Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niebezpieczna siłownia? Kilka porad jak wykonać trening i ujść z życiem

Niebezpieczna siłownia? Kilka porad jak wykonać trening i ujść z życiem
Już samo pójście na siłownię wielu osobom kojarzy się z przebywaniem w niebezpiecznym, kontuzjogennym miejscu. Co jest powodem takiego myślenia? Przede wszystkim asocjowanie sali ćwiczeń z hantlami, ogromnymi ciężarami, maszynami wyglądającymi jak narzędzia tortur oraz – tu niestety prym wiedzie myślenie mocno stereotypowe – z „napakowanymi”, niezbyt rezolutnymi jednostkami, które w tymże miejscu ćwiczą. Wystarczy jedna wizyta, jeden trening i zachowanie podstawowych norm bezpieczeństwa, by przekonać się, jak wielkie możliwości dają ćwiczenia siłowe i, że „przerzucający żelastwo” jednak posiadają mózg ;)

Przemęczony, zdenerwowany i wygłodzony? Odpuść trening siłowy

Dla wielu osób trening siłowy, właściwie jakakolwiek forma ćwiczeń, stanowi świetne panaceum na odreagowanie słabego dnia. I – o ile stan psychofizyczny nie wpływa na to, jak zachowujesz się na siłowni, to jak najbardziej korzystaj z tego leku. Jednak, jeżeli na trening trafiasz po kilku nieprzespanych nocach, głodny, zdenerwowany i pobudzony do tego stopnia, że zdarzy ci się podnieść głos na niczemu niewinne osoby ćwiczące obok, to zostań w domu, albo wybierz taką formę aktywności ruchowej, by nie stanowić zagrożenia zarówno dla siebie, jak i dla innych.

Zmęczenie, głód i zdenerwowanie sprawiają, że jesteś o wiele mniej uważny, twoje myśli uciekają w całkiem inne miejsca niż sala treningowa, a koncentracja na technice, odpowiednim dobraniu obciążenia czy też bezpiecznym poruszaniu się po terenie siłowni po prostu nie istnieje.

Nie jesteś pewien? Zapytaj

Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę z ciężarami, każdy musiał nauczyć się techniki i poznać sprzęty. Ba! Zmiana siłowni wiąże się - nawet dla osób z dużym stażem treningowym - z uczeniem się rozmieszczenia oraz obsługi maszyn na nowo. W przypadku, gdy nie jesteś pewien w jaki sposób wykonywać konkretne ćwiczenie, bądź też masz problem z odkryciem, jak działa dany sprzęt, to - zamiast kombinować na własną rękę - poproś o pomoc instruktora bądź też osobę zaawansowaną.

Jeżeli jesteś osobą początkującą i wydaje ci się, że wszystkie ćwiczenia wykonujesz poprawnie, to także poproś trenera o kontrolę. Zła technika w najlepszym razie będzie skutkowała brakiem efektów, w najgorszym będzie prostą drogą do kontuzji.

Odzywaj się i pytaj tylko wtedy, gdy trenujący mają przerwy – nigdy podczas wykonywania serii!

Nic tak bardzo nie dekoncentruje i nie przeszkadza w trakcie wykonywania serii, jak osoba podchodząca i zadająca trudne pytania w stylu “Dużo ci jeszcze zostało?”, “Mogę, jak skończysz , wziąć te hantle?”, “Możesz mnie zaraz poasekurować?”. 
Nie dość, że wybijasz kogoś z rytmu i najzwyczajniej w świecie psujesz mu trening, to dodatkowo sprawiasz, że w momencie “rozproszenia” uwagi jego ruch stanie się mniej pewny, co może skutkować np. wypuszczeniem obciążenia, utratą równowagi, a także tym, że w najlepszym wypadku zostaniesz obdarowany spojrzeniem Bazyliszka, w najgorszym ciętą ripostą - krótką, acz treściwą.

Kuboty zabierz pod prysznic, czyli odpowiedni strój i obuwie

O ile - zakładając, że sprzęty, których używasz na siłowni dezynfekujesz po sobie - brak posiadania ręcznika jest do wybaczenia, o tyle nieodpowiedniego stroju treningowego już nie. Za ciasne lub też niewygodne spodnie będą znacznie utrudniały prawidłowe wykonanie ćwiczeń (zatem ryzyko kontuzji rośnie), a nieprawidłowo dobrane do aktywności fizycznej buty (czyli mówiąc wprost, wparowanie w klapkach na siłownię, zwłaszcza w strefę wolnych ciężarów) sprawią, że możesz zrobić krzywdę sam sobie, np. przepięknie zaliczając zjazd z bieżni, przypadkowe uderzenie stopą o maszynę lub też staniesz się ofiarą, gdy niekontrolowane wypuszczenie obciążenia z czyjejś ręki spowoduje dość bolesny kontakt hantla z twoją nieosłoniętą stopą.

Nie masz techniki? Nie przyj na obciążenia

Temat “wałkowany” w wielu artykułach, nie mniej nieustannie aktualny. Zwłaszcza osoby początkujące, nie chcąc pokazać, że są świeżakami, próbują - poprzez zakładanie obciążenia w znacznym stopniu przekraczającego ich możliwości - sprawić wrażenie “obytych” i doświadczonych. Nie dość, że sami na tym tracą, to dodatkowo, nie kontrolując trzymanego w rękach obciążenia, czyli będąc nieprzewidywalnymi, stają się niebezpieczni dla współtrenujących.

Dbaj o porządek, nie przetrzymuj sprzętu

Osoba gromadząca hantle, sztangi, itp, wokół siebie i “nie wypożyczająca” go innym na chociażby jedną serię wzbudza uśmiech politowania, ale też i agresję zwłaszcza w trakcie “godzin szczytu”, kiedy to nierzadko obłożenie sprzętów wynosi 100%. Oczywiście mając na uwadze fakt, że ktoś się może takim postępowaniem zdenerwować i powiedzieć kilka niemiłych, lecz szczerych słów - nie należy w ogóle dopuszczać do takiej sytuacji.

Jednak przy gromadzeniu i rozkładaniu całej masy obciążenia i przyrządów wokół siebie robi się ogromny bałagan, co zwiększa ryzyko, że ktoś nieopatrznie potknie się bądź przewróci i - przy okazji fazy lotu - wpadnie na ciebie w trakcie wykonywania ćwiczenia. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych. Nie rozkładaj “zabawek” gdzie popadnie, a po skończeniu treningu odłóż wszystko na wyznaczone miejsce.

Bądź czujny jak ważka – kontroluj, co się dzieje dookoła

Uważasz, że jesteś całkowicie bezpieczny przestrzegając wszystkich wyżej wymienionych zasad? Niestety, tak nie jest. Oczywiście działając zgodnie z nimi w znacznym stopniu wpływasz na zminimalizowanie ryzyka, jednak musisz mieć oczy dookoła głowy (na szczęście na siłowni są lustra, co nie tylko ułatwia kontrolę techniki, lecz także - dzięki refleksowi i natychmiastowej reakcji - pozwoliło uratować niejednego z opresji), gdyż zachowanie wielu osób często stoi na granicy brawury i głupoty.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.