Nadmierne gromadzenie się wody dotyka wielu osób, zwłaszcza kobiet. Może ono przysporzyć wielu nieprzyjemnych odczuć. Opuchnięte kostki, uczucie ciężkości, wzrost wagi, nabrzmiałe stopy i łydki, zmęczenie. Z pewnością nie jest to przyjemne. W poniższym artykule przedstawiam kilka naturalnych preparatów, które mogą okazać się pomocne w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu.
Na wstępie należy zaznaczyć, że gromadzenie wody może wynikać z kilku różnych czynników. Może być związane ze zbyt dużym spożyciem soli, problemami z krążeniem, brakiem ruchu, niedoborem witamin, niewydolnością żylną, stresem, ciążą, menstruacją, upalną pogodą, przebywaniem wysoko nad poziomem morza, alergią, nadciśnieniem, chorobą serca, niewydolnością nerek, przewlekłym zapaleniem płuc, zaburzeniami ze strony tarczycy lub wątroby, czy zażywaniem niektórych leków (między innymi doustnych środków antykoncepcyjnych). Głównym objawem tej dolegliwości jest opuchlizna, ale może się również pojawić sztywność stawów, wzrost masy ciała, uczucie ciężkości, zwiększone ciśnienie krwi i przyspieszony puls. Ważne jest, by zidentyfikować przyczynę problemu, zwłaszcza gdy nie jest to jednorazowa sytuacja, a powtarzająca się regularnie okoliczność.
Poniższe zioła i naturalne substancje mogą okazać się pomocne, zwłaszcza doraźnie. Pamiętajmy jednak, że nie rozwiązują one przyczyny problemu. Moczopędne zioła lecznicze zmniejszają gromadzenie wody w organizmie poprzez usuwanie nadmiaru płynów zbierających się w tkankach. Dzięki nim organizm produkuje więcej moczu, który następnie jest wydalany.
Mniszek lekarski
Badania dowodzą, że mniszek lekarski ma właściwości moczopędne. Czyni go to doskonałym naturalnym środkiem na nadmiar wody w organizmie. Co więcej, roślina ta jest bogatym źródłem potasu, który pomaga zmniejszyć ilość sodu w organizmie. Zawarty w niej magnez jest natomiast doskonałym rozwiązaniem na pojawiającą się przed menstruacją opuchliznę i uczucie ciężkości.
Pietruszka
Pietruszka, podobnie jak mniszek lekarski, również ma doskonałe właściwości moczopędne.
Korzeń lukrecji
Lukrecja posiada wiele właściwości, które są doceniane od wieków. W XVI i XVII wieku była ona stosowana jako środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych, a także w schorzeniach wątroby, żołądka, nerek i pęcherza moczowego. Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi i zażywające regularnie leki przed spożyciem zioła powinny skonsultować się z lekarzem. Lukrecji nie powinno stosować się zbyt długo, gdyż możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Przy dłuższym stosowaniu mogą wystąpić objawy charakterystyczne dla przedawkowania kortykoidów w postaci zatrzymania sodu i wody oraz utraty potasu z nadciśnieniem tętniczym, obrzękami rąk i stóp, wzrostem masy ciała i hipokaliemią.
Sok z cytryny
Sok z cytryny pomaga usunąć z organizmu zarówno toksyny, jak i zgromadzoną w nim wodę.
Nasiona kopru włoskiego
Badania dowodzą, że koper włoski działa moczopędnie i pomaga nerkom wydalić z organizmu nadmiar sodu i wody. Zapobiega również odkładaniu się toksyn w organizmie, poprawia trawienie i uwalnia od gazów.
Pokrzywa zwyczajna
Kolejny naturalny diuretyk. Ta niepozorna roślina ma właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego. Pokrzywa jest także pomocna m.in. w leczeniu dny moczanowej (artretyzmu). Równocześnie przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.
Krwawnik pospolity
Poprzez zwiększone wydalanie moczu umożliwia pozbywanie się nadmiaru płynów oraz usuwanie toksyn. Likwiduje również skurcze mięśni gładkich układu pokarmowego i moczowego.
Sok żurawinowy
To kolejny domowy sposób na zatrzymanie wody w organizmie. Sok z żurawiny ma właściwości moczopędne, jest bogaty w magnez, potas i wapń, które przyczyniają się do prawidłowej równowagi płynów w organizmie.
Odpowiednio zbilansowana dieta
Nie należy zapominać również o ogromnym wpływie odpowiednio zbilansowanej diety, spożywaniu wystarczającej ilości płynów oraz aktywności fizycznej. Zbyt długie siedzenie, nadużywanie soli oraz picie małej ilości wody, sprzyja gromadzeniu nadmiaru wody w organizmie.
Podsumowanie
Jeśli zastosowanie wymienionych sposobów nie przynosi rezultatów, a obrzęki są uporczywe i długo się utrzymują, może być to sygnał, że z organizmem dzieje się coś złego. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.