Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak stres wpływa na naszą twarz?

Jak stres wpływa na naszą twarz?
Stres jest częścią naszego życia. O ile umiarkowany stres jest ok, to stres chroniczny może być niebezpieczny dla zdrowia i przyczynić się do rozwoju wielu groźnych chorób, takich jak depresja czy choroby układu krążenia. Stres oddziałuje także na wygląd naszej twarzy.

Hormony wytwarzane podczas sytuacji stresowych mogą prowadzić do zmian skórnych, takich jak trądzik, oraz mogą wysuszać skórę. Do tego nawyki towarzyszące stresowi, takie jak obgryzanie paznokci czy zgrzytanie zębami mogą dodatkowo wpłynąć na nasz wygląd. Jak więc stres wpływa na naszą twarz?

Trądzik

W stresie ciało produkuje więcej kortyzolu, który powoduje wytwarzanie hormonu CRH. CRH stymuluje produkcję oleju w gruczołach łojowych, a jego nadmierna produkcja może zatykać pory i prowadzić do trądziku. W badaniu z 2017 roku naukowcy potwierdzili, że wyższy poziom stresu jest związany z nasileniem trądziku.

Worki pod oczami

Worki pod oczami występują na skutek nieprzespanych nocy oraz zmęczenia. Zauważono, że stres powiązany ze zbyt małą ilością snu może przyspieszyć starzenie się skóry twarzy. Zbyt wiotka i przemęczona skóra może przyczyniać się do powstawania worków pod oczami.

Sucha skóra

Zewnętrzna warstwa skóry zwana warstwą rogową, zawiera białko i lipidy, które pełnią ważną rolę w nawilżeniu skóry.

Badanie z 2014 r. przeprowadzone przez Inflammation & Allergy Drug Targets dowiodło, że stres upośledza funkcję "barierową" warstwy rogowej naskórka i może negatywnie wpływać na utrzymywanie wody w skórze, co powoduje, że skóra jest mniej elastyczna i przesuszona.

Wysypka

Stres osłabia układ odpornościowy, co może prowadzić do zaburzenia równowagi bakterii w jelitach i skórze, znanego jako dysbioza. Badania wykazały, że stres może przyczyniać się do powstawania wysypki oraz stanu zapalnego skóry, które może powodować łuszczycę, egzemę czy kontaktowe zapalenie skóry.

Zmarszczki

Stres zmniejsza elastyczność skóry, co może przyczyniać się do powstawania zmarszczek.

Dodatkowo przewlekły stres i towarzysząca mu mimika twarzy mogą prowadzić do pogłębiania się zmarszczek mimicznych.

Jak sobie radzić ze stresem?

Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta są kluczowe w radzeniu sobie ze stresem, ale kiedy jesteś osobą, która nadmiernie się stresuje, spróbuj poszukać sposobów, które pomogą Ci się odprężyć.

Poświęć co najmniej godzinę w tygodniu na relaksację. Może to być masaż, odprężająca kąpiel, zajęcia jogi, medytacja lub cokolwiek innego, co Cię odpręża i relaksuje. 

Ostatnio ogromną rolę w walce ze stresem przypisuje się dbałości o florę jelitową, a na nią ogromny wpływ ma dieta i dostarczanie probiotyków.

Źródła: https://www.healthline.com/health/stress-on-face#effects https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5722010/)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.