Czy wiesz, jakie czynniki wpływają na efektywny trening? W jaki sposób ćwiczyć, aby osiągnąć wymarzony cel? Trenując, pewnie nieraz zastanawiałaś się, co powoduje szybsze i lepsze efekty. O czym mowa?
Okazuje się, że niezależnie od naszej genetyki, diety, rodzaju treningu czy wymarzonych celów, jest jeden podstawowy czynnik, który decyduje o sukcesie treningu.
Konsekwencja
Na podstawie nowych badań naukowcy dowiedli, że niezależnie od tego, czy skupiamy się na budowaniu siły, mięśni czy kształtowaniu sylwetki, na efekt treningu przede wszystkim wpływa konsekwentne wykonywanie ćwiczeń.
Naukowcy przyjrzeli się 24 badaniom, w których brało udział 1000 kobiet. Badania obejmowały trening siłowy, który miał określić najważniejsze czynniki sukcesu treningowego. Udowodniono, że największym czynnikiem wpływającym na wyniki była regularność ćwiczeń. Kolejne znaczenie miała liczba powtórzeń i całkowita liczba serii wykonywanych podczas treningu.
Według przeprowadzonych badań najważniejszym czynnikiem sukcesu treningu kobiet jest konsekwencja. Jak się jej trzymać?
Potrzebujesz planu
Aby być konsekwentną, musisz przestrzegać swojego harmonogramu treningowego. Oznacza to przychodzenie na zaplanowane treningi i dawanie z siebie wszystkiego, nawet kiedy się nie chce.
Ważne jest, aby mieć plan i wiedzieć, co będziesz robić przed każdym treningiem. Twój plan może różnić się od planu innej osoby, w zależności od Twoich celów, aktualnej masy ciała czy przebytych kontuzji. Niezależnie od tego, potrzebujesz planu, który będzie spójny i adekwatny do Twoich celów, tak abyś konsekwentnie dążyła do celu.
Pora treningu
Innym czynnikiem, który może wpływać na to, jak konsekwentnie trenujesz, jest pora którą wybierasz na trening. Poranne treningi, przed pracą i innymi obowiązkami, pozwalają nam lepiej skupić się na treningu. Jeśli podnosisz ciężary, wtedy najlepszą porą będzie późne popołudnie lub wczesny wieczór – w tym czasie temperatura ciała jest wyższa i jesteśmy silniejsze. Niezależnie od pory którą wybierzesz, w ostateczności to systematyczność zajęć jest najważniejsza.
Odpowiednia forma i technika
Używanie niechlujnej postawy podczas treningu przyczynia się do kontuzji, która może uniemożliwić trening przez wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy. Najlepszym sposobem zapobiegania kontuzjom jest wykonywanie ćwiczeń we właściwy sposób, z pełnym zdeterminowaniem. Podczas treningu pamiętaj o utrzymaniu poprawnej postawy i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Nie liczy się, ile podnosisz, ale o to w jaki sposób to robisz.
Odżywianie ma znaczenie
Pamiętaj o konsekwencji w odżywianiu. Chociaż badanie dotyczyło czynników związanych z treningiem, warto przypomnieć, że potrzebujesz dobrego odżywiania, aby osiągać stałe przyrosty masy. Badania pokazują, że poprawa sylwetki i utrata masy ciała to 80% odżywiania i 20% ćwiczeń. Jeśli nie dostarczysz swojemu organizmowi makroskładników i mikroelementów, nie będzie on działał prawidłowo, a Twoje mięśnie nie będą miały wsparcia odżywczego, którego potrzebują do naprawy i wzrostu. Kobietom czasami brakuje kalorii i białka, co może ograniczyć przyrost mięśni.
Bądź cierpliwa
Nawet jeśli robisz wszystko dobrze i konsekwentnie wykonujesz każdy trening, może minąć kilka miesięcy zanim zauważysz wymarzone efekty. Przyrost siły pojawia się nieco wcześniej, ponieważ trening siłowy obejmuje również adaptację mózgu i układu nerwowego, a te mają miejsce wcześniej. Tak więc bądź cierpliwa, konsekwentna i daj sobie czas.
Podsumowanie
Konsekwencja i celowość każdego treningu pomoże Ci osiągnąć największe korzyści. Pamiętaj o swoich celach, miej plan, konsekwentnie przestrzegaj planu oraz używaj progresywnego obciążenia. Zaplanuj swoją dietę tak, aby dostarczać wystarczającą ilość białka i całkowitą liczbę kalorii, aby napędzać treningi oraz pomagać mięśniom w regeneracji i wzroście. Pamiętaj o swoich celach i konsekwentnie podążaj ścieżką do sukcesu.
Jeśli nie potrafisz samodzielnie ułożyć skutecznego treningu i diety, skorzystaj z planów treningowych i dietetycznych w serwisie PoTreningu.pl.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.