Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy jedzenie owoców i warzyw może spowolnić proces starzenia się skóry?

Czy jedzenie owoców i warzyw może spowolnić proces starzenia się skóry?
Codzienne spożywanie warzyw i owoców niesie za sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych. Są nie tylko smaczne, ale dzięki nim zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i niektórych postaci raka. Ponadto poprawia się nasze zdrowie psychiczne.

Istnieje jeszcze jeden organ, na który warzywa i owoce mają wyjątkowo pozytywny wpływ – mowa o skórze. Jest to najbardziej widoczny narząd pełniący kilka ważnych funkcji, m.in. stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra pomaga również regulować temperaturę ciała, uwalniając ciepło, gdy jest gorąco, i chroni przed szkodliwymi substancjami i uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną ekspozycją na słońce.

Dzięki melaninie, pigmentowi nadającemu kolor Twojej skórze, masz pewną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym ze słońca. Melanina pochłania część światła UV, które uderza w skórę, dzięki czemu promieniowanie słoneczne powoduje mniej uszkodzeń. Dlatego osoby o ciemniejszej karnacji mają skórę, która starzeje się wolniej. Młodsi ludzie mają z kolei więcej kolagenu i elastyny, które nadają jej gładki, jędrny, pozbawiony zmarszczek wygląd i zdrowy blask.

Niestety, z wiekiem nasza skóra traci młodzieńczy wygląd

Czy dieta bogata w owoce i warzywa może w tym pomóc?

Osoby, które mają wyższy poziom przeciwutleniaczy w skórze, mają zwykle mniej zmarszczek. Owoce i warzywa są doskonałym ich źródłem, podobnie jak inne pokarmy roślinne, w tym orzechy, produkty pełnoziarniste i przyprawy.

W jaki sposób owoce i warzywa mogą opóźniać starzenie się skóry?

Istotnym czynnikiem starzenia się skóry jest ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe ze słońca. Wynika to z tego, że światło UV uszkadza kolagen i elastynę, dwa białka, które zapewniają skórze jędrność i młodość. Dzieje się to za sprawą wolnych rodników, dlatego jedzenie warzyw i owoców jest świetnym sposobem na przeciwdziałanie temu procesowi. Istotny jest także styl życia, np. unikanie palenia papierosów, które jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, w tym także dla skóry.

W jaki sposób dieta bogata w produkty może spowolnić starzenie się skóry?

Owoce i warzywa są bogate w przeciwutleniacze, naturalne substancje zmniejszające stres oksydacyjny, który uszkadza skórę i inne tkanki. Niektóre z nich to witaminy, w tym witaminy: A, C i E, podczas gdy inne to fitoskładniki, związki o właściwościach przeciwutleniających. Ponadto warzywa i owoce są bogatym źródłem związków przeciwzapalnych. Jest to ważne, ponieważ stan zapalny również odgrywa rolę w starzeniu się skóry.

Niektóre rodzaje produktów mogą mieć wyraźne właściwości przeciwstarzeniowe. Na przykład czerwone owoce i warzywa, takie jak pomidory i arbuz, są bogate w likopen - przeciwutleniacz mający podobne działanie do ochronnego kremu przeciwsłonecznego. Nadal warto używać tych kremów, ale dieta bogata w likopen może zapewnić Twojej skórze dodatkową ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Innym czynnikiem, który przyczynia się do starzenia się skóry, jest glikacja. Proces glikacji białek występuje na skutek spożycia dużych ilości cukru. Prowadzi on do uszkodzenia kolagenu i elastyny, co przyspiesza starzenie się skóry. Spożywanie diety bogatej w owoce i warzywa może zmniejszyć proces glikacji.

Podsumowanie

Wszystko, co robisz na co dzień, wpływa na wygląd Twojej skóry – styl życia, zdrowa dieta to podstawa. Owoce i warzywa zawierają przeciwutleniacze, które przyczyniają się do lepszego wyglądu skóry, zwalczając uszkodzenia spowodowane słońcem, zanieczyszczeniami i innymi wolnymi rodnikami naturalnie występującymi w Twoim środowisku. Zapewniają również właściwości przeciwzapalne dzięki witaminom A, C i E oraz innym naturalnym związkom zawartym w owocach i warzywach.

Zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa może zmniejszyć ryzyko chorób serca i raka. Może również pomóc w utracie wagi, ponieważ produkty te są bogate w składniki odżywcze, ale mają mało kalorii.
Jeśli chcesz mieć mniej zmarszczek na twarzy, zdrowa dieta może tylko pomóc. Korzyści nie ograniczają się tylko do wyglądu skóry, ale także do ogólnego stanu zdrowia. Większość ludzi i tak nie ma wystarczającej ilości owoców i warzyw w swojej diecie, więc dodanie jakiejkolwiek ich ilości może mieć pozytywne skutki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.