Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Strategiczne roztrenowanie – regeneracja, trening i odżywianie

Odpoczynek jest często ważniejszy niż trening. Mięśnie rosną nie wtedy, gdy trenujesz (może się tak wydawać, ze względu na ich ukrwienie), ale wtedy, gdy odpoczywasz. Podobnie właściwe odżywianie może mieć większe znaczenie dla przyrostu siły i masy niż trening! Na początek wprowadźmy pewne definicje, dotyczące często mylonych pojęć.

Regeneracja

Zapewnienie właściwych składników odżywczych (białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin, minerałów), odpowiedniej ilości snu. Regeneracja dotyczy nie tylko mięśni, ale przede wszystkim układu nerwowego – „zarządzającego” pracą włókien. Czas potrzebny na regenerację jest indywidualną kwestią, zależy od rodzaju treningu, stosowanych obciążeń, ilości serii, powtórzeń, dodatkowych aktywności (np. bieganie po treningu siłowym nasila mikrourazy i stan zapalny, zdecydowanie przedłużając czas potrzebny na zregenerowanie mięśni). 

Podobnie dodatkowe aktywności prowadzone w dni wolne od treningu siłowego – mogą zdecydowanie utrudnić regenerację (np. wykonujemy przysiady ze sztangą w poniedziałek, a we wtorek biegamy). Angażując dokładnie te same mięśnie dzień po dniu – nie oczekuj wzrostu siły i obwodu mięśni. Szczególnie szkodliwe jest długotrwałe bieganie - treningi interwałowe, progowe, rytmowe; pływanie, jazda na rowerze itd.

Strategiczne roztrenowanie

Strategiczne roztrenowanie (ang. Strategic Deconditioning) to nic innego niż 9-12 dni przerwy w treningu. Uwaga – ten czas nie jest wybierany na „chybił-trafił” – ale jest nierozerwalnie związany ze strukturą treningu (umieszczamy SD w konkretnym momencie danego cyklu). W SD nie chodzi tylko o regenerację, to tylko drobny aspekt roztrenowania. O wiele ważniejsze jest „resetowanie” mięśni i układu nerwowego – aby mięsień był znów podatny na trening. Mięśnie będą w pełni zregenerowane już po ok. 7 dniach, pozostały czas jest potrzebny właśnie dla zwiększania ich podatności na trening.

Prowadzisz regenerację? Ogranicz wszelkie zbędne treningi

One tylko spowolnią ten proces – a w skrajnych przypadkach uniemożliwią ci wykonanie kolejnej sesji siłowej! W okresie SD nie wykonuj żadnego treningu siłowego, co najwyżej lekkie treningi aerobowe (lekkie oznaczają niską intensywność wysiłku ~ 60-70% HR –czyli maksymalnego tętna), gry zespołowe itd.

Odżywianie

W obydwu przypadkach musisz nadal pokrywać zapotrzebowanie swojego organizmu na składniki pokarmowe – w SD ogranicz węglowodany (brak treningu wpływa na gorsze tolerowanie węglowodanów – mniejsza wrażliwość mięśni na insulinę, brak mechanizmu „transferu” składników odżywczych bez pośrednictwa insuliny - oznacza to, że łatwiej zyskać tkankę tłuszczową).

Unikaj śmieciowego jedzenia i alkoholu

Nie po to trenujesz cały rok i trzymasz dietę, aby niweczyć to podobnym zachowaniem. Alkohol skutecznie spowalnia regenerację (organizm traktuje alkohol etylowy jako truciznę, którą należy zneutralizować – więc zaczyna utylizować etanol w pierwszej kolejności).

Co gorsza – alkohol przyczynia się do łatwiejszego nabierania tkanki tłuszczowej. Oczywiście, wszystko jest kwestią dawki. 1-2 piwa w ciągu tygodnia nie powinny wyrządzić żadnych szkód. Również lekko „oszukane” posiłki są potrzebne co pewien czas dla zdrowia, choćby psychicznego.

Zalecenia

Okres strategicznego roztrenowania (ang. SD = strategic deconditioning) powinieneś przeznaczyć na „detoks” – czyli przerwę od stosowania np. kofeiny, geranaminy, kreatyny, tyrozyny, beta alaniny, stacków kreatynowych (mieszanek kreatyny i substancji pobudzających, mobilizujących, węglowodanów itd.) W przypadku powyższych substancji zalecana jest wręcz 6-8 tygodniowa przerwa (potraktuj SD jako początek „odtruwania” organizmu). Sprawi to, że po powrocie do treningu ponownie zaczną na ciebie działać wymienione wyżej specyfiki.

Podsumowanie

Regeneracja jest równie ważna, jak trening i nie może być bagatelizowana. Jeśli po treningu idziesz na imprezę, nie śpisz, pijesz alkohol – z pewnością mocno ograniczasz swoje przyrosty siły i masy mięśniowej. Strategiczne roztrenowanie – powinno być nieodłącznym elementem treningu siłowego – niekoniecznie wtedy, gdy zmieniasz system. Ćwiczenia mądrze planowane przyniosą długotrwałe efekty i zadowolenie z prowadzonej aktywności.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.