Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ciężkie i lekkie dni treningowe, jako sposób na ciągłość postępów

Ciężkie i lekkie dni treningowe, jako sposób na ciągłość postępów
Budując formę sportową wykorzystuje się tzw. mezocykle treningowe, podczas których skupiamy się na różnych aspektach treningu siłowego. Są tygodnie, gdzie wykonujemy treningi typowo hipertroficzne, treningi lekkie, czy typowo ciężkie treningi siłowe z zaplanowaną progresją.

Wg naukowców z Uniwersytetu Federalnego w Sao Carlos solidne korzyści możemy czerpać ze strategii, która przewiduje wykonywanie treningów ciężkich i lekkich, wykonując je naprzemiennie.

Badanie

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z 40 studentami płci męskiej, którzy posiadali minimum 1 rok stażu na siłowni. Zostali oni podzieleni na dwie grupy. Grupa pierwsza wykonywała klasyczny trening siłowy, gdzie zastosowano progresję liniową. Wykonywali oni trening, bazując na ilości powtórzeń w liczbie 12 na serię. W kolejnych tygodniach wykonywano kolejno 10 powtórzeń, trzeci tydzień 8, a czwarty tydzień trenowano na 6 powtórzeniach w serii. W tygodniu piątym studenci wrócili do 12 powtórzeń.  

Schemat

  • Tydzień I - 12 powtórzeń
  • Tydzień II - 10 powtórzeń
  • Tydzień III - 8 powtórzeń
  • Tydzień IV - 6 powtórzeń
  • Tydzień V - 12 powtórzeń 
  • itd.

Druga grupa wykonywała trening, bazując na poniższym schemacie:

Tydzień I, III, V, VII, IX, XI

Dzień 1 i 2 - 3 serie po 12 powtórzeń

Dzień 3 i 4 - 3 serie po 10 powtórzeń

Tydzień II, IV, VI, VIII, X, XII

Dzień 1 i 2 - 3 serie po 8 powtórzeń

Dzień 3 i 4 - 3 serie po 6 powtórzeń

Wyniki

Grupa pierwsza zwiększyła siłę w wyciskaniu sztangi leżąc o 15 kg, wypychaniu nogami suwnicy 65,5 kg, a w uginaniu przedramion ze sztangą 6,1 kg.

Grupa druga z kolei zwiększyła siłę w wyciskaniu o 28,4 kg, w wypychaniu nogami suwnicy o 93 kg, a w uginaniu przedramion ze sztangą o 10 kg.

Wnioski

Wydaje się, że wykorzystanie treningu ze zmiennym obciążeniem w skali tygodnia (zmiana zakresu powtórzeń co trening) jest dużo korzystniejsze, niż trzymanie się schematu zakładającego zmienny zakres powtórzeń co tydzień. Co więcej, w innym badaniu naukowcy zwracali uwagę na to, że korzystniej jest wykonać tydzień treningów ciężkich, a kolejno po nim tydzień treningów lekkich i tydzień treningów pośrednich, co również daje wymierne rezultaty.

 

Źródła: J Strength Cond Res. 2009 grudzień; 23 (9): 2437-42.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.