IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy rozgrzewka jest konieczna?

Większość osób w teorii bardzo dobrze wie, że rozgrzewka to nieodłączny element treningu i zawsze powinniśmy ją wykonywać. W rzeczywistości wielu bywalców siłowni nie rozgrzewa się wcale lub robi to niewłaściwie. Dlaczego nigdy nie powinniśmy rezygnować z rozgrzewki?

Bardzo często spotkać można na siłowni osoby, które po dwóch skłonach i trzech wymachach gotowe są do pracowania na maksymalnych obciążeniach. Z drugiej strony są również i tacy, którzy przed przystąpieniem do treningu właściwego spędzają zbyt dużo czasu wykonując cardio. Obie wersje rozgrzewki nie są prawidłowe.

Po co właściwie wykonujemy rozgrzewkę?

Zadaniem rozgrzewki jest podniesienie temperatury ciała, pobudzenie układu krwionośnego, zwiększenie objętości naczyń krwionośnych, co skutkuje lepszym dotlenieniem oraz odżywieniem komórek naszego ciała. Ponadto rozgrzewka pobudza również układ oddechowy, zwiększa pojemność płuc, a także przygotowuje mięśnie do pracy.

Zarówno mięśnie jak i stawy, ścięgna oraz więzadła wymagają podniesienia temperatury ciała.

Im wyższa temperatura mięśni, tym większą uzyskujemy ich sprawność, czyli siłę, elastyczność i wytrzymałość. To samo dotyczy stawów, a także tkanki łącznej.

Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka pozwala nam osiągnąć maksymalną wydolność mięśniową, a także zwiększa naszą odporność na przeciążenia, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Dzięki rozgrzewce nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić się przed kontuzjami. Jednakże stosując zawsze odpowiednią rozgrzewkę, znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji.

Rozgrzewka zapewnia zatem fizjologiczne przygotowanie organizmu do treningu.

Należy jednak zaznaczyć, że rozgrzewka przygotowuje nie tylko nasze mięśnie, stawy, układ krwionośny i oddechowy, ale także nastawia nas odpowiednio do treningu, który za chwilę mamy wykonać.

W kolejnym artykule omówię elementy, które powinna zawierać prawidłowo wykonana rozgrzewka oraz najczęściej popełniane błędy.

Podsumowując, nigdy nie należy rezygnować z rozgrzewki przed treningiem. Dzięki niej zmniejszamy ryzyko kontuzji i gwarantujemy sobie lepsze rezultaty treningowe.

Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka?

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.