Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy można wykonywać cardio w dni wolne od treningów na siłę?

Czy można wykonywać cardio w dni wolne od treningów na siłę?
Sprawą oczywistą jest, że aby móc się cieszyć dobrym stanem zdrowia przez długie lata należy dbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Aktywny tryb życia to nie tylko estetyczna sylwetka, ale również zdrowy układ kostno-stawowy oraz krążeniowo-oddechowy.

Dla optymalizacji aspektów wizualnych i dla dobrej kondycji aparatu ruchu trening siłowy jest bardzo dobrym narzędziem, jednak podchodząc do zdrowia holistycznie warto mieć na uwadze również prozdrowotne oddziaływanie na organizm treningów cardio.

Treningi siłowe

Treningi składające się z jedno- i wielostawowych ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem mogą przybierać różne formy, jednak ich wpływ na organizm jest zawsze zbliżony. Ćwiczenia wykonywane są w seriach po kilka lub kilkanaście powtórzeń, a po każdej serii następuje około minutowa lub dłuższa przerwa na odpoczynek, zatem nie dochodzi w tym przypadku do większego zmęczenia układu krążeniowo-oddechowego. Większe znaczenie ma tutaj układ nerwowy.

Treningi cardio

Treningi cardio w przeciwieństwie do treningów siłowych cechują się długotrwałym i jednostajnym wysiłkiem, w czasie którego nad beztlenowymi przemianami metabolicznymi przeważają przemiany tlenowe. W czasie aktywności tego typu nie stosuje się przerw na odpoczynek i złapanie oddechu, z czym wiąże się intensywna praca układu krążeniowo-oddechowego. W mniejszym stopniu zmęczeniu ulega w tym przypadku układ nerwowy.

Cardio i treningi siłowe

Trenując pod kątem wzrostu siły często unika się treningów cardio w obawie o zakłócenie efektów ćwiczeń oporowych. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach ten typ treningu jest niezbędny. Otóż poprawia on krążenie krwi w organizmie, z czym może wiązać się lepsze odżywienie pracujących mięśni. Oczywiście uwzględnienie cardio w planie treningowym na siłę będzie wiązało się z koniecznością spożywania większej ilości kalorii oraz białka, aby bilans energetyczny pozwalał na budowanie mięśni.

Cardio w dni wolne od treningu na siłę

Z reguły unika się wykonywania cardio w dzień ciężkiego treningu siłowego. Nie poleca się wykonywać go przed ćwiczeniami oporowymi ze względu na zużywanie przez aktywność tlenową substratów energetycznych, a także nie poleca się włączania go po ćwiczeniach oporowych ze względu na zakłócenie procesów regeneracji i adaptacji.

Z tego względu planując progres siłowy można uwzględnić w tygodniu 2 – 3 jednostki treningowe cardio o długości 20 – 30 minut. Należy jednak pamiętać, że mogą one sprawić nieco trudności, kiedy wykonywane będą np. dzień po treningu nóg, zatem lepiej umieścić je dzień po dniu wolnym, lub po treningu np. mięśni klatki piersiowej.

Należy również mieć na uwadze to, że w treningi aerobowe zaangażowane są inne rodzaje włókien mięśniowych, niż w przypadku treningów siłowych. Jeśli zbyt duża uwaga w cyklu treningowym siłowym zostanie poświęcona cardio, może dojść do zaburzenia procesów adaptacji i spowolnienia progresu. Z tego względu jednostki cardio powinny cechować się niską intensywnością oraz nie powinno się ich intensyfikować wraz z intensyfikacją treningów siłowych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.