Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kreatyna – skutki uboczne

Kreatyna – skutki uboczne
Już sam fakt, że kreatyna jest anabolikiem wydaje się sugerować, że jej stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia, zupełnie tak jakby słowo anabolizm było synonimem wewnątrzustrojowej degrengolady, którą fundują sobie mało odpowiedzialne jednostki w imię budowy wielkich mięśni. Tymczasem kreatyna jest substancją bardzo dobrze przebadaną, zarówno pod względem skuteczności jak i bezpieczeństwa stosowania. Co na jej temat mówią publikacje fachowe oraz wyniki badań?

Kreatyna, ponieważ jest substancją niezwykle popularną zarówno w sporcie amatorskim jak i wyczynowym, od wielu lat stanowi  przedmiot rozmaitych badań dotyczących zarówno efektywności oraz mechanizmów jej działania, jak również bezpieczeństwa przyjmowania nawet dużych dawek. Zdecydowana większość dobrze zaprojektowanych badań wyraźnie wskazuje na to, że popularne obawy dotyczące potencjalnie negatywnego wpływu kreatyny na trzustkę, wątrobę czy nerki nie mają uzasadnienia – przynajmniej w przypadku zdrowych osób (a wg niektórych badań wpływ kreatyny na nerki może być wręcz korzystny).

Co więcej okazuje się, że nawet długotrwałe przyjmowanie kreatyny nie niesie za sobą dodatkowego ryzyka wystąpienia chorób, uszkodzeń czy groźnych dla zdrowia zaburzeń pracy układów i narządów. W nielicznych przypadkach obserwuje się jedynie dyskomfort ze strony układu pokarmowego i minimalny wzrost ciśnienia tętniczego. Często jednak pierwsze z wymienionych powyżej działań niepożądanych udaje się wyeliminować poprzez przyjmowanie preparatów o wysokim stopniu mikronizacji oraz przyjmowaniu suplementów z posiłkiem, a drugi – poprzez zmniejszenie podaży sodu.

W zasadzie jedynym, namacalnym skutkiem ubocznym wynikającym z przyjmowania kreatyny – tutaj trzeba podkreślić, że doświadcza go zdecydowana większość stosujących – jest przyrost beztłuszczowej masy ciała. Włączenie kreatyny do suplementacji nawet przy braku modyfikacji kaloryczności diety najczęściej powoduje wyraźne zwiększenie obwodów mięśniowych, a także przyrost siły i poprawę wytrzymałości siłowej.

Oczywiście nie oznacza to, że kreatynę można przyjmować w dowolnych ilościach i przez nieograniczony okres. Większość badań wykonana została z użyciem dawek nieprzekraczających 20g na dobę, a czas trwania eksperymentów najczęściej nie przekraczał kilkunastu tygodni. Warto też pamiętać, że schorzenia nerek i wątroby mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatów keratynowych.

Źródła: • Poortmans JR, Francaux M..Adverse effects of creatine supplementation: fact or fiction? Sports Med. 2000 Sep;30(3):155-70 • Robinson TM, Sewell DA, Casey A, Steenge G, Greenhaff PL. Dietary creatine supplementation does not affect some haematological indices, or indices of muscle damage and hepatic and renal function. Br J Sports Med. 2000 Aug;34(4):284-8

W artykule mówimy o: Poprawa kondycji Ladies Trening

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę