Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy noszenie maski podczas ćwiczeń pogarsza pracę płuc?

Czy noszenie maski podczas ćwiczeń pogarsza pracę płuc?
W obecnych czasach często musimy zakładać maseczki na twarz. Z pewnością wielu z Was zastanawia się, jak mogą one wpływać na funkcjonowanie płuc podczas aktywności fizycznej?

Kiedy ćwiczysz, rośnie Twoje tętno i zapotrzebowanie na tlen, w związku z czym oddychasz szybciej. Twoje płuca muszą "zassać" wystarczającą ilość tlenu potrzebną do pracy Twoich mięśni.

Jaki wpływ na dostarczanie tlenu ma noszenie maseczki?

Kiedy zakładasz maseczkę na nos i usta, to z pewnością odczuwasz, że oddychanie jest nieco utrudnione, szczególnie jeśli nie jesteś do niej przyzwyczajony. Czynnik dyskomfortu zwiększa się, jak tylko rozpoczynasz trening. Dlaczego? Powietrze które wdychasz, jest w maseczce cieplejsze i zawiera nieco więcej dwutlenku węgla, niż kiedy oddychasz bez maski. Tak czy inaczej, pomimo niewygody, noszenie maseczki podczas treningu nie jest ryzykowne dla zdrowej osoby.

Co mówią badania naukowe?

Według ostatnich badań opublikowanych w Annals of the American Thoracic Society, nie ma dowodów na to, że noszenie maski na twarzy negatywnie wpływa na czynność płuc, nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Możesz mieć wrażenie, że oddychanie jest trudniejsze, ale noszenie maski podczas treningu wcale nie sprawia, że wdychasz o wiele więcej dwutlenku węgla. Różnica ta jest tak mała, że często niewykrywalna.

Oczywiście nie oznacza to, że noszenie maseczki podczas intensywnego treningu jest przyjemne. Kiedy ćwiczysz z dużą intensywnością, szybko się przegrzewasz. Oddychanie cieplejszym powietrzem może być uciążliwe, co może wpływać także na Twoją motywację.

Czy wiek i płeć mogą mieś znaczenie?

Badania pokazują, że noszenie maski nie wpływa znacząco na czynność płuc nawet u osób starszych. Ani mężczyźni, ani kobiety nie odczuwają spadku czynności płuc podczas ćwiczeń w maseczce. Okazuje się jednak, że osoby z niektórymi postaciami chorób serca czy dysfunkcją płuc mogą czuć znacznie większy dyskomfort z powodu większego oporu przepływu powietrza. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem lub zmniejszenie poziomu aktywności podczas ćwiczeń.

Czy powinniśmy nosić maseczkę podczas treningu?

Wydawałoby się, że wszystko zależy od rodzaju maseczki. Materiał, kształt czy dodatkowe elementy mogą wpływać na komfort oddychania, aczkolwiek różnice te są niewielkie. Odczucia te są bardziej subiektywne. A pomimo tego, że trening w maseczce nie jest niebezpieczny, to i tak Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca trenowania w maseczce. Chociaż nie zmniejszają one znacząco dostaw tlenu, to i tak dają nam subiektywne uczucie trudności z oddychaniem.

Ponadto intensywne treningi mogą powodować gromadzenie się potu pod maską, ułatwiając rozwój organizmom powodującym infekcję.

Ćwicząc w domu nie musisz nosić maseczki. Jeśli jednak chodzisz na siłownię lub w inne miejsce publiczne, wówczas może się to okazać konieczne. Dlatego też dla własnego komfortu lepiej wybierać ustronne miejsca, np. las, gdzie w spokoju będziesz w stanie zrobić trening bez większych ograniczeń.

Podsumowanie

Jeśli jesteś zdrowy, noszenie maski podczas ćwiczeń nie wpłynie na czynność płuc ani dostarczanie tlenu. Problemy mogą wystąpić u osób z chorobami serca i dysfunkcją płuc. Z racji tego, że nie jest to zbyt komfortowe, lepiej poćwiczyć w domu czy w lesie, z dala od innych ludzi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.