Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zrobić szpagat damski? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Jak zrobić szpagat damski? Jakie ćwiczenia wykonywać?
Szpagat damski (inaczej szpagat francuski lub siad kroczny) jest to figura gimnastyczna, która polega na wykonaniu siadu, gdzie nasze kończyny ustawione są w maksymalnym rozkroku. Pisząc bardziej obrazowo - jedna z naszych nóg znajduje się z przodu ciała, druga z kolei znajduje się za nami, a miednica dotyka podłoża.

Prawidłowa pozycja wykonania szpagatu

Prawidłowa pozycja wykonania szpagatu przewiduje, aby tułów był ustawiony prosto, a ręce wyciągnięte w górę wzdłuż tułowia. Ustawienie to wymaga jeszcze większej mobilności naszego ciała. 

Szpagat damski uważany jest za łatwiejszą wersję szpagatu w odróżnieniu od jego wersji męskiej.

Aby go wykonać, musimy mieć dobrze rozciągnięte:

  • mięśnie dwugłowe ud,
  • mięśnie półścięgniste i półbłoniaste tworzące tylną taśmę mięśni ud,
  • pośladki,
  • mięśnie czworogłowe,
  • zginacze bioder.

Noga znajdująca się z przodu ciała korzystać będzie z pełnej rozciągliwości tylnej taśmy mięśniowej ud wraz z pośladkiem, a noga z tyłu ciała musi mieć dobrze rozciągniętą czwórkę (mięsień czworogłowy). 

Tutaj pojawia się pytanie, czy trenować obie nogi tak samo, czy np. próbować wykonać szpagat jednostronnie? Przy próbie wykonania szpagatu damskiego zauważysz z pewnością, że jedna z kombinacji wykonania jest nieco łatwiejsza niż druga. Okazać się więc może, że szpagat z lewą nogą z przodu, a prawą z tyłu, jest dla Ciebie łatwiejszy niż w odwrotnej konfiguracji kończyn. Masz wtedy dwie możliwości. Jeśli zależy Ci na tym, aby jak najszybciej wykonać szpagat, to skup się głównie na tej wersji, która jest dla Ciebie łatwiejsza. Jeżeli zależy Ci jednak na pełnej funkcjonalności ciała, to koniecznie wykonuj ćwiczenia na obie kończyny, rozciągając ciało symetrycznie. Istotnym elementem jest regularność treningów. Nasze mięśnie dość szybko przyzwyczajają się do skracania, dlatego też, jeżeli planujesz rozciągać się 2-3 razy w tygodniu, niekoniecznie uda Ci się wykonać szpagat. Tutaj potrzeba około 5-6 treningów w tygodniu, które stale będą podtrzymywać efekt stretchingu.

Pamiętaj również o tym, aby przed ćwiczeniami właściwymi odpowiednio rozgrzać mięśnie i przygotować ciało na wysiłek. Szpagat to również forma treningu!

Ile czasu zajmie osiągnięcie szpagatu?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojego poziomu wyjściowego, co do mobilności tkanek, jak i tego ile czasu poświęcisz na treningi. Są osoby, które wykonają szpagat już po kilku tygodniach regularnych treningów. Natomiast liczyć się trzeba również z tym, że praca nad wykonaniem szpagatu zajmie Ci pół roku lub nawet rok. 

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Rozgrzewka

W ramach rozgrzewki zastosować możemy trucht w miejscu, pajacyki, podskoki, krążenia ramion, bioder, głowy, jak i ruchy skrętne tułowia. Pamiętaj, aby ciało nie uległo znacznemu zmęczeniu, gdyż napompowane krwią mięśnie uniemożliwią Ci efektywne rozciąganie. Rozgrzewka powinna trwać około 10-15 minut. Celem powinno być podniesienie temperatury ciała, przygotowanie mięśni do wysiłku, a nie praca mięśni. 

Trening

Jak wspomniałem na wstępie, aby wykonać szpagat damski, skupić się musimy na rozciąganiu mięśni czworogłowych, jak i tylnej taśmy mięśniowej ud. Pośladki również będą ważne z punktu widzenia możliwości ustawienia ciała w pozycji pionowej. 

Ćwiczenie 1

Wykroki w przód i tył. Ćwiczenie bardzo proste i naśladuje wykonanie szpagatu. Robimy maksymalny wykrok jedną nogą w przód, drugą zostawiamy w tyle. W maksymalnym rozciągnięciu przytrzymujemy ustawienie ciała przez około 10 sekund, po czym możemy zmienić stronę rozciąganą. Wykonujemy po 5 powtórzeń na każdą ze stron. 

Ćwiczenie 2

Rozciąganie w pozycji klęku (jedną nogę wyprostowaną wysuwa się do przodu, drugą natomiast ugina w kolanie pod kątem ok. 90 stopni). Ćwiczenie działa podwójnie: noga wyprostowana będzie rozciągała tylną część uda, natomiast noga z tyłu ciała rozciągać będzie mięsień czworogłowy. Wykonujemy po 3 serie na każdą nogę, przytrzymując napięcie przez 20-30 sekund. Ćwiczenie możemy wykonywać zamiennie po jednej serii dla każdej ze stron. 

Ćwiczenie 3

Siad płotkarski: w pozycji siedzącej jedną z nóg uginamy w kolanie pod kątem 90 stopni, utrzymując ją na podłodze. Drugą nogę z kolei wyprostowaną w stawie kolanowym, odwodzimy w bok. Rozciągamy mięśnie poprzez pochylenie ciała w stronę wyprostowanej nogi. Pozycję tę utrzymujemy przez około 30-60 sekund dla każdej ze stron. 

Ćwiczenie 4

Rozciąganie z gumą. W pozycji leżąc na podłodze zaczepiamy gumę o stopę i przyciągamy ją w kierunku klatki piersiowej. Ćwiczenie z powodzeniem wykonać możemy w formie dynamicznej. Pamiętaj, aby nie odrywać miednicy od podłoża, a ruch powinien odbywać się jedynie przy pomocy kończyny dolnej. Wykonaj 2 serie po 15 dynamicznych ruchów na każdą z nóg. 

Ćwiczenie 5

Usiądź w pozycji, w której łydki i stopy znajdują się pod pośladkami, po czym delikatnie odchylaj się do tyłu. Kontrolujemy ruch za pomocą rąk. Ruch wykonuj do momentu, gdy poczujesz napięcie w mięśniach czworogłowych.

Tutaj z kolei świetnie sprawdzi się metoda poizometrycznej relaksacji mięśni. Czując, że mięśnie są naciągnięte, spróbuj mocno napiąć czwórki, wykonując jak gdyby ruch odpychania stopami od podłoża. Przytrzymaj napięcie przez około 6 sekund, po czym rozluźnij mięśnie. Całość powtarzamy trzy razy. Po zakończonym ćwiczeniu musisz mocno napiąć mięśnie antagonistyczne. W tym celu połóż się na plecach i mocno wbij pięty w podłogę. 

O czym należy pamiętać?

  1. Przed wykonywaniem ćwiczeń na szpagat koniecznie dobrze rozgrzej mięśnie.
  2. Nie rób nic na siłę, jeśli czujesz, że dalszy ruch jest ograniczony, a mięśnie bolą - to znaczy, że ćwiczenie powinno być zakończone.
  3. Nie spinaj mięśni podczas rozciągania (wyjątkiem jest poizometryczna relaksacja), rozluźnij się.
  4. Rozciąganie może być elementem treningu fitness albo treningu na siłowni, jednak pamiętaj wtedy, aby nie wykonywać statycznego stretchingu przed ćwiczeniami. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.