Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jaki sport walki wybrać?

Jeśli nadal zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie najlepsze oto krótki (subiektywny) przegląd systemów / sportów walki spotykanych w Polsce. Należy przede wszystkim uwzględnić cel - czy wybierasz dany sport pod kątem rekreacji czy wyczynu. Niektóre sekcje nie prowadzą naboru pewnych grup wiekowych pod kątem rekreacji – stawiają tylko na wyczyn (np. judo, zapasy, boks). Inne sekcje zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych (wg reklam: „w każdym wieku”!) – zajęcia przebiegają inaczej dla każdej grupy wiekowej i stopnia zaawansowania.

Cel: sprawność, siła, masa i koordynacja

Jeśli chcesz rozwinąć swoją sprawność, siłę, masę i koordynację najlepszym wyborem będą systemy oparte o chwyty:

  • brazylijskie jiu-jitsu (w GI i bez GI),
  • sambo,
  • judo,
  • zapasy.

Pamiętaj, że trenowanie podobnego rodzaju systemów grapplingowych (opartych o chwyty) to bardzo ciężka praca.

Kiedyś zaprosiłem znajomego na trening BJJ. Rozgrzewka trwała 30 minut i obejmowała np. bieganie z partnerem na barku (wiele okrążeń sali), czołganie, skoki, przewroty, pompki itd. Po treningu znajomy stwierdził, że „to go nie interesuje”. Walka w podobnych systemach wymaga kontroli całego ciała przeciwnika co sprawia, że Twoja siła stale rośnie. Dodatkowo zyskujesz doskonałą bazę do walki w formule MMA – grappling jest nieodłącznym elementem walk mixed martial arts. Kolejna, wielka zaleta – uczysz się wykończeń – dźwigni i duszeń – co sprawia, że w razie zastosowania technik do samoobrony – przeciwnik nie musi doznać poważnych urazów (co kompletnie zmienia rozmowę z policją czy prokuratorem).

Cel: stosowanie techniki uderzeń

Jeśli chcesz stosować techniki uderzeń, najlepszym wyborem będą:

  • boks tajski (thaiboxing),
  • boks,
  • w mniejszym stopniu kickboxing (szczególnie lekko kontaktowy, bez lowkicka, uderzeń kolanami i walki w klinczu),
  • sanda.

Niestety, style oparte o uderzenia nie są kompletne – gdyż walka w zwarciu nie występuje (boks) lub tylko w pewnych formach (boks tajski). Nie znając strefy walki w zwarciu i parterze w tych strefach - będziesz niczym ryba wyrzucona na piasek.

I tu ważna uwaga, przebieg zajęć zależy od doświadczenia i wyszkolenia trenera. Nawet najlepszy system źle nauczany – przyniesie więcej szkód niż pożytku. Zapytaj o opinię osób doświadczonych, zobacz jak jest prowadzona rozgrzewka i schładzanie, jak wygląda rozciąganie, jak tłumaczone są techniki.

Szczerze odradzić muszę tzw. wschodnie systemy/sztuki/sporty walki (poza rzadkimi wyjątkami, opisanymi wyżej). Jest to loteria – możesz trafić na ciekawie prowadzone zajęcia, ale w większości wypadków metodyka jaką spotkasz nie zmieniła się od kilkudziesięciu lat np. odmiany karate, taekwon-do, jiu-jitsu.

Napotkasz tam metody mogące prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu:

  • „utwardzanie kości” – np. brak stosowania ochraniaczy, kopanie twardych przedmiotów (np. worki z piaskiem), skakanie pięściami po deskach, przełamywanie twardych przedmiotów,
  • rozciąganie balistyczne,
  • kopnięcia w powietrze (niszczenie stawów),
  • sparingi bez ochraniaczy.

Dyskusyjne są szczególnie:

  • formy/kata/układy,
  • sparingi pozbawione uderzeń na głowę czy technik chwytów, obaleń, walki w zwarciu i parterze,
  • kopnięcia wykonywane w większości powyżej pasa (nieprzydatne w żadnym, bliższym rzeczywistości rodzaju walki),
  • kopnięcia w powietrze (nie uczą zbyt wiele– brak kontaktu z przeciwnikiem, tarczą czy chociażby workiem bokserskim).

Dodatkowo brak technik walki w parterze czy znikoma ilość walki w zwarciu – czynią podobne systemy nieefektywnymi (dla porównania – większość sekcji BJJ i sambo – jest skorelowana z boksem, thaiboxingiem, judo czy zapasami).

Oczywiście, jeśli chodzisz na daną sztukę walki dla rozrywki – możesz się realizować nawet na najbardziej archaicznym i oderwanym od rzeczywistości systemie.

Ile pieniędzy potrzeba na sprzęt?

Na początku musisz kupić tylko strój do ćwiczeń i wodę. Nic więcej nie potrzeba. W większości sekcji trenuje się boso. Stroje różnią się w zależności od systemu/sportu walki.

Brazylijskie jujitsu

Wykorzystuje się GI (rodzaj specjalnej judogi, te używane na judo są nieco inne – ale też się sprawdzą). Często BJJ zawiera treningi bez GI – tam wystarczą spodenki i koszulka.

Boks

Krótkie spodenki i koszulka, tak samo boks tajski. W sportach uderzanych należałby zainwestować w owijki (bandaże na dłonie) i najprostsze rękawice bokserskie (10-12 uncji).Z czasem należy dokupić ochraniacz szczęki (gumowy) i krocza (metalowy). Jeżeli wykorzystywane są kopnięcia (kick/thaiboxing) – konieczne będę ochraniacze goleni. 

Zapasy

Krótkie spodenki + koszulka lub specjalny strój zapaśniczy.

Trening a walka na ulicy

Nie należy rozpatrywać treningu danego systemu jako panaceum na zagrożenia oraz uniwersalnego narzędzia do samoobrony. Czasem w mediach pojawiają się informacje np. że „zawodnik MMA Joseph Torres zabił jednego z napastników, drugiego wysłał do szpitala –a dwóch spłoszył”. Znane są także przypadki śmierci wybitnych zawodników: zastrzelony w USA mistrz świata thaiboxingu Alex Gong – stało się to 3 sierpnia 2003 roku. Z polskiego podwórka – zabity w porachunkach mistrz Polski kickboxingu Andrzej First (do dzisiaj nie rozwiązana sprawa). Sparaliżowany, wybitny judoka Jakub Tokarz – zraniony nożem w czasie bójki w klubie we Wrocławiu. Do dzisiaj nie odzyskał zdrowia. Nawet wielka masa mięśniowa nic nie gwarantuje – m.in. w Szczecinie przed dyskoteką został pobity pewien kulturysta – przez co wiele miesięcy leżał w szpitalu – do dzisiaj nie odzyskał zdrowia.

Najskuteczniejszym narzędziem samoobrony jest broń palna- m.in. znana jest sprawa napadu w Brazylii – na człowieka wychodzącego z banku zaczaiło się trzech uzbrojonych napastników. Niestety, nie przewidzieli, że należał on do elitarnej jednostki specjalnej i miał ze sobą broń palną. Efekt? Dwóch zostało zastrzelonych, trzeci wylądował w szpitalu z kulami kalibru 40 w obu barkach.

Podsumowanie

Nie traktuj treningu sportu walki jako idealnego w każdych warunkach sposobu obrony. Również systemy militarne mogą zrobić więcej złego niż dobrego np. wpojenie ćwiczącym przekonania o obronie przed nożem/pistoletem/kilkoma napastnikami itd.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.