Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ekonomika biegu i jazdy na rowerze u sportowców

Ekonomika biegu i jazdy na rowerze u sportowców
Hematokryt (ilość erytrocytów) jest podstawowym parametrem krwi mogącym mieć związek z wydolnością zawodnika, szczególnie podczas wysiłków w strefie aerobowej: bieganie, triatlon, pływanie, kolarstwo. Jest to związane z większą ilością tlenu dostarczaną do mięśni.

Krwinki czerwone przenoszą tlen z płuc do tkanek oraz dwutlenek węgla do płuc. Wzrost ilości hematokrytu nie musi znajdować odzwierciedlenia w wynikach sportowych, ponieważ wydolność zależy od kilkunastu innych parametrów (takich jak: masa ciała, poziom tkanki tłuszczowej, innymi słowy: jakość tkanki mięśniowej, wytrenowanie: technika, próg przemian anaerobowych, VO2 max – maksymalny pułap tlenowy, ekonomika ruchu/sprawność; ilość zasobów energetycznych w organizmie: glikogen, tłuszcze, w tym IMTG itd.). Jednak na poziomie wyczynowców najmniejsze dodatkowe punkty procentowe mogą mieć znaczenie i dzielić wygraną od porażki.  

 

W badaniu wzięło udział 10 biegaczy, 9 kolarzy i 9 triatlonistów. Naukowcy porównali ekonomikę w czasie biegu (12 km/h) i jazdy na rowerze (przy wydatkowaniu 200 W). Odnotowano wskaźniki zużycia tlenu i dwutlenku węgla, w celu obliczenia przemiany materii i porównania różnego rodzaju pracy.

Wyniki:

  • biegacze wykazywali większą efektywność w trakcie biegania, w porównaniu do kolarzy (917 ± 107 W vs 1111 ± 159 W),
  • triatloniści różnili się w ekonomice biegu od typowych biegaczy i kolarzy (1004 ± 98 W), jednak w niewielkim stopniu - byli bardziej efektywni od kolarzy, a nieco mniej od biegaczy,
  • ekonomika w trakcie jazdy na rowerze była najwyższa u biegaczy (945 ± 60 W) (najmniejszy wydatek); średnia u triatlonistów (979 ± 54 W) oraz najsłabsza u kolarzy (982 ± 44 W), jednak wyniki praktycznie się nie różniły.

Wniosek: wydaje się więc, iż ekonomika w trakcie jazdy na rowerze nie musi w dużym stopniu zależeć od treningu kolarstwa.

Komentarz: być może użyto nieproporcjonalnie wytrenowanych zawodników. Niemniej jest to bardzo interesująca obserwacja. Szkoda, iż dotyczy tak niewielkiej grupy osób (być może specyficznie dobranej).

Źródła: Swinnen W1,2, Kipp S3, Kram R3. “Comparison of running and cycling economy in runners, cyclists, and triathletes”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29663075

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.