Solcoseryl jest bezbiałkowym wyciągiem z surowicy i komórek krwi cieląt. Pełni on dość istotne funkcje, które są w stanie przyczynić się do znacznej poprawy regeneracji organizmu sportowca. Zaliczyć możemy do nich:
Nasilenie syntezy kolagenu
Kolagen w organizmie człowieka odpowiada nie tylko za nasze włosy i skórę, ale również, co bardzo istotne — za prawidłowe funkcjonowanie tkanek łącznych i stawów. Stanowi on 1/3 łącznej sumy białek w naszym organizmie. Zaburzenia jego produkcji są w stanie przyczynić się do odwapnienia szkieletu kostnego, co wpływa na zwiększoną zdolność do kontuzji i złamań kośćca. Ma to istotne znaczenie szczególnie w sportach walki. Odpowiada on również za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, zapewniając twardość i elastyczność okolicy stawów. Co ciekawe kolagen odpowiada również za nasz układ immunologiczny. Ogranicza bowiem rozprzestrzenianie się bakterii chorobotwórczych, toksyn, a nawet komórek nowotworowych. Nasilenie produkcji kolagenu w organizmie przyczyni się więc w znaczny sposób do poprawy regeneracji organizmu, zapobieganiu kontuzji, jak i leczeniu już nabytych urazów.
Stymulacja fosforylacji oksydacyjnej
Poprzez zwiększenie magazynowanej energii przyczynia się do syntezy ATP. Większa synteza adenozynotrifosforanu przekłada się na poprawę metabolizmu energetycznego i zwiększenia wysokoenergetycznych fosforanów. Osoby aktywne fizycznie potrzebują większych ilości tlenu dostarczanego do mięśni. Ma to szczególne znaczenie w sportach wytrzymałościowo-siłowych. Solcoseryl poprawia transport i magazynowanie tlenu oraz glukozy w mięśniach. Lepiej dotlenione mięśnie pracują dłużej i wydajniej, a ich ochrona poprawia ogólny stan metaboliczny i naprawczy.
Regeneracja centralnego układu nerwowego
Wysoka aktywność fizyczna znacznie wpływa na centralny układ nerwowy. Wpływa to na przemęczenie całego organizmu. Wpływa to negatywnie na pracę nadnerczy, przysadki i podwzgórza, powodując zwiększone wydzielanie hormonów stresogennych, np. kortyzolu. Zbyt długie przebywanie organizmu w stanach stresujących może spowodować wypalenie nadnerczy, a to w istotny sposób wpłynąć może na formę sportowca. Solcoseryl zwiększa regenerację centralnego układu nerwowego, przyczyniając się do utrzymania homeostazy, rozwoju i regeneracji tkanki nerwowej.
Zapobieganie wtórnym zmianom zwyrodnieniowym i patologicznym komórek
Solcoseryl działa idealnie u osób z różnego rodzaj problemami po kontuzjach. Wynika to ze zmniejszenia stanów zapalnych organizmu i szybszego powrotu do sprawności. Szczególnie po zerwaniach, naderwaniach mięśni, zabiegach inwazyjnych stanów, takich jak rekonstrukcja więzadła krzyżowego czy zerwaniach torebki stawowej. Są to typowe kontuzje występujące w sportach walki. Warto więc przemyśleć jego stosowanie, szczególnie w takich sytuacjach.
Wady solcoserylu
W przeprowadzonych badaniach nie stwierdzono efektów ubocznych stosowania solcoserylu. Z jego "suplementacją" związane są jednak pewne trudności. Jest to bowiem środek leczniczy, wydawany na receptę. Kolejnym problemem jest sposób jego podawania. Występuje on w ampułkach 2 ml, jako roztwór wodny. Wymaga więc iniekcji domięśniowych lub wlewów dożylnych. Należy podkreślić jednak, iż nie jest to środek dopingujący. Stosowanie jego należy skonsultować z lekarzem, który dokona iniekcji lub w specjalistycznych klinikach w postaci wlewu dożylnego.