Większość trenujących osób zaczynało od treningu całego ciała, a z czasem, gdy nabierali więcej siły i doświadczenia zastępowali go treningiem dzielonym uznając go za bardziej zaawansowany. I tu nasuwa się pytanie: czy określenie, że trening całego ciała jest dla początkujących, a dzielony dla zaawansowanych jest prawidłowe?
Moim zdaniem nie jest, ponieważ określenie grupy mięśniowej to tylko mały krok w tworzeniu całego planu. Taki trening może być zarówno lekki i delikatny np. na rozruch, po dłuższej przerwie lub ciężki i wymagający. Zależy to od wielu czynników: objętości treningowej, rodzaju ćwiczeń, przerw między seriami, trudności ćwiczeń itp.
Jakie są więc korzyści wykonywania treningu całego ciała?
Równomierne obciążanie mięśni
Czy widujesz na siłowni sytuacje, kiedy osoba ćwicząca na barki wyciśnie więcej kilogramów niż jest w stanie udźwignąć podczas robienia przysiadów? Bardzo często osoby trenujące skupiają się na swojej ulubionej partii ciała pomijając w ten sposób resztę, a to może doprowadzić nie tylko do dysproporcji sylwetkowych, ale także ograniczeń związanych z progresją. Ćwicząc całe ciało równomiernie je rozwijamy i wzmacniamy, a dzięki temu również partie, na które kładziemy priorytet będą robiły większe postępy. Oczywiście zakładając, że treningowi towarzyszy odpowiednio zbilansowana dieta.
Mniejsza objętość
Przy jednym ćwiczeniu na daną grupę mięśni jest mniejsze ryzyko przetrenowania. Oczywiście jest to nadal możliwe, ale ryzyko jest niższe. W treningu dzielonym ukierunkowanym na daną partię jednego dnia, stosuje się wiele narzędzi mających na celu pobudzić mięsień do większej, czy po prostu innej pracy. Są to np.: superserie, dropsety, dodatkowe ćwiczenia dynamiczne, skrócone przerwy między seriami itp. I pomimo tego, że w treningu całego ciała poruszamy daną partię nawet dwa, czy trzy razy w tygodniu to objętość treningowa będzie wciąż mniejsza i mięsień będzie miał więcej możliwości regeneracji.
Jedną z różnic między treningiem całego ciała, a dzielonym jest dobór ćwiczeń. W pierwszym są to zwykle ćwiczenia wielostawowe, które angażują jednocześnie wiele grup mięśniowych. W treningu dzielonym również mogą się one pojawić, ale mamy tu także więcej miejsca na "dopieszczenie" danego mięśnia i często pojawiają się ćwiczenia izolowane. Zaletą treningu całego ciała jest to, że dzięki ćwiczeniom wielostawowym możemy wykonać raptem kilka ćwiczeń a mamy pewność, że nie pomijamy żadnych istotnych partii.
Szybsza utrata tkanki tłuszczowej
Tu sprawa jest oczywista. Biorąc pod uwagę powyższe informacje - trening całego ciała angażuje więcej grup mięśniowych podczas jednej jednostki treningowej, a więc zużywa więcej energii. Można śmiało powiedzieć, że taki trening jest bardziej intensywny. Również okres potreningowy jest tutaj szczególny, bo na regenerację organizm także potrzebuje energii.
Szybsze wzmocnienie ciała
To jest szczególnie ważne dla osób początkujących (oczywiście nie tylko). Ćwicząc całe ciało kilka razy w tygodniu trenujemy daną partię kilkukrotnie, a dzięki temu dajemy mięśniom więcej bodźców do rozwoju. W konsekwencji szybciej się wzmacniamy i możemy przechodzić do kolejnych etapów treningowych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.