BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skutki uboczne zażywania kreatyny

Już sam fakt, że kreatyna jest anabolikiem wydaje się sugerować, że jej stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia, zupełnie tak jakby słowo anabolizm było synonimem wewnątrzustrojowej degrengolady, którą fundują sobie mało odpowiedzialne jednostki w imię budowy wielkich mięśni. Tymczasem kreatyna jest substancją bardzo dobrze przebadaną, zarówno pod względem skuteczności jak i bezpieczeństwa stosowania. Co na jej temat mówią publikacje fachowe oraz wyniki badań?

Kreatyna, ponieważ jest substancją niezwykle popularną zarówno w sporcie amatorskim jak i wyczynowym, od wielu lat stanowi przedmiot rozmaitych badań dotyczących zarówno efektywności oraz mechanizmów jej działania, jak również bezpieczeństwa przyjmowania nawet dużych dawek. Zdecydowana większość dobrze zaprojektowanych badań wyraźnie wskazuje na to, że popularne obawy dotyczące potencjalnie negatywnego wpływu kreatyny na trzustkę, wątrobę czy nerki nie mają uzasadnienia – przynajmniej w przypadku zdrowych osób (a wg niektórych badań wpływ kreatyny na nerki może być wręcz korzystny).

Konsekwencje długotrwałego przyjmowania kreatyny

Co więcej okazuje się, że nawet długotrwałe przyjmowanie kreatyny nie niesie za sobą dodatkowego ryzyka wystąpienia chorób, uszkodzeń czy groźnych dla zdrowia zaburzeń pracy układów i narządów. W nielicznych przypadkach obserwuje się jedynie dyskomfort ze strony układu pokarmowego i minimalny wzrost ciśnienia tętniczego. Często jednak pierwsze z wymienionych powyżej działań niepożądanych udaje się wyeliminować poprzez przyjmowanie preparatów o wysokim stopniu mikronizacji oraz przyjmowaniu suplementów z posiłkiem, a drugi – poprzez zmniejszenie podaży sodu.

Namacalny skutek uboczny

W zasadzie jedynym, namacalnym skutkiem ubocznym wynikającym z przyjmowania kreatyny – tutaj trzeba podkreślić, że doświadcza go zdecydowana większość stosujących – jest przyrost beztłuszczowej masy ciała. Włączenie kreatyny do suplementacji nawet przy braku modyfikacji kaloryczności diety najczęściej powoduje wyraźne zwiększenie obwodów mięśniowych, a także przyrost siły i poprawę wytrzymałości siłowej.

Podsumowanie

Oczywiście nie oznacza to, że kreatynę można przyjmować w dowolnych ilościach i przez nieograniczony okres. Większość badań wykonana została z użyciem dawek nieprzekraczających 20g na dobę, a czas trwania eksperymentów najczęściej nie przekraczał kilkunastu tygodni. Warto też pamiętać, że schorzenia nerek i wątroby mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatów keratynowych.

Źródła: • Poortmans JR, Francaux M..Adverse effects of creatine supplementation: fact or fiction? Sports Med. 2000 Sep;30(3):155-70 • Robinson TM, Sewell DA, Casey A, Steenge G, Greenhaff PL. Dietary creatine supplementation does not affect some haematological indices, or indices of muscle damage and hepatic and renal function. Br J Sports Med. 2000 Aug;34(4):284-8

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.