Każdy z nas ma inny odcień kości - i tego nie zmienimy bez większej ingerencji. Jednak prawda jest taka, że w większości przypadków każdy z nas może mieć piękny, biały uśmiech bez stosowania drogich i często bolesnych zabiegów. Jak to jest możliwe? O tym, co jeść, czego unikać i jak czyścić zęby opowiadają specjaliści z Centrum Implantologiczno-Stomatologicznego Qdental.
Osad - co sprawia, że pojawia się na zębach?
Osad to nic innego, jak różne barwniki, które nagromadziły się w błonce zewnętrznej zębów. Błonka ta powstaje zaraz po umyciu zębów, następnie po kilku godzinach, jeżeli nie zostanie mechanicznie usunięta, zasiedlają ją bakterie i zamienia się w płytkę nazębną.
Do czynników mających wpływ na powstanie osadu i zmianę barwy powierzchni zębów należą m.in. naturalne i sztuczne barwniki z pożywienia (kawy, herbaty, soków, napojów, czerwonego wina), tytoń.
Co jeszcze ma wpływ na przebarwienia na zębach?
Jest mnóstwo czynników wpływających na barwę zębów. Dzielimy je na czynniki ogólnoustrojowe takie jak: zaburzenia hormonalne, alkaptonuria, wrodzona porfiria, stosowanie tetracyklin w dzieciństwie i czynniki miejscowe: urazy zębów, starcie, martwica zęba, wypełnienia amalgamatowe. Dodatkowo na kolor zębów wpływa m.in. wiek pacjenta i wspomniana wyżej dieta.
Jakie produkty jeść, by zęby były zdrowe i białe?
Przede wszystkim należy unikać palenia papierosów, picia mocnych, czarnych herbat, kawy, czerwonego wina, ciemnych soków. Tak jak zostawiają osad na szklankach, zostawią go na naszych zębach. W miarę możliwości po spożyciu tych produktów należy dokładnie wypłukać usta wodą i umyć zęby.
Jak skutecznie pozbyć się osadu z zębów?
Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza stomatologa. Profesjonalne czyszczenie zębów, które składa się ze skalingu i piaskowania, powinno być przeprowadzone przynajmniej raz do roku. Oczywiście konieczność powtarzania zabiegów zależy od predyspozycji odkładania się osadu u pacjenta. Pacjenci pijący duże ilości kawy, herbaty, posiadający predyspozycje do odkładania się osadów powinni zgłaszać na kontrolę co 6 miesięcy. Piaskowanie jest niezbędne u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne, u których dokładana higiena jest utrudniona. U pacjentów tych zabiegi higienizacji mogą być potrzebne nawet co 3 miesiące.
Czy piaskowanie i skaling nie uszkadzają zębów?
Nie! Profesjonalnie przeprowadzona higienizacja nie uszkadza zębów. Po zdjęciu kamienia nazębnego i osadu jedynie może pojawić się nadwrażliwość zębów, co jest naturalne, przejściowe i nie powinno niepokoić pacjenta. W celu uniknięcia nadwrażliwości i wzmocnienia szkliwa na kwasy produkowane przez bakterie, po zabiegu zaleca się fluoryzację.
Czy pasty wybielające są skuteczne?
Każda pasta do zębów ma na celu pomóc pacjentowi w mechanicznym oczyszczeniu zębów z resztek pokarmowych, płytki nazębnej. Większość past wybielających ma zwiększony współczynnik ścieralności, przy rozsądnym używaniu mogą pomóc w usunięciu powierzchownych przebarwień, przez co zęby wydają się jaśniejsze. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie, które usuwa złogi znajdujące się głębiej.
Artykuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl