Czy aktywność fizyczna może w jakikolwiek sposób wpływać na zdrowie jamy ustnej? W artykule znalezionym w internetowym, branżowym serwisie, omówiono dokładniej to zagadnienie. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.
Każda czynność, którą wykonujesz dla swojego ciała może mieć zarówno dobre, jak i złe skutki uboczne. Zęby to także część naszego ciała i ważne są one zarówno ze względu na zdrowie, jak i na nasz wygląd.
Jeśli zatem aktywność fizyczna wpływa na całe nasze ciało i umysł, to czy wpływa także na stan naszych zębów i jamy ustnej? W jaki sposób?
Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zęby
Tak naprawdę mało kto podejmuje aktywność fizyczną myśląc o zdrowiu zębów. Nasze motywacje to utrata kilogramów, wymodelowanie sylwetki albo poprawia ogólnego zdrowia. Okazuje się jednak, że zęby także reagują na treningi.
Zmniejszenie problemów związanych ze zdrowiem zębów
Kiedy mówimy o problemach z zębami, to zwykle za przyczynę uznaje się błędy żywieniowe i nieodpowiednią higienę. Osoby które żyją aktywnie, zwykle też dbają o swoją dietę wybierając zdrowe i wartościowe produkty. Starają się unikać cukru i szkodliwych tłuszczy, które szkodzą zębom i powodują próchnicę. Regularne ćwiczenia są motywacją do poprawy diety, co w dłuższej perspektywie wpływa także na zdrowie zębów.
Mniejsze ryzyko chorób dziąseł
Regularne ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na choroby dziąseł w każdym wieku. Ważne żeby zachować regularność i ćwiczyć minimum trzy dni w tygodniu. Dzięki temu osoba w każdym wieku będzie mogła utrzymać zdrowie swoich dziąseł
Zmniejszenie poziomu stresu
Choć mówi się, że większy wysiłek fizyczny to też pewnego rodzaju stres dla naszego organizmu, to warto pamiętać o tym, że pomimo tego sport sprawia, że czujemy się lepiej. Typowy stres powoduje, że zaciskamy zęby z frustracji, dotykamy ich językiem lub mamy inny nawyk, który niekoniecznie dobrze wpływa na nasze zęby. Regularna aktywność pozwala rozładować stres, a wydzielanie się endorfin sprawia, że mamy bardzo dobry nastrój jeszcze długo po zakończonym treningu. Mniejszy stres to mniejsze naciski na zęby i w konsekwencji mniejsze ścieranie się naszych zębów.
Negatywny wpływ aktywności fizycznej na zęby
Ćwiczenia mogą wpływać także negatywnie na zęby, ale są to problemy, z którymi można sobie poradzić. I tak naprawdę nijak się to ma do zalet, jakie nam przynosi aktywność fizyczna.
Redukcja śliny
Sportowców poddaje się różnym badaniom. Pewną grupę badano pod kątem wysokiego poziomu pH w jamie ustnej. Okazało się wówczas, że odczuwają oni również suchość w ustach i to przez dość długi czas. Oba te czynniki mogą wywołać ubytki w zębach. Żeby tego uniknąć, warto się odpowiednio nawadniać.
Suplementy
Sportowcy bardzo często korzystają z suplementów, żeby dodać sobie energii czy uzupełnić dietę o ważne składniki. Warto wybierać produkty, które nie zawierają cukru, który stanowi zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Dobrym rozwiązaniem jest czytanie składu tego, co zamierzamy przyjmować. Dlatego sięgaj po produkty dietetyczne, słodzone zamienniami cukru.
Oddychanie przez usta
Podczas ćwiczeń czasami ciężko jest oddychać przez nos i alternatywnie oddychamy przez usta. Może to dość szybko wysuszyć jamę ustną, a to z kolei narazić zęby na próchnicę. Gdy nie ma śliny w ustach, wówczas mogą się tam rozwijać bakterie. Żeby tego uniknąć, można zwrócić większą uwagę na to jak oddychamy.
Podsumowanie
Zdrowie zębów jest bardzo ważne. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ich stan. Regularne treningi są zdrowe dla naszego organizmu i potrzebne dla utrzymania sprawności i zgrabnej sylwetki. Jak się okazuje, Mają one także wpływ na zdrowie naszych zębów. Jest to pośredni wpływ, ale nie da się ukryć, że wszystko co robimy, wpływa na każdy aspekt naszego zdrowia i życia.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.