Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sposoby na zachęcenie dziecka do aktywność fizycznej

Sposoby na zachęcenie dziecka do aktywność fizycznej
Pamiętasz, jak wyglądało Twoje dzieciństwo? Jeśli urodziłeś się w latach 80-tych lub wcześniej, to z pewnością większość czasu spędzałeś na świeżym powietrzu. Czy to na podwórku, czy miejskim boisku, a może nawet i w pobliskich lasach i parkach. Cały dzień się biegało, jeździło na rowerze, wisiało na trzepaku, wchodziło na drzewa, czy choćby grało w piłkę, gumy czy klasy. A jak wygląda dzieciństwo w obecnych czasach?

Szczególna rola rodzica

To niesamowicie przykre, ale wszystkie te ruchowe atrakcje są stopniowo zastępowane ekranami i siedzącym trybem życia. Nawet wizyta u kolegi czy koleżanki, żeby zagrać w planszówkę, zamieniła się w spotkanie na kamerce i granie online. Skutki tego są, jak się zapewne domyślasz, negatywne.

Nawet nie trzeba szukać badań, żeby sobie uzmysłowić, że taki tryb życia może prowadzić do otyłości i rozwoju wielu problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy, nadciśnienia jeszcze w młodym wieku.

Twoja, rodzica rola, żeby do tego nie dopuścić. Jak się wykazać proaktywnością i zachęcać dzieci do odłożenia ekranów i wstania z kanapy? Nie masz pomysłów? Oto kilka inspiracji.

Pokaż dzieciom różne dyscypliny sportowe

Być może proponowałeś już swoim dzieciom jakieś sporty, ale co z tego, jeśli wciąż wolą siedzieć z nosem w smartfonie. Pokaż różne opcje, żeby mogły zobaczyć, że poza ekranem istnieje prawdziwe życie. Niech spróbują gry w piłkę nożną, ręczną czy tenisa. Niech zobaczą, na czym polega karate, taniec czy pływanie.

To Ty musisz pomóc rozwinąć pasję do ruchu, która być może będzie im towarzyszyła przez całe życie. Obserwuj, która z dyscyplin przypadła Twojemu dziecku do gustu i zachęcaj do zdobywania nowych umiejętności. Nie naciskaj — zachęcaj.

Organizuj aktywny czas wolny dla całej rodziny

Ciężko będzie Ci osiągnąć sukces, jeśli sam będziesz dalej siedział na kanapie. Żeby Twoje dzieci były aktywne, sam musisz się ruszać i być wzorem. Organizuj zatem aktywne wakacje, weekendowe wypady czy nawet popołudnia. Wybierajcie wędrówki po górach, wyjazd na kajaki lub zimą na narty. Zaopatrzcie się w rowery i planujcie wycieczki połączone np. z piknikiem. W ten sposób pokażesz swoim dzieciom, że aktywnie spędzany czas jest po pierwsze fajny, a po drugie czymś całkowicie naturalnym.

Spraw, żeby było zabawnie

Dzieci nie lubią ćwiczeń dla samych ćwiczeń. Znajdź więc sposób, żeby było zabawnie. Twórz na podwórku tory przeszkód, które rzucają wyzwanie ich młodym umysłom i ciałom. Zamiast gry wideo zorganizuj jakąś grę w terenie np. szukanie skarbów lub podchody. Co powiesz na staromodną grę w berka lub chowanego? Są to stare, ale rozwojowe ruchowe zabawy dla dowolnej grupy osób.

Daj dzieciom obowiązki, które wymagają ruchu

Daj swoim dzieciom aktywne obowiązki, które pozwolą im się poruszać. Dodaj do swojej listy obowiązków zadania takie jak spacery z psem, mycie samochodu i wynoszenie śmieci. Aktywne angażowanie się w obowiązki uczy ich również odpowiedzialności. Jeśli nie są zadowolone, wymyśl jakiś system motywacyjny np. zbieranie punktów za dane czynności, które w konsekwencji prowadzą do małej nagrody.

Przeglądaj obozy letnie

Obozy letnie, na które dzieci jeżdżą w trakcie wakacji, to świetny czas na odpoczynek, nowe znajomości i rozwijanie pasji. Wybierz takie, które oferują różne aktywności i naukę nowych umiejętności np. pływanie, jazdę konną, strzelanie z łuku, taniec itp. Taki wyjazd to super sprawa dla starszego dziecka. Jeszcze lepsze są obozy pod namiot, gdzie mogą się uczyć jak przetrwać (z pomocą opiekuna) w dziczy (czyli po prostu gdzieś w lesie, na polanie itp.). Już sam brak zasięgu może być dla niektórych dzieci niesamowitym przeżyciem, kiedy mogą otworzyć oczy i zobaczyć co się dzieje wokół nich.

Zamień gry komputerowe na gry ruchowe

To może być wyzwanie, ponieważ grafika, dźwięki, efekty, fabuła i wiele innych cech nowoczesnych gier cyfrowych, są bardzo kuszące dla młodego człowieka. Nie zniechęcaj się jednak, w końcu nie chcesz, żeby Twoje dziecko zaznało skutków siedzącego trybu życia w tak młodym wieku.

Wymyślaj gry wymagające ruchu, biegania, szukania, a jeśli już masz bardzo opornego zawodnika, to może zmień „siedzące” gry na takie, gdzie trzeba się ruszać np. Playstation Move. Wiele z tych gier wymaga skakania, tańczenia, poruszania stopami i rękoma, aby pokonywać kolejne etapy.

Jeśli masz ogród, zaangażuj swoje dziecko do różnych prac

Ogrodnictwo pozwala dzieciom przebywać na świeżym powietrzu, ale kwalifikuje się również jako aktywność fizyczna. Dodatkowo pomaga dzieciom docenić przyrodę i zdrową żywność (jeśli mają okazję dbać o owoce i warzywa) Daj im własny mały ogródek do sadzenia i pielęgnacji. To także szansa na poznanie korzyści zdrowotnych wynikających z każdego uprawianego przez nich owocu i warzywa.

Śledzenie ruchu dla zabawy

Jeśli Twoje dzieci mają ducha rywalizacji, to na następną okazję sprezentuj im opaskę np. do liczenia kroków. Pomóż im wyznaczyć sobie cele krokowe, zachęcaj do ich realizacji. A może razem będziecie rywalizować, kto zrobi więcej kroków danego dnia?

Wspieraj kulturę działania

Niech ruch stanie się priorytetem. Co ważniejsze, wpleć to w tkankę życia rodzinnego. Idziesz do sklepu? Daj dobry przykład, spacerując lub jeżdżąc na rowerze, aby załatwić sprawy, zamiast odpalać samochód. Skoncentruj się na weekendowych zajęciach wymagających ruchu, zamiast oglądać najnowszą odsłonę ulubionego programu telewizyjnego.

Dzieci uczą się od tego, co robisz! Upewnij się, że wybory, których dokonujesz, są aktywne i zdrowe. Stwórz w domu kulturę aktywności, traktując ruch jako priorytet. Naucz swoje dzieci, aby robiły to samo.

Podsumowanie

Ucz swoje dzieci od najmłodszych lat, że regularna aktywność fizyczna, to coś tak normalnego, jak mycie zębów. Zachęcaj, motywuj, ale też sam dużo się ruszaj, dając dobry przykład. Zadbaj o to, by ograniczyć ekrany, na rzecz bardziej wartościowych zajęć, które poprawią zdrowie, samopoczucie i jakość przyszłego życia Twoich dzieci.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7353619 https://www.cdc.gov/healthyschools/physicalactivity/index.htm Physical Activity and Academic Achievement: An Umbrella Review - PubMed (nih.gov)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.