Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Motywacja do odchudzania

Motywacja do odchudzania
Motywacja nie jest obecnie w cenie. Współcześni ludzie są z reguły po prostu zbyt leniwi, a niewłaściwe wzorce żywieniowo-ruchowe są zbyt mocno zakorzenione. Zobacz jak oblężone są plaże i jak wyludnione góry, każdy chętniej wybiera łatwą drogę. Winę za tą sytuację ponoszą w największej mierze rodzice, tuczący swoje pociechy, nie uczący ich aktywności oraz zdrowej diety. Jeżeli ktoś przez kilkanaście lat był przyzwyczajany do wysokoprzetworzonej żywności, fast foodów, coca coli i innych słodkich napojów gazowanych – to przez najbliższe lata z pewnością nie sięgnie po wodę – bo nie będzie mu smakować. Ten sam problem dotyczy warzyw, kaszy, ryżu, ryb, w mniejszym stopniu owoców (wiele z nich jest bogata we fruktozę i glukozę)

Kilkanaście lat temu przestałem słodzić kawę i herbatę, adaptacja smaku i rezygnacja z sacharozy zabrała wiele miesięcy. Teraz zbyt słodkie produkty po prostu przestały mi smakować. Pewnie nigdy nie jest za późno na zmiany. Zjawisko niezdrowego trybu życia osiągnęło alarmującą skalę: naukowcy szacują, że kobieta w średnim wieku trenująca mniej niż 1 h w tygodniu jest o 52% bardziej narażona na śmierć z różnych przyczyn, ma dwukrotnie większe ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych i ponosi o 29% większe ryzyko śmierci z powodu raka, w porównaniu do kobiet aktywnych fizycznie! [1] Badania mówią o treningu dla podbudowania ego oraz uzyskania sprawności u mężczyzn oraz dla zdrowia, utrzymania wagi oraz dobrego samopoczucia u kobiet. [2] Mężczyźni mają o wiele wyższa motywację do ćwiczeń. Jednakże kobiety bardzo często zgłaszają, iż ćwiczą dla poprawy ciała, szczególnie motyw ten pojawia się wraz z wiekiem.

Co mogę zrobić, aby poprawić swoją motywację?

 • Znajdź sport jaki lubisz. Na pewno nie każdy lubi przerzucać ciężary, może zamiast siłowni będą to sporty walki, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, triatlon, a może marsze? Nie musisz zmuszać się do formy ćwiczeń jakiej nie lubisz.
 • Poszukaj towarzystwa do ćwiczeń. Z pewnością łatwiej będzie ćwiczyć w odpowiednim towarzystwie, szczególnie osób (w sportach sylwetkowych) mających lepsza sylwetkę, większą motywację i siłę.
 • Nie oglądaj fotografii poprawianych w programach graficznych (np. photoshopie). To bardzo często zdjęcia nieistniejących osób. Są wykonywane przy odpowiednim świetle, przy wykorzystaniu efektów, luster, gry światła i cienia, odpowiedniego obiektywu, przesłony, filtrów, nakładek i setek innych trików. Modeli się depiluje, specjalnie ubiera, skórę się opala, stosuje się kontrastujące tło. Z reguły forma prezentowana na zdjęciach może być utrzymana przez 3-4 tygodnie. Współczesne programy graficzne czynią cuda.
 • Nie oglądaj fotografii zawodowych kulturystów, dojdziesz tylko do wniosku: „ja nigdy nie będę tak wyglądać”. Porównuj swój progres, w ciągu miesięcy treningu.
 • Notuj postępy. Jeżeli wybrałeś bieganie – dystanse oraz tempo; siłownię: ciężary i serie ćwiczenia, wykonuj fotografie sylwetki, waż się lub zbieraj pomiary obwodów. To wszystko pozwoli zobaczyć rozwój umiejętności, osiąganie celów.
 • Zmień nawyki żywieniowe- to znacznie przyspieszy efekty jakie odnosisz, w dowolnego rodzaju treningu. Przy tym zdecydowanie zmniejszysz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, syndromu metabolicznego, cukrzycy czy nowotworów.
 • Zacznij powoli. Nadmiernie wygórowane cele zabijają motywację. Nie możesz od razu nastawiać się na ćwiczenie na siłowni jak kulturysta z 30-letnim stażem treningowym lub bieganie jak Kenijczycy.
 • Wybierz realny cel. Nie długoterminowy, taki w zasięgu 3-4 miesięcy treningu np. chcę pozbyć się 2 kg tłuszczu, poprawić swoje osiągi biegowe np. przebiegać 3 km w 15 minut.
 • Pomyśl o zawodach. Jeśli jesteś na etapie kryzysu po wielu latach treningu – doskonałą motywację do dalszego doskonalenia się możesz znaleźć w sprawdzeniu swoich umiejętności na zawodach sportowych. Z drugiej strony nadmierne współzawodnictwo, szczególnie na wyższym poziomie może być źródłem kontuzji, bólu i spadku motywacji.
 • Odrzuć osoby które mają negatywne podejście. Jeżeli czyimś głównym zajęciem jest picie alkoholu (lub inne nałogi) – z pewnością taka toksyczna osoba nie pomoże ci w żaden sposób, raczej zaproponuje kolejne „picie” oraz niezdrowe jedzenie (które bardzo często towarzyszy piciu alkoholu).
 • Znajdź właściwą partnerkę/partnera. Jeżeli dotychczasowy towarzysz/towarzyszka życiowa tylko narzeka, deprecjonuje twoje osiągnięcia, postawę, motywację – może czas się rozstać? Bardzo często nowy związek to wiosna dla motywacji, w tym sportowej.  Chyba, że lubisz cierpieć – tylko czy o to chodzi w związku?

Pamiętaj, że zmiana zależy tylko od Ciebie! 

Po więcej motywacji zapraszam: TUTAJ

Źródła: Referencje: 1. „Effect of Motivation by “Instagram” on Adherence to Physical Activity among Female College Students” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4789360/ 2. “Psychosocial Variables Related to Why Women are Less Active than Men and Related Health Implications” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4933535/

W artykule mówimy o: Odchudzanie Trening