorzej niż przed treningiem”.

Warto podkreślić, że pomimo powyższych zastrzeżeń badania wykazały, że lekki trening podczas tych dolegliwości nie jest niekorzystny dla organizmu.

Sezonowe alergie

Trening podczas stanów alergicznych może mieć dobry wpływ na organizm. Odrobina wysiłku fizycznego to czesto dobry pomysł. Wyjątkiem mogą być ćwiczenia na świeżym powietrzu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych – chłód może powodować podrażnienie błon śluzowych. Jeśli jednak chcesz ćwiczyć na zewnątrz możesz uniknąć pogorszenia objawów alergii, (na przykład astmy wysiłkowej) postaw na bardzo dokładną, intensywną rozgrzewkę. Dzięki temu przygotujesz organizm do ćwiczeń w niskiej temperaturze.

Jest jeszcze inny sposób. Jeśli nie możesz uniknąć treningu na zewnątrz, ćwicz w masce na ustach lub nosie, maska będzie filtrować powietrze, którym oddychasz. Zmniejszysz tym samym ilość wdychanych pyłków. W przypadkach ekstremalnych, gdy żadna z powyższych metod nie zadziała unikaj ćwiczeń na powietrzu podczas dni o nasilonym stężeniu pyłków.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Nikt nie każe ci dźwigać sztangi na siłowni, kiedy wczorajszego wieczora podnosiłeś jedynie... kieliszki. Natomiast, jeśli Twoje problemy to nie tylko syndrom dnia wczorajszego, ale również wymioty czy biegunka – lepiej odpuść trening. Ćwiczenia w takim stanie mogą przyczynić się do jeszcze większego osłabienia oraz odwodnienia organizmu.

Pamiętaj, że podczas chorób jelitowych należy dbać o prawidłowy poziom płynów, a dodatkowo na bieżąco uzupełniać elektrolity.

,,Bardzo wiele zależy od tego, jakiego typu mamy infekcję” - mówi dr Stark. Jeśli czujesz, że jesteś w stanie pójść na trening i go zrealizować – zrób to. Warto jednak mimo wszystko obniżyć intensywność ćwiczeń lub po prostu potraktować aktywność fizyczną tego dnia, jako relaks – można się wybrać na przykład na zajęcia jogi.

Nie jesteś pewny, czy możesz ćwiczyć?

Jeśli czujesz się osłabiony, ale nie na tyle, aby zrezygnować z ćwiczeń na siłowni możesz zastosować kilka trików, aby pójść na trening i mądrze go wykorzystać.

Zmierz temperaturę ciała, aby upewnić się, że nie masz gorączki

,,Gorączka oznacza, że już do twojego organizmu wdarła się infekcja. Jeśli będziesz narażać się na dodatkowe obciążenia tylko pogorszysz sprawę” - mówi Clifford Stark.

Obniż intensywność treningu mniej więcej do 60%

Ćwiczenia mogą skrócić okres twojej choroby, natomiast wyczerpujący trening jedynie pogłębi czas jej trwania.

Upewnij się, że jesteś odpowiednio nawodniony.

Podczas choroby rekomenduje się suplementowanie takich witamin i mikroelementów, jak: cynk, żelazo oraz witaminy D3, B6 oraz B12.

Źródła: https://www.mensjournal.com/health-fitness/should-you-work-out-when-youre-sick-w466769/not-sure-w466774/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.