Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czekolada lekiem na kaszel?

Gdyby wszystkie słodycze posiadały właściwości lecznicze, Europejczycy cieszyliby się wyśmienitym zdrowiem. Ilość spożytych łakoci w ciągu roku w niektórych krajach zachodnich sięga kilkunastu kilogramów. My Polacy i tak jesteśmy w tyle, zwłaszcza jeśli chodzi o spożycie czekolady. W roku 2010 roku zjedliśmy przeciętnie około 1,2kg wyrobów czekoladowych na głową, dla porównania Szwajcarzy spożywają jej niemal dziesięciokrotnie więcej.

Jak się okazuje spośród wszystkich znanych nam rodzajów łakoci to właśnie czekolada wykazuje ciekawe właściwości prozdrowotne, zwłaszcza gorzka jej odmiana. Im bardziej „wytrawna”, czyli im więcej kakao zawiera –, tym więcej dostarcza bioaktywnych związków takich jak polifenole czy teobromina.

Nie koniecznie oznacza to, że polecam zajadanie się pralinkami czy czekoladkami na co dzień, zwrócić chciałbym uwagę na możliwość zastosowania przetworów kakaowych w leczeniu niektórych dolegliwości.

Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że alkaloid zawarty w ziarnach kakaowca o nazwie „teobromina”, jest w stanie lepiej hamować odruch kaszlu niż silne leki przeciwkaszlowe zawierające kodeinę.

W badaniu obejmującym dziesięciu zdrowych ochotników autorzy dowiedli, że teobromina jest nawet trzykrotnie skuteczniejsza w hamowaniu odruchu kaszlu wywołanego podawaniem drażniącej drogi oddechowe kapsaicyny niż popularny lek przeciwkaszlowy.

Osoby, które przyjęły przed testem odpowiednią dawkę czekoladowego alkaloidu potrzebowały trzy razy większej dawki kapsaicyny, by wystąpił u nich kaszel. Ten eksperyment był co prawda dość skromny biorąc pod uwagę liczbę ochotników biorących w nim udział, jednak poprzedzony został wieloma próbami przeprowadzonymi na modelu zwierzęcym i na hodowlach komórkowych.

Na podstawie dostępnej literatury wydaje się, iż spożywanie wyrobów czekoladowych w okresie przypadłości przebiegających z uporczywym kaszlem, jak choćby infekcje górnych dróg oddechowych, a także w przypadku alergii – oczywiście, jeśli nie są to alergie na czekoladę – stanowić może skuteczne, bezpieczne i smaczne rozwiązanie lecznicze.

Przy okazji należy podkreślić, że mleczna czekolada nadziewana w przeciwieństwie do czekolady gorzkiej może nie stanowić optymalnego rozwiązania. Tak, więc jeśli jeść słodycze – to czekoladę, a najlepiej umilać nią sobie chłodne jesienne i zimowe dni, kiedy nieoczekiwane zrządzenie losu położy nas do łóżka.

 

Źródła: Theobromine inhibits sensory nerve activation and cough.” Omar S. Usmani*, Maria G. Belvisi†,1, Hema J. Patel†, Natascia Crispino†, Mark A. Birrell†, Márta Korbonits‡, Dezső Korbonits§ and Peter J. Barnes

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.