Kobiety boją się siłowni. Bieganie, rowerek, basen, aerobik, czy ostatnio także zumba to formy aktywności fizycznej, które jest w stanie zaakceptować niemal każda z pań, ale trening z ciężarami? Tu niestety sprawa wygląda zdecydowanie gorzej… W obiegowym ujęciu jest to bowiem typowo męska domena. W końcu przecież kobietom nie zależy na wielkich mięśniach, ale na szczupłej i jędrnej sylwetce… Niestety opisany powyżej stereotyp, choć niezwykle popularny, to kreuje nieprawdziwe wyobrażenie na temat potencjalnych skutków związanych z prowadzeniem regularnych treningów siłowych. Tak naprawdę konsekwencje należałoby rozpatrywać w samych superlatywach. Chcesz wiedzieć jakie korzyści przyniesie Ci trening z obciążeniem?
Zredukujesz tkankę tłuszczową
Tak, wiem co powtarzają w mediach: żeby spalić tłuszcz niezbędne są długie i nudne treningi aerobowe… Trening siłowy natomiast rozwija wielkie mięśnie. Niestety jest to bzdura. Znakomitym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej jest własnie trening z obciążeniem. Taka forma aktywności w sposób wybitny poprawia wrażliwość insulinową przyczyniając się do “uzdrowienia” mechanizmów regulujących gospodarkę energetyczną organizmu. Co więcej - po zakończeniu treningu jeszcze przez wiele godzin metabolizm pracuje na wysokich obrotach (tego zjawiska nie doświadczysz po sesjach aerobiku)! Musisz jednak wykonywać wielostawowe, złożone ćwiczenia z użyciem wolnych ciężarów (sztanga, hantle) takie jak przysiady, wyciskania, wiosłowania…
Ukształtujesz sylwetkę
Marzą Ci się: jędrna, kształtna pupa, zgrabne uda i wyrzeźbione plecy? Trening siłowy to znakomity sposób by wymodelować sylwetkę. Godziny spędzone na rowerku eliptycznym czy bieżni nie zapewnią niestety tego efektu. Trening siłowy natomiast stanowić będzie bodziec stymulujący organizm do wzmocnienia mięśni nadających kształt i sprężystość sylwetce. Boisz się, że nagle obudzisz się z wielkimi bicepsami i rozbudowanymi mięśniami ud? Nie martw się, to nie takie proste. Mięśnie rosną bardzo powoli i bardzo łatwo zmniejszają swoje rozmiary jeśli przestajemy trenować. Poza tym żeński organizm nie wytwarza takich ilości hormonów anabolicznych (jak testosteron) jak organizm męski i bez wspomagania farmakologicznego kobieta nigdy nie zbuduje takiej muskulatury jak mężczyzna.
Poprawisz kondycję
Jeśli ostatnio zauważyłaś, że łapiesz zadyszkę wchodząc po schodach na pierwsze piętro, to warto czym prędzej zabrać się za pracę nad kondycją. Oczywiście treningi aerobowe mogą podnieść wydolność tlenową, ale bez treningów z ciężarami trudno jest w sposób przekrojowy poprawić swoją formę. Dzięki regularnym wizytom na siłowni wzmocnisz mięśnie i sprawisz, że będą one mniej podatne na zmęczenie, a codziennie wykonywane czynności nie będą dla ciebie takim obciążeniem jak do tej pory. Uwierz, to naprawdę działa i przynosi szybkie efekty odczuwalne niekiedy już po 2 – 3 tygodniach konsekwentnych ćwiczeń.
Poradzisz sobie ze stresem
Regularna aktywność fizyczna w sposób wręcz spektakularny pozwala poradzić sobie z napięciem psychicznym i innymi negatywnymi skutkami stresu. Trening siłowy nie jest tutaj wyjątkiem, ale i przy tej okazji warto wspomnieć o istniejącej zależności. Należy wiedzieć, że aktywność fizyczna ma działanie zarówno doraźne (wypad na siłownię po stresującym dniu przynosi natychmiastową ulgę), ale także długofalowe. Osoby regularnie trenujące bowiem charakteryzują się też większą odpornością psychiczną i łatwiej radzą sobie z przeciwnościami losu. Treningi siłowe są w tym zakresie szczególnie skuteczne.
Poczujesz się lepiej i zyskasz pewność siebie
Osoby trenujące regularnie zazwyczaj charakteryzują się większą pewnością siebie, lepszym samopoczuciem i bardziej rozwiniętą świadomością własnej atrakcyjności. Z resztą, jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, to ma on silne uzasadnienie – kobiety aktywne fizycznie łatwiej osiągają seksowną sylwetkę i staja się bardziej atrakcyjne dla płci przeciwnej. Świadomość własnych atutów przekłada się w oczywisty sposób na samopoczucie i dodaje pewności siebie, co znowuż przyczynia się do większej atrakcyjności. I tym sposobem regularne treningi z obciążeniem stają się niewyczerpywanym źródłem rosnącej satysfakcji na zasadzie samonapędzającego się mechanizmu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.