IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wymówki od treningu, które usłyszysz od każdego typowego lenia

Wymówki od treningu, które usłyszysz od każdego typowego lenia
Nie oszukujmy się, dla części osób każda wymówka jest dobra, osoby te powielą każdy mit i bzdurę, która pozwoli im oczyścić sumienie i położyć leniwe pośladki na kanapie. Z drugiej strony, jeśli ktoś chce trenować to zawsze znajdzie na to sposób.

"Po zaprzestaniu treningu siłowego mięśnie zamieniają się w tłuszcz"

Nie mogą. Możesz stracić mięśnie i zdobyć kilka kilogramów tkanki tłuszczowej, ale wynika to z dostarczania w diecie nadmiernej ilości energii. Powodem nie jest przemiana mięśni w tłuszcz, gdyż jest ona fizjologicznie niemożliwa. Nie da się również zamienić tkanki tłuszczowej w mięśnie, bo to zupełnie inny materiał. Mięśnie to materiał budulcowy, a tłuszcz zapasowy. Z tłuszczu nie da się zbudować efektownej sylwetki, a z mięśni nie wykrzesze się za dużo energii, ponieważ nie do tego one służą. Jeśli zbudujesz muskulaturę, to pozbywając się tkanki tłuszczowej, zyskujesz odpowiednią formę. Nadmiar tłuszczu w ciele sprawia, iż sylwetka wygląda kiepsko, nawet gdy jest mocno umięśniona. Co z tego, jeśli pracowicie budowane muskuły pokrywa gruby pokrowiec tłuszczowy. To tak, jakby samochód sportowy chować pod ceratą.

„Trening siłowy szkodzi na kręgosłup”

Nie! To praca siedząca i nieaktywność fizyczna prowadzą do degeneracji kręgosłupa i pogorszenia ogólnego zdrowia metabolicznego (insulinooporność, nadwaga, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory). Źle prowadzony trening siłowy może być szkodliwy dla kręgosłupa, stawu kolanowego, biodrowego, łokciowego, barkowego. Niemniej winne nie są ćwiczenia, ale ich błędne wykonanie. Trening siłowy może prowadzić do deformacji kręgosłupa u zawodowców podnoszących niewyobrażalne ciężary.

„Nie muszę trenować nóg, bo biegam”

Ironizując, nie musisz też trenować bicepsa i tricepsa, bo uginasz i prostujesz ramię z telefonem komórkowym albo z butelką napoju. Nie musisz trenować grzbietu, bo czasem podnosisz torby z zakupami. Nie musisz trenować brzucha, bo czasem uginasz tułów, np. wstając z kanapy. Nie musisz trenować barków, bo czasem ich używasz, np. w trakcie wrzucania przedmiotów na półkę.

Idąc dalej tym tokiem myślenia, w ogóle siłownia jest zbędna - pracuj w ogrodzie, kop ziemię i pij piwo. W rzeczywistości bieganie ma się nijak do treningu siłowego, pracują tam w części inne włókna mięśniowe. Biegacze mogą odnieść wiele korzyści z treningu siłowego, nawet poprawiać wyniki biegowe i przy tym są narażeni na mniejsze ryzyko kontuzji. Siłownia nie może zastąpić biegania ani bieganie nigdy nie jest w stanie zastąpić I treningu siłowego nóg.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.