Jakie są elementy regeneracji?
Jak zadbać o regenerację po treningu? Czym możemy wspomagać swoje ciało? Tego dowiesz się, czytając dalszą część artykułu. Regeneracja mięśni jest zjawiskiem złożonym. Możemy ją rozpatrywać pod kątem czterech głównych, niżej opisanych czynników.
Sen
Sen jest podstawowym i niezbędnym elementem regeneracji. Niestety nie ma takiego suplementu, który jest w stanie zastąpić nam dobrej jakości sen. Nie tylko liczy się ilość snu na dobę, ale również jego jakość. Optymalny czas snu powinien mieścić się w granicach od 6 do 8 godzin. Oczywiście jest to podyktowane takimi czynnikami jak wiek, rodzaj uprawianego sportu, jego intensywności czy objętości. Im ciężej trenujemy, tym sen powinien być lepszej jakości i nieco dłuższy.
Musisz też wiedzieć, że długość snu traci na znaczeniu, gdy sen jest kiepskiej jakości. Dobrze by było, żeby ilość tzw. snu głębokiego stanowiła około 30% całości trwania snu. Gdy śpisz, Twoje mięśnie ulegają regeneracji, układ nerwowy oczyszcza się i relaksuje. Zadbaj o to, aby trzymać się stałych godzin snu i żeby mieścił się on w godzinach między 22 a 7 rano.
Odżywianie
Drugim bardzo ważnym elementem jest odżywianie. Nie da się w pełni regenerować ciała, gdy brakuje nam energii i białka. Oznacza to, że dieta powinna być dostosowana do celu treningowego. Odpowiednia ilość białka, węglowodanów i tłuszczu ma kluczowe znaczenie dla regeneracji mięśni. Twoje ciało potrzebuje pełnowartościowego białka, żeby mogło czerpać z niego niezbędne aminokwasy.
Aminokwasy "służą" do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych. Nadwyżka kaloryczna z kolei "dba" o to, aby nie dochodziło w organizmie do katabolizmu. Co więcej, jest niezbędna, jeśli zależy nam na zwiększeniu masy mięśniowej.
W tym punkcie nie powinniśmy zapominać również o nawodnieniu. Ilość płynów i elektrolitów decyduje m.in. o tempie przebiegu reakcji fizjologicznych, które mają znaczenie dla procesu regeneracji mięśni.
Dieta powinna również przewidywać ograniczenie stosowania używek takich jak alkohol, fast foody, słodycze. Wysokoprzetworzona żywność również nie sprzyja regeneracji. Posiłki obfitujące w tłuszcze trans i cukier mogą nawet wydłużać czas regeneracji.
Suplementacja
Suplementy diety są bardzo pomocnym dodatkiem w diecie sportowca. Mają one na celu uzupełnienie niedoborów, jakie mogą pojawiać się na skutek intensywnych ćwiczeń. Bardzo ważne w kontekście regeneracji są aminokwasy EAA i BCAA. Aminokwasy BCAA ograniczają bolesność mięśniową i przyspieszają regenerację. Co więcej, ograniczają one również katabolizm. BCAA możemy stosować przed lub w trakcie treningu. Z kolei aminokwasy EAA nadają się idealnie w porze potreningowej, którą szerzej opisaliśmy poniżej.
Bardzo dobrym pomysłem są również izotoniki. Izotonik możemy połączyć z BCAA i popijać podczas treningu. Izotonik dostarcza nam węglowodanów elektrolitami. Produkt w tej formie lepiej nawadnia i podtrzymuje aktywność metaboliczną.
Suplementy na regenerację to również produkty wspierające głęboki sen. Tutaj asortyment jest dość ciekawy. Skorzystać możemy z produktów na bazie melatoniny, ZMA, Ashwagandhy i Alpha GPC. Suplementy na dobry sen pozwalają nam się wyciszyć, uspokoić i szybciej zasnąć.
Odnowa biologiczna
Ostatni punkt to odnowa biologiczna. Zagadnienie jest dość szerokie i może obejmować samodzielne działania jak np. stretching i rolowanie po treningu. Może odnosić się również do działania osób trzecich jak korzystanie z różnych form masażu w gabinecie fizjoterapii.
Dobrym pomysłem na przyspieszenie regeneracji jest masaż. Można udać się do profesjonalnego masażysty lub wykonać samemu lekki masaż. Niektóre osoby preferują rolowanie na wałku, które pomaga rozluźnić mięśnie i stawy. Masaż sportowy, tkanek głębokich czy klasyczny relaksacyjny dobrze wpływają na tempo regeneracji. Bardzo dobrą metodą masażu jest drenaż limfatyczny. Przyspiesza on przepływ krwi i limfy przez tkanki, co z kolei przekłada się na efektywniejsze odżywienie mięśni, jak i pozbycie się szkodliwych metabolitów.
Obecnie modne stały się kąpiele w zimnej wodzie oraz komory hiperbaryczne. Wielu sportowców zainwestowało we własne wanny do kąpieli z lodem, w których spędzają kilka minut, aby przyspieszyć odnowę tkanek. Komory hiperbaryczne pozwalają na efektywniejsze dotlenienie tkanek, co przyspiesza regenerację, niweluje stany zapalne i bóle mięśniowe.
Wiele osób korzysta z sauny. Sauna jest również bardzo dobrym pomysłem, pod warunkiem że jest stosowana zgodnie z jej przeznaczeniem. Naprzemienne przegrzanie i schładzanie organizmu jest dobrym sposobem na przyspieszenie metabolizmu i efektywniejszą regenerację.
Uwaga! Pamiętaj o tym, aby nie korzystać z sauny po treningu — sauna jest wymagająca dla układu sercowo-naczyniowego. Trening sam w sobie mocno już obciąża organizm, a dodatek sauny będzie pogłębiał wysiłek. Dodatkowo po treningu Twoje ciało jest odwodnione i pozbawione elektrolitów. Silne pocenie się i przegrzewanie organizmu będzie pogłębiało deficyty wody i minerałów. Korzystanie z sauny po treningu może wydłużyć czas regeneracji.