Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Białe zęby bez wybielania?

Białe zęby bez wybielania?
O białych zębach marzymy niemalże tak mocno, jak o płaskim brzuchu. Myślisz, że czyste, piękne zęby można mieć tylko wtedy, gdy poddasz się drogim zabiegom wybielania? Regularna pielęgnacja może zdziałać cuda!

Każdy z nas ma inny odcień kości -  i tego nie zmienimy bez większej ingerencji. Jednak prawda jest taka, że w większości przypadków każdy z nas może mieć piękny, biały uśmiech bez stosowania drogich i często bolesnych zabiegów. Jak to jest możliwe? O tym, co jeść, czego unikać i jak czyścić zęby opowiadają specjaliści z Centrum Implantologiczno-Stomatologicznego Qdental.

Osad - co sprawia, że pojawia się na zębach?

Osad to nic innego, jak różne barwniki, które nagromadziły się w błonce zewnętrznej zębów. Błonka ta powstaje zaraz po umyciu zębów, następnie po kilku godzinach, jeżeli nie zostanie mechanicznie usunięta, zasiedlają ją bakterie i zamienia się w płytkę nazębną.

Do czynników mających wpływ na powstanie osadu i zmianę barwy powierzchni zębów należą m.in. naturalne i sztuczne barwniki z pożywienia (kawy, herbaty, soków, napojów, czerwonego wina), tytoń.

Co jeszcze ma wpływ na przebarwienia na zębach?

Jest mnóstwo czynników wpływających na barwę zębów. Dzielimy je na czynniki ogólnoustrojowe takie jak: zaburzenia hormonalne, alkaptonuria, wrodzona porfiria, stosowanie tetracyklin w dzieciństwie i czynniki miejscowe: urazy zębów, starcie, martwica zęba, wypełnienia amalgamatowe. Dodatkowo na kolor zębów wpływa m.in. wiek pacjenta i wspomniana wyżej dieta.

Jakie produkty jeść, by zęby były zdrowe i białe?

Przede wszystkim należy unikać palenia papierosów, picia mocnych, czarnych herbat, kawy, czerwonego wina, ciemnych soków. Tak jak zostawiają osad na szklankach, zostawią go na naszych zębach. W miarę możliwości po spożyciu tych produktów należy dokładnie wypłukać usta wodą i umyć zęby.

Jak skutecznie pozbyć się osadu z zębów?

Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza stomatologa. Profesjonalne czyszczenie zębów, które składa się ze skalingu i piaskowania, powinno być przeprowadzone przynajmniej raz do roku. Oczywiście konieczność powtarzania zabiegów zależy od predyspozycji odkładania się osadu u pacjenta. Pacjenci pijący duże ilości kawy, herbaty, posiadający predyspozycje do odkładania się osadów powinni zgłaszać na kontrolę co 6 miesięcy. Piaskowanie jest niezbędne u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne, u których dokładana higiena jest utrudniona. U pacjentów tych zabiegi higienizacji mogą być potrzebne nawet co 3 miesiące.

Czy piaskowanie i skaling nie uszkadzają zębów?

Nie! Profesjonalnie przeprowadzona higienizacja nie uszkadza zębów. Po zdjęciu kamienia nazębnego i osadu jedynie może pojawić się nadwrażliwość zębów, co jest naturalne, przejściowe i nie powinno niepokoić pacjenta. W celu uniknięcia nadwrażliwości i wzmocnienia szkliwa na kwasy produkowane przez bakterie, po zabiegu zaleca się fluoryzację.

Czy pasty wybielające są skuteczne?

Każda pasta do zębów ma na celu pomóc pacjentowi w mechanicznym oczyszczeniu zębów z resztek pokarmowych, płytki nazębnej. Większość past wybielających ma zwiększony współczynnik ścieralności, przy rozsądnym używaniu mogą pomóc w usunięciu powierzchownych przebarwień, przez co zęby wydają się jaśniejsze. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie, które usuwa złogi znajdujące się głębiej.

Artykuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda Ladies