Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy sam trening wystarczy, by pozbyć się nadwagi?

Bez wątpienia wysiłek fizyczny w sposób istotny przyczynia się do poprawy zdrowia i kondycji, a także może być skutecznym narzędziem do walki z otyłością i nawagą. Jednak, czy samo zwiększenie aktywności fizycznej gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu w postacie atrakcyjnej, wysportowanej sylwetki czy też konieczne jest stosowanie odchudzającej diety?

Okazuje się, że to zagadnienie jest dość złożone. Trening z jednej strony pomaga spalić więcej kalorii, a z drugiej powoduje, że niektóre parametry metaboliczne ulegają poprawie. Teoretycznie więc regularna aktywność fizyczna powinna powodować sukcesywną poprawę masy i składu ciała. Niestety nie jest to żadną regułą, a nieraz zdarza się, że wysiłek powoduje — wbrew naszym planom — przyrost masy ciała. Co prawda nie jest to zazwyczaj spowodowane zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej, a mięśniowej, ale zwłaszcza dla kobiet proces ten stanowi źródło frustracji.

Często jest tak, że osoby, które nie przywiązują specjalnej wagi do tego co jedzą, bazując na wysoko przetworzonej, niskojakościowej żywności (dania typu fast-food, słodycze, słodkie napoje) mają zaburzony mechanizm odpowiadający za kontrolę łaknienia i jedzą więcej, niż powinny. Dodatkowo zwiększona aktywność fizyczna i związany z nią wydatek energetyczny nasilają uczucie głodu, które jeśli jest bezrefleksyjnie kompensowane ciastkami, hamburgerami i colą – doprowadza albo do zablokowania spalania tłuszczu, albo wręcz do dalszych przyrostów masy ciała.

Okazuje się jednak, że nawet osoby przywiązujące pewną wagę do zdrowego stylu życia, regularnie trenujące, jeśli nie zastosują restrykcji żywieniowych, a jedynie zwiększą swoją aktywność w nadziei na redukcję tkanki tłuszczowej – mogą się rozczarować. Niestety mamy w zwyczaju przeszacowywać nasze wydatki energetyczne związane z wysiłkiem fizycznym. Oznacza to, że wydaje nam się, iż podczas treningu spalamy więcej kalorii, niż to ma miejsce w rzeczywistości. Stąd już tylko jeden krok do tego, by zjeść potem zbyt wiele…

Czy więc sam trening wystarczy, by pozbyć się nadwagi? Niestety najczęściej – nie, choć są od tej reguły wyjątki.

Osobiście znam wiele osób, które po prostu zaczęły ćwiczyć i schudły, bez żadnych wymyślnych diet, bez liczenia kalorii, bez kulinarnych wyrzeczeń. Niestety znam też sporo osób, które pomimo intensywnych treningów nie schudły ani kilograma. Owszem po pewnym czasie można było zauważyć pewną zmianę w sylwetce, ale absolutnie nie była ona dla nich zadowalająca.

Jeśli więc chcesz schudnąć i wydaje Ci się, że wystarczy w tym celu zwiększyć ilość powtórzeń w seriach na siłowni czy też — przebiec się kilka razy wokół bloku nie przywiązując zbytniej wagi do diety, to niestety, ale możesz się rozczarować. Tylko kompleksowe podejście polegające na wdrożeniu odpowiednich zabiegów treningowych i żywieniowych gwarantuje osiągnięcie zaplanowanego celu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.