Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie korzyści przynosi pływanie?

Pływanie to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim jedna z najbardziej ogólnorozwojowych, wszechstronnych i bezpiecznych dyscyplin sportowych. Pływanie zalecane jest nie tylko ludziom zdrowym, ale także tym, którzy mają pewne kontuzje, słabe stawy, problemy z kręgosłupem, bóle pleców czy inne dolegliwości szkieletowo-mięśniowe.

Pływać może w zasadzie każdy, zarówno osoby młodsze jak i starsze, w pełni zdrowe, jak i posiadające problemy zdrowotne. W pewnych sytuacjach powinno być to oczywiście skonsultowane z lekarzem. Ruch w wodzie przynosi korzyści nie tylko dla figury, ale i dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Lekarze zalecają pływanie osobom zmagającym się z problemami związanymi z kręgosłupem, a także jako formę odreagowania stresu. Pływanie posiada jednak znacznie więcej zalet.

Gdzie pływać?

Warunki klimatyczne naszego kraju pozwalają na korzystanie z możliwości, jakie daje morze, rzeki i jeziora jedynie przez kilka miesięcy, pozostałą cześć roku możemy z powodzeniem uczęszczać na pływalnie. Cześć chlorowanych basenów może być problematyczna dla wrażliwych osób. Wśród obiektów basenowych znajdziemy jednak również takie, w których woda jest ozonowana. Będą one świetnym wyborem dla osób wrażliwych oraz alergików.

Korzyści wynikające z pływania

  • Pływanie pozwala zahartować organizm i zapobiec niektórym chorobom. Zajęcia na basenie pomagają również zwiększyć wydolność organizmu i na dłużej zachować młody wygląd.
  • W czasie pływania ciało jest odciążone, stawy nie są obciążane, a woda ma niższą temperaturę niż ciało. Dzięki temu po wyjściu z wody czujemy się rozluźnieni.
  • Ruchy, jakie wykonujemy pływając wpływają na poprawę krążenia krwi, a to wzmacnia naczynia krwionośne oraz włókna mięśnia sercowego. Stają się one silniejsze, bardziej elastyczne oraz grubsze.
  • Ponadto pływanie ma korzystny wpływ na układ oddechowy. Mięśnie oddechowe zostają wyraźnie wzmocnione, a pojemność życiowa płuc wzrasta.
  • Pływanie pozwala spalić sporo kalorii, przy czym nie jest odbierane jako męcząca forma aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli przyrównamy ją do biegania. Z tego też powodu pływanie to bardzo dobry pomysł dla osób, które chcą się odchudzić.
  • Pływanie w umiarkowanym tempie pozwala spalić około 500 kcal w godzinę. Ilość spalanych kalorii zależy od naszej wagi, stylu pływania oraz intensywności.
  • Szczególnie trafionym pomysłem będzie dla dzieci, osób starszych oraz osób cierpiących na problemy związane z kręgosłupem czy też stawami. Bieganie, długie marsze, mogą zbyt silnie obciążać kręgosłup oraz stawy.
  • To również świetna alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za takimi formami ruchu jak bieganie czy jazda na rowerze.
  • Pływanie polecane jest jak forma ćwiczeń korekcyjnych dla osób, które mają problemy z plecami lub krzywym kręgosłupem. Pływanie mobilizuje do wysiłku całość aparatu ruchowego człowieka, przy czym ryzyko kontuzji jest minimalne, ponieważ opór wody spowalnia wykonywane ruchy.
  • Dzięki systematycznemu pływaniu można wyraźnie poprawić stan kręgosłupa, głównie za sprawą wzmocnienia mięśni grzbietu.

Umiejętność pływania to niezwykle pożądana i przydatna w życiu rzecz. Przede wszystkim zwiększa ona bezpieczeństwo podczas przebywania nad zbiornikami wodnymi. Osoby wypoczywające w lecie nad jeziorem lub nad morzem czują się pewniej korzystając z wody i sprzętu wodnego, jeśli potrafią dobrze pływać. Dodatkowo należy pamiętać, iż umiejętność radzenia sobie w wodzie stwarza wiele możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu. Gdy potrafimy pływać, chętniej sięgamy po różne formy aktywności fizycznej w środowisku wodnym. Chociażby takie jak żeglarstwo, pływanie na kajaku, rowerze wodnym, nartach wodnych, windsurfingu czy kitesurfingu.

Jaki styl wybrać?

Kraul spala najwięcej kalorii. Styl grzbietowy wzmacnia plecy i barki oraz poprawia postawę, a klasyczny, zwany żabką, wzmacnia biodra i wewnętrzne strony ud.

Tak zwana żabka nie jest polecana osobom posiadającym skrzywienia kręgosłupa.

Jeśli dopiero zaczynasz pływać lub miałeś długą przerwę od pływania, popracuj nad techniką. W trakcie pływania możesz wspomóc się specjalną deską. Dzięki niej będziesz mógł popracować nad odpowiednią pracą nóg lub rąk, bez konieczności ich synchronizowania. Na początek może być to bardzo pomocne.

Podsumowanie

Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Stawiaj sobie realne cele i daj ciału zaadaptować się do nowej formy wysiłku. Najlepiej jest podzielić trening na segmenty, na przemian pływać dość intensywnie i odpoczywać oraz stosować różne style i prędkości pływania. To nie tylko skuteczny sposób budowania formy pływackiej, ale i pomysł na walkę z monotonią treningów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.