Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mata do ćwiczeń - wybierz dobrą dla ciebie!

Mata do ćwiczeń - wybierz dobrą dla ciebie!
Stojąc w sklepie sportowym, w dziale z matami, nie trudno zwariować. Są różnej grubości, faktury, mają rozmaite wymiary i ceny. Skąd wiedzieć, która z nich będzie dla nas najlepsza? Wszystko zależy od rodzaju treningu i celu, w jakim mata będzie wykorzystywana. Sprawdźmy, jakie maty są dostępne na rynku.

Najtańszą matę można kupić nawet w supermarkecie za około 20 złotych, ceny najdroższych sięgają nawet 500 złotych. Mogą się przydać do stabilizacji sprzętu gimnastycznego, zabezpieczać przed otarciami i stłuczeniami albo służyć jako izolacja ciała od zimnego podłoża, zwłaszcza podczas ćwiczeń aerobowych.

Maty ochronne

Ich głównym zadaniem jest stabilizacja sprzętu treningowego. Taki efekt można uzyskać, dzięki wygładzeniu powierzchni, na której mata leży. Ochroni ona również podłogę przed zarysowaniem i doskonale wytłumi dźwięk podczas wykonywania ćwiczeń. Dodatkową zaletą mat ochronnych są ich antypoślizgowe właściwości. Polecane głównie pod rowerki stacjonarne, orbitreki i bieżnie. Cena to około 200 złotych.

Maty treningowe

Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są podczas treningów. Chronią ciało przed otarciami i stłuczeniami. Najczęściej są wykonane ze specjalnej pianki - neoprenu. Występują w dwóch rozmiarach 200x100 i 200x120. Różni je również grubość, która może wynosić od 5 do 7 milimetrów. Miękkie maty treningowe stosowane są do lżejszych ćwiczeń, natomiast maty typu Sandwich (grubsze i znacznie sztywniejsze) doskonale sprawdzają się podczas fitnessu i ćwiczeń wymagających lekkiej amortyzacji. Ceny takich mat zaczynają się od 20 złotych.

Mata do jogi

Najczęściej ma postać plecionego dywanika, wykonanego z bawełny lub sztucznego tworzywa. Mata do jogi musi mieć właściwości antypoślizgowe, tylko wtedy zapewni bezpieczny trening. Standardowa długość maty to 180 centymetrów, ale w zależności od wzrostu można kupić dłuższą lub krótszą. Grubość wynosi od 2,5 do 4,5 mm. Cena dobrej maty do jogi to wydatek rzędu 100 złotych.

Materace gimnastyczne

Wykorzystywane głównie podczas ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacji. Tego typu mata jest o wiele większa i grubsza niż opisane wcześniej poprzedniczki. Doskonale sprawdza się podczas treningów akrobatycznych. Ze względu na jej wielkość, można na niej bezpiecznie trenować różnego typu przewroty i akrobacje. Cena - około 200 złotych.

Mata Tatami

To tradycyjna japońska mata, wykorzystywana kiedyś do przykrywania podłóg w mieszkaniach. Współcześnie specjalna odmiana Tatami używana jest do trenowania judo, karate, jiu-jitsu i innych sztuk walki. Pierwotnie mata była wykonywana ze słomy, jednak teraz zastąpiono ją sztucznymi tworzywami, dzięki którym jest bardziej odporna na zniszczenia.

Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl

W artykule mówimy o: Trening