Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ekonomika biegu i jazdy na rowerze u sportowców

Ekonomika biegu i jazdy na rowerze u sportowców
Hematokryt (ilość erytrocytów) jest podstawowym parametrem krwi mogącym mieć związek z wydolnością zawodnika, szczególnie podczas wysiłków w strefie aerobowej: bieganie, triatlon, pływanie, kolarstwo. Jest to związane z większą ilością tlenu dostarczaną do mięśni.

Krwinki czerwone przenoszą tlen z płuc do tkanek oraz dwutlenek węgla do płuc. Wzrost ilości hematokrytu nie musi znajdować odzwierciedlenia w wynikach sportowych, ponieważ wydolność zależy od kilkunastu innych parametrów (takich jak: masa ciała, poziom tkanki tłuszczowej, innymi słowy: jakość tkanki mięśniowej, wytrenowanie: technika, próg przemian anaerobowych, VO2 max – maksymalny pułap tlenowy, ekonomika ruchu/sprawność; ilość zasobów energetycznych w organizmie: glikogen, tłuszcze, w tym IMTG itd.). Jednak na poziomie wyczynowców najmniejsze dodatkowe punkty procentowe mogą mieć znaczenie i dzielić wygraną od porażki.  

 

W badaniu wzięło udział 10 biegaczy, 9 kolarzy i 9 triatlonistów. Naukowcy porównali ekonomikę w czasie biegu (12 km/h) i jazdy na rowerze (przy wydatkowaniu 200 W). Odnotowano wskaźniki zużycia tlenu i dwutlenku węgla, w celu obliczenia przemiany materii i porównania różnego rodzaju pracy.

Wyniki:

  • biegacze wykazywali większą efektywność w trakcie biegania, w porównaniu do kolarzy (917 ± 107 W vs 1111 ± 159 W),
  • triatloniści różnili się w ekonomice biegu od typowych biegaczy i kolarzy (1004 ± 98 W), jednak w niewielkim stopniu - byli bardziej efektywni od kolarzy, a nieco mniej od biegaczy,
  • ekonomika w trakcie jazdy na rowerze była najwyższa u biegaczy (945 ± 60 W) (najmniejszy wydatek); średnia u triatlonistów (979 ± 54 W) oraz najsłabsza u kolarzy (982 ± 44 W), jednak wyniki praktycznie się nie różniły.

Wniosek: wydaje się więc, iż ekonomika w trakcie jazdy na rowerze nie musi w dużym stopniu zależeć od treningu kolarstwa.

Komentarz: być może użyto nieproporcjonalnie wytrenowanych zawodników. Niemniej jest to bardzo interesująca obserwacja. Szkoda, iż dotyczy tak niewielkiej grupy osób (być może specyficznie dobranej).

Źródła: Swinnen W1,2, Kipp S3, Kram R3. “Comparison of running and cycling economy in runners, cyclists, and triathletes”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29663075

W artykule mówimy o: Poprawa kondycji Trening