Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kask - dlaczego warto go mieć?

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? A może szalejesz na rowerze? Przymierzasz się do spróbowania swoich sił na wake'u? Popieramy każdą formę aktywności. Pamiętaj jednak, by robić to z głową... w kasku!

Podczas uprawiania sportu liczy się nie tylko przyjemność, oddanie, emocje i wyciskanie z siebie siódmych potów. Należy pamiętać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych akcesoriów, jeśli chodzi o sprzęt, jaki powinniśmy kupić, jeszcze zanim zaczniemy szaleć, jest kask. Kiedy należy go kupić? Jaki kask wybrać? Na jakie materiały postawić? O tym wszystkim opowiada Paweł Michalski, specjalista ze sklepu Ave BMX.

Przy jakich sportach powinniśmy pamiętać o tym, żeby zakładać kask?

Przy wszystkich sportach ekstremalnych oraz podczas poruszania się w ruchu miejskim (chodnik, ulica) na różnego rodzaju pojazdach (rower, hulajnoga, rolki itp.). Warto też pomyśleć o kasku na wodzie - np. ostatnio popularny stał się wake oraz podczas uprawiania sportów zimowych: snowboard, narty.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy kask (oprócz walorów estetycznych?

Pomijając walory estetyczne, najważniejsze jest, żeby kask dobrze przylegał do głowy (był dobrze dopasowany).

Osoba używająca kasku powinna w nim się czuć dobrze/komfortowo, należy unikać za wszelką cenę kasków w których czujemy się jak w "garnku" (przeszkadza to podczas jazdy, myślimy o tym, jak źle jest nam w kasku i nie skupiamy się na jeździe).

Jakie materiały są najtrwalsze? W które kaski warto zainwestować, a które lepiej sobie darować, bo będzie taniej ale i tak nie wystarczą nam na długo?

Materiały najczęściej używane do produkcji kasków: Powłoki zewnętrzne: aramid, tworzywo ABS, poliwęglan. Powłoki wewnętrzne: pianka SPX, pianka EVA, pianka EPS. Kask powinien składać się z połączeń wyżej wymienionych materiałów powłok zewnętrznych z wewnętrznymi.

Czy przy zakupie kasku ma znaczenie to, czy będziemy jeździć bardziej ekstremalnie typu freestyle czy rekreacyjnie?

Kaski do różnych dyscyplin są różnie skonstruowane: np. kaski dla osób jeżdżących długie dystansy na rowerach mają większe otwory wentylacyjne, kaski do sportów ekstremalnych mają bardziej zasłonięty tył czaszki. Kaski do sportów zimowych mają inaczej skonstruowane otwory wentylacyjne, żeby zapobiegać wpadaniu śniegu. Oczywiście nie ma problemu żeby użyć kasku od innej dyscypliny, najważniejsze jest to żeby w ogóle w nim jeździć ponieważ podczas upadku/zderzenia ma nam ochronić głowę.

Przed jakiego rodzaju urazami ochroni nas dobrej jakości i dobrze dopasowany kask?

Kask zmniejsza/zapobiega wstrząśnieniu mózgu, ale głównym jego zadaniem jest ochrona głowy/czaszki przed pęknięciem. Przy poważnych uderzeniach to właśnie on ma pęknąć, a nie nasza czaszka.

Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.